wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Malownicze parki w Godzieszowej i w Szczodrem

W gminie Długołęka, czyli tuż za granicami Wrocławia, są piękne miejsca, gdzie warto spędzić popołudnie, zorganizować piknik, popływać kajakiem albo wziąć udział w plenerowych zabawach i rodzinnych konkursach.

Reklama

Park w Godzieszowej to pozostałość po XIX-wiecznej posiadłości, której sercem był pałac w stylu angielskim, przypominający rezydencję Wettynów – Sybillenort w Szczodrem. Budowa nie przetrwała dziejowych zawieruch. Na pocieszenie dzisiejszym mieszkańcom wsi i ich gościom został piękny 2,5-hektarowy park i staw z malowniczą wyspą.

Altana, brama, boisko do siatkówki

To oczko w głowie władz gminy Długołęka, które od kilku lat remontują dawną infrastrukturę oraz budują jej nowe elementy. W miejsce wydeptanych ścieżek pojawiły się nowe żwirowe alejki, przy których stanęły drewniano-metalowe stylizowane ławeczki. Na wyspie na środku stawu wybudowano drewnianą altankę z metalowymi zdobieniami. W podobnym stylu jest brama wejściowa (tuż przy niej stoi tablica z historią Godzieszowej oraz planem parku). Odnowiono plac zabaw, boisko do siatkówki i pomost, przy którym cumują kajaki. Cały teren został otoczony zielonym murem.

Mieszkańcy Godzieszowej, miejscowe koło gospodyń wiejskich oraz rada sołecka, którzy na co dzień aktywnie opiekują się parkiem, założyli 20 budek lęgowych oraz zarybili staw. Z ich inicjatywy w parku powstało minizoo z owcami kameruńską i czarnogłówką, kozą i kucem szetlandzkim. To atrakcja, z której cieszą się przede wszystkim dzieci.

Park w Godzieszowej, fot. archiwum UG Długołęka

Park jest interesujący również ze względu na walory przyrodnicze. Znajdziemy tu unikatowe okazy drzew, m.in.: cypryśnika błotnego i jesion wyniosły, kilka starych cisów i platanów. Na terenie całego parku i wyspie nasadzone są krzewy ozdobne i klomby z kwiatami.

Zabawy w cieniu tulipanowca

Ozdobą parku jest tulipanowiec amerykański. Imponujące drzewo jest „patronem” Święta Tulipanowca, które władze gminy z udziałem mieszkańców organizują w Godzieszowej co roku w czerwcu. Program plenerowej imprezy wypełniają atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodsi tradycyjnie uczestniczą w biegu otwarcia oraz licznych zabawach z nagrodami, starsi z zaangażowaniem biorą udział w loterii fantowej.

Święto Tulipanowca w parku w Godzieszowej, fot. archiwum UG Długołęka

Największą atrakcją jest zawsze wspólne sadzenie drzewa tulipanowca, to doskonały sposób na integrację mieszkańców.

Park w Godzieszowej jest miejscem spotkań także przy okazji innych świąt i wydarzeń, np. Dnia Dziecka, koncertów, zabaw i pikników.

Park w Szczodrem

Ruiny neogotyckiego Pałacu Sybilli w Szczodrem wraz z otaczającym go parkiem to miejsce wyjątkowe.

W drugiej połowie XVII w. książę Chrystian Ulryk wybudował w tym miejscu renesansowy pałac jako letnią rezydencję jego żony Sybilli. W okresie świetności, po przebudowie w latach 1851-1867, nazywano go Śląskim Windsorem. Imponował wielkością i wyposażeniem, był popularnym miejscem wycieczek. Znajdowała się tu słynna sala z siedmioma żyrandolami oraz tzw. gabinet, czyli pomieszczenie wyłożone lustrami. Budowlę otaczał park krajobrazowy o powierzchni 250 hektarów oraz system stawów połączonych kanałami. Dobre czasu dla pałacu skończyły się na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego stulecia. Przez kolejne dekady obiekt popadał w ruinę.

Dla wędkarzy i rycerzy

Gmina Długołęka stara się o dofinansowanie projektu zagospodarowania tego terenu. Głównym założeniem tego pomysłu jest m.in. podział parku na kilka stref rekreacyjnych, w planach jest budowa pomostów, edukacyjnej ścieżki tematycznej, strefy drzew egzotycznych.

Pozostałości pałacu w Szczodrem, fot. archiwum UG Długołęka

To plany na przyszłość, ale już teraz park w Szczodrem jest idealnym miejscem do kontemplacji przyrody, odpoczynku i aktywnego spędzania czasu. To raj dla wędkarzy, którzy mogą się wykazać nad hojnie zarybionymi stawami. Parkowe aleje i ścieżki są często wybierane przez rowerzystów i miłośników biegów przełajowych oraz spacerów.

Nie oznacza to, że park w Szczodrem to usankcjonowana prawem i zwyczajem strefa ciszy. Organizowane są tu także bardziej hałaśliwe wydarzenia. To doskonałe miejsca na pikniki rodzinne i gminne imprezy kulturalno-sportowe. Do najbardziej popularnych imprez plenerowych zaliczany jest czerwcowy Dzień Rodziny, w jego programie są zabawy, konkursy, koncerty muzyczne, występy magików, pojawiają się wystawcy z ciekawymi produktami oraz oryginalne wydarzenia. W 2017 r. to w parku w Szczodrem zebrało się najwięcej w Polsce osób przebranych za rycerzy i księżniczki.

Perfect nad stawami

Najważniejszym wydarzeniem w roku Dni Gminy Długołęka, także organizowane w czerwcu, które przyciągają tłumy miłośników zabaw w plenerze, pysznego jedzenia i tańców z muzyką na żywo oraz dobrej muzyki. Nad stawami w zabytkowym parku grali do tej pory m.in.  Perfect, Bajm, Mrozu, Krzysztof Krawczyk i Maryla Rodowicz.

W rozkładzie corocznych wydarzeń są także imprezy sportowe. Sportowcy mogą dać popis swoich umiejętności podczas odbywającego się w ramach święta gminy turnieju siatkówki na piasku, który zawsze wzbudza bardzo duże zainteresowanie i sporo emocji.

Park w Szczodrem jest też areną szkolnych zawodów sportowych i miejscówką imprez sołeckich.

fot. Agata Korzeniowska/Urząd Gminy Długołęka

Tekst na podstawie materiałów informacyjnych UG w Długołęce.

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą krajową 98 w kierunku Oleśnicy. W miejscowości Długołęka zjazd w lewo, w ulicę Parkową. Czas przejazdu 25 minut.

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny (przez Wrocław-Mikołajów, Wrocław-Nadodrze). Odległość 20 km, czas przejazdu 25 minut.

Autobusem podmiejskim: wyjazd z przystanku przy Galerii Dominikańskiej autobusem podmiejskim linii 904 w kierunku Łoziny do Szczodre – Stawy. Odległość 16 km, czas przejazdu 35-40 minut.

Długołęka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl