Wrocław Extra

Jelcz-Laskowice

Pomysł na weekend: Pałac z lwami pół godziny od Wrocławia

W programie całodniowego wypadu do Jelcza-Laskowic do zaliczenia jest kilka punktów obowiązkowych, bo to miasto z interesującymi atrakcjami oraz doskonałe miejsce na odpoczynek – nad wodą, w siodle, na rowerze.

Tomasz Wysocki | 12 marca 2023

O dwóch odrębnych miejscowościach Jelcz i Laskowice Oławskie wspominano już w XIII-wiecznych kronikach. Od 30 lat Jelcz-Laskowice to jeden organizm miejski. Warto tu zajrzeć, bo poza legendarnymi zakładami samochodowymi, to ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu.

Pałac w parku, zamek na wyspie

Trzeba zobaczyć pałac von Saurmów. Członkowie rodu von Saurma-Jeltsch przez wieki byli właścicielami tych ziem.

Pałac wybudowano pod koniec XIX w. w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Bramy wjazdowej na teren posiadłości pilnują dwa lwy. Trzeci, śpiący lew, z krzyżem żelaznym na bocznej ścianie cokołu, to pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Laskowitz. Dzisiaj w pałacu urzędują władze miasta i gminy Jelcz-Laskowice.

Śpiący lew, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach

Zjawiskowa budowla jest otoczona parkiem w stylu angielskim. Można tu podziwiać stare dęby, jesiony, graby, buki, lipy drobnolistne i platany klonolistne oraz oryginalne okazy tulipanowca amerykańskiego i cyprysika Lawsona.

W Jelczu-Laskowicach miłośnicy historii mogą także zwiedzić ruiny zamku, które znajdują się na wyspie w starorzeczu Odry. Jego początki sięgają XIV w., powstał najpewniej w miejscu dworu obronnego jako siedziba biskupów wrocławskich, później stała się własnością książąt wrocławskich.

Pałac von Saurmów, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach

W XVI w. przejął go Konrad von Saurma, przedstawiciel tego samego rodu, do którego należał pałac. W XVI w. część budowli strawił pożar, a po zniszczeniach w trakcie wojny trzydziestoletniej zamek popadł w ruinę. Dzisiaj do oglądania są tylko jego pozostałości.

Witraż z autobusem Jelcz

Interesującym jelczańskim obiektem jest kościół pw. św. Stanisława. Barokowa świątynia pochodzi z połowy XVI w., ale później była wielokrotnie przebudowywana. Ciekawostka: na jednym z witraży znajduje się samochód Berliet, produkowany od lat 70. XX wieku w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Przemysł samochodowy to jedna z wizytówek miasta. Dawniej produkowano tu popularne ciężarówki, firmy, które dzisiaj tu działają, współpracują ze światowymi markami motoryzacyjnymi.

Latem warto zajrzeć do drugiego z miejscowych kościołów – pw. św. Maksymiliana Kolbe – gdzie organizowany jest festiwal organowy, który przyciąga miłośników muzyki klasycznej.

Kompleks sportowy, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach

W mieście powstało Centrum Sportu i Rekreacji, doskonale wyposażony obiekt, z multidyscyplinarną salą widowiskową, salami do ćwiczeń. Organizowane tu były wydarzenia The World Games, regularnie odbywają się treningi i mecze siatkarek, mecze futsalu, turnieje tańca towarzyskiego.

Odpocznij nad stawem, przejdź się po lesie

Władze gminy Jelcz-Laskowice chwalą się, że aż 32 procent jej powierzchni to lasy. Miasto przylega do zachodniej ściany Borów Stobrawskich, a historyczne koryto Odry to raj dla turystów, wędkarzy i amatorów przyrodniczych zdjęć. To doskonałe miejsce dla tych, którzy po tygodniu pracy szukają ustronnego miejsca na relaks i podładowanie baterii.

Doskonałym miejscem na wypoczynek jest rezerwat „Łacha Jelcz”. Stare koryto Odry to siedlisko czapli i kormoranów. Wokół miasta działa wiele stadnin konnych, na leśnych duktach spotka się biegaczy i rowerzystów, a na rzece Smortawie amatorów spływów kajakowych.

 

Plaża nad stawem, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach

Mieszczuchy, którym tęskno do aktywnego wypoczynku nad wodą, powinni ruszyć nad jelczańskie stawy. Największy ma ok. ośmiu hektarów powierzchni. To wyrobisko dawnej kopalni piasku i gliny. Dzisiaj to profesjonalnie urządzone kąpielisko z plażą na skraju lasu, czystą wodą i opieką ratowników. Latem przy kąpielisku działa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Niewielka plaża jest także przy drugim, mniejszym ze stawów.

Tekst na podstawie materiałów informacyjnych UM w Jelczu-Laskowicach

Jak dojechać z Wrocławia do Jelcza-Laskowic?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą wojewódzką 455 w kierunku Jelcza-Laskowic. Odległość 26 km, czas przejazdu 30-45 minut.

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Jelcza-Laskowic. Odległość 26 km, czas przejazdu 30 minut.