wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielkie zabytki w małej gminie

W gminie Wisznia Mała – tuż za rogatkami Wrocławia – trafimy na pałace z fascynującą przeszłością i klimatyczne kościółki.

Reklama

Wisznia Mała to niewielka gmina na północ od Wrocławia, przy drodze do Trzebnicy. W okolicy znajduje się kilka nadzwyczajnej urody budowli – oryginalnych pałaców, kameralnych kościołów i jedna malownicza drewniana dzwonnica.

Dwustuletnia dzwonnica i pałac z fosą

Historia kościoła pw.św. Jadwigi w Strzeszowie sięga drugiej połowy XIV w. Wtedy w tym miejscu stanęła pierwsza świątynia. Przez stulecia kameralny kościół był kilkakrotnie odbudowywany, przebudowywany i restaurowany. Jego największymi ozdobami są: renesansowy strop datowany na wiek XVII, stojąca obok dwustuletnia drewniana dzwonnica oraz otaczająca go zieleń.

Kościół i dzwonnica w Strzeszowie, fot. UG Wisznia Mała

Najpierw w Strzeszowie stanął drewniany dwór. W 1559 r. kupił go starosta wrocławski Nikolaus von Rehdiger i kilka lat później zbudował w jego miejsce murowany pałac otoczony fosą.

Przez ponad trzysta następnych lat majątek należał do von Rehdigerów. Pałac był kilkakrotnie przebudowywany, rozbudowywany, w XVIII w. otoczono go parkiem. Największą metamorfozę przeszedł w latach 1900-1902. Albrecht Rehdiger nadał mu cech budowli neobarokowej – w takiej formie przetrwał do dzisiaj.

W 1945 r. pałac zajęli żołnierze radzieccy, którzy trzymali tam niemieckich jeńców oraz urządzili szpital wojenny. Potem przez dekady obiekt służył za przedszkole i świetlice.

Aktualnie rezydencja jest własnością prywatną. Znajdują się tu apartamenty do wynajęcia oraz rozlewnia wody źródlanej Pałacowa.

Rezydencje w parku

Malowniczy park i pałac są ozdobą miejscowości Machnice. To XIX-wieczna budowla, którą uzupełniają zabudowania folwarczne.

Pałac w Wiszni Małej, fot. UG Wisznia Mała

Pałac w Wiszni Małej początkowo był barokową rezydencją wybudowaną w XVIII w. Na jej miejscu w 1836 r. został wzniesiony murowany pałac, którego fundatorem był Eduard Friedrich von Löbbecke. Do pałacu przylega rozległy park. Obecnie budynek jest siedzibą Zespółu Szkolno-Przedszkolnego.

Kaplice rodowe

Warto zainteresować się kameralnymi świątyniami w Krynicznie i w Wysokim Kościele. Stoją tuż przy trasie do Trzebnicy.

Kościół w Krynicznie pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Według legendy został założony z inicjatywy św. Jadwigi, ale najprawdopodobniej ufundowało go biskupstwo wrocławskie. Kościół wybudowano z surowej cegły i ma cechy budowli neogotyckiej.

Kościół w Krynicznie, fot. UG Wisznia Mała

Wyjątkowo ciekawa jest świątynia w Wysokim Kościele. Zbudowana została w połowie XIX w. przez miejscowych protestantów w miejscu kościoła z końca wieku XIII.

Świątynia w Wysokim Kościele, fot. UG Wisznia Mała

Znajdują się tu dziewiętnastowieczne kaplice grobowe rodzin von Schultze i von Loebecke oraz grota Matki Bożej z Lourdes. Przy zakrystii można obejrzeć pomnik nagrobny Wilhelma Engela, jedyny ocalały z ewangelickiego cmentarza.

Po II wojnie światowej kościół został przekazany katolikom.

Tekst: Materiały informacyjne UG w Wiszni Małej.

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą S5 w kierunku Trzebnicy, Poznania. Odległość 19 km, czas przejazdu 20-25 minut.

Wisznia Mała

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl