O dwóch odrębnych miejscowościach Jelcz i Laskowice Oławskie wspominano już w XIII-wiecznych kronikach. Od 30 lat Jelcz-Laskowice to jeden organizm miejski. Warto tu zajrzeć, bo poza legendarnymi zakładami samochodowymi, to ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu.
Pałac w parku, zamek na wyspie
Trzeba zobaczyć pałac von Saurmów. Członkowie rodu von Saurma-Jeltsch przez wieki byli właścicielami tych ziem.
Pałac wybudowano pod koniec XIX w. w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Bramy wjazdowej na teren posiadłości pilnują dwa lwy. Trzeci, śpiący lew, z krzyżem żelaznym na bocznej ścianie cokołu, to pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Laskowitz. Dzisiaj w pałacu urzędują władze miasta i gminy Jelcz-Laskowice.
Śpiący lew, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach
Zjawiskowa budowla jest otoczona parkiem w stylu angielskim. Można tu podziwiać stare dęby, jesiony, graby, buki, lipy drobnolistne i platany klonolistne oraz oryginalne okazy tulipanowca amerykańskiego i cyprysika Lawsona.
W Jelczu-Laskowicach miłośnicy historii mogą także zwiedzić ruiny zamku, które znajdują się na wyspie w starorzeczu Odry. Jego początki sięgają XIV w., powstał najpewniej w miejscu dworu obronnego jako siedziba biskupów wrocławskich, później stała się własnością książąt wrocławskich.
Pałac von Saurmów, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach
W XVI w. przejął go Konrad von Saurma, przedstawiciel tego samego rodu, do którego należał pałac. W XVI w. część budowli strawił pożar, a po zniszczeniach w trakcie wojny trzydziestoletniej zamek popadł w ruinę. Dzisiaj do oglądania są tylko jego pozostałości.
Witraż z autobusem Jelcz
Interesującym jelczańskim obiektem jest kościół pw. św. Stanisława. Barokowa świątynia pochodzi z połowy XVI w., ale później była wielokrotnie przebudowywana. Ciekawostka: na jednym z witraży znajduje się samochód Berliet, produkowany od lat 70. XX wieku w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Przemysł samochodowy to jedna z wizytówek miasta. Dawniej produkowano tu popularne ciężarówki, firmy, które dzisiaj tu działają, współpracują ze światowymi markami motoryzacyjnymi.
Latem warto zajrzeć do drugiego z miejscowych kościołów – pw. św. Maksymiliana Kolbe – gdzie organizowany jest festiwal organowy, który przyciąga miłośników muzyki klasycznej.
Kompleks sportowy, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach
W mieście powstało Centrum Sportu i Rekreacji, doskonale wyposażony obiekt, z multidyscyplinarną salą widowiskową, salami do ćwiczeń. Organizowane tu były wydarzenia The World Games, regularnie odbywają się treningi i mecze siatkarek, mecze futsalu, turnieje tańca towarzyskiego.
Odpocznij nad stawem, przejdź się po lesie
Władze gminy Jelcz-Laskowice chwalą się, że aż 32 procent jej powierzchni to lasy. Miasto przylega do zachodniej ściany Borów Stobrawskich, a historyczne koryto Odry to raj dla turystów, wędkarzy i amatorów przyrodniczych zdjęć. To doskonałe miejsce dla tych, którzy po tygodniu pracy szukają ustronnego miejsca na relaks i podładowanie baterii.
Doskonałym miejscem na wypoczynek jest rezerwat „Łacha Jelcz”. Stare koryto Odry to siedlisko czapli i kormoranów. Wokół miasta działa wiele stadnin konnych, na leśnych duktach spotka się biegaczy i rowerzystów, a na rzece Smortawie amatorów spływów kajakowych.
Plaża nad stawem, fot. archiwum UM w Jelczu-Laskowicach
Mieszczuchy, którym tęskno do aktywnego wypoczynku nad wodą, powinni ruszyć nad jelczańskie stawy. Największy ma ok. ośmiu hektarów powierzchni. To wyrobisko dawnej kopalni piasku i gliny. Dzisiaj to profesjonalnie urządzone kąpielisko z plażą na skraju lasu, czystą wodą i opieką ratowników. Latem przy kąpielisku działa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Niewielka plaża jest także przy drugim, mniejszym ze stawów.
Tekst na podstawie materiałów informacyjnych UM w Jelczu-Laskowicach
Jak dojechać z Wrocławia do Jelcza-Laskowic?
Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą wojewódzką 455 w kierunku Jelcza-Laskowic. Odległość 26 km, czas przejazdu 30-45 minut.
Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Jelcza-Laskowic. Odległość 26 km, czas przejazdu 30 minut.