wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:14

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Karpacz: Turystyczna ekstraklasa pod białą od mgły Śnieżką

W Karpaczu najłatwiej zakochać się nie tylko pod magicznym Młynkiem Miłości, pod którym, według legendy, uczucie na 100 procent bywa odwzajemnione. Jest bowiem coś takiego w kurorcie pod Śnieżką, co powoduje, że szybko zdajemy sobie sprawę – jeden wypad tutaj to za mało.

Reklama

Śnieżka, Karkonoski Park Narodowy, wodospady, naskalny las... Karpacz, miasteczko u stóp najwyższej góry Sudetów (1606 m n.p.m.) i zimą, i latem od lat ściga się o palmę turystycznej popularności z Zakopanem i Sopotem.

– Walory naturalne Karpacza zostały tak zagospodarowane, aby spełnić oczekiwania różnych grup turystów – podkreśla Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza. Na terenie gminy przebiega blisko 100 km szlaków pozwalających odkrywać jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów naszego kraju, nazywany skandynawską enklawą w sercu Europy. W samym Karpaczu znajdują się także liczne ścieżki i trasy spacerowe pozwalające na poznawanie lokalnych atrakcji turystycznych.

Burmistrz Karpacza

Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza/fot. mat. pras.

– Tworząc ofertę turystyczną Karpacza zawsze opieramy się na bogatej historii i dziedzictwie Karkonoszy. Cieszę się, że prywatne atrakcje turystyczne również z tego czerpią. W miejscowości, jak Karpacz, nietrudno o tzw. pułapki turystyczne – kompletnie niezwiązane z miejscem, w którym się znajdują. Nas na szczęście ten problem omija. Są za to miejsca, które z całą pewnością warto odwiedzić, jak Karkonoskie Tajemnice, Multimedialne Muzeum Karkonoszy czy Historyczny Park Miniatur – dodaje burmistrz.

Nowy Polski Cud

Karkonosze to góry z jeszcze przedwojennymi tradycjami sportów zimowych. Historię sportu i turystyki najlepiej poznać w najważniejszym tutejszym muzeum, mieszczącym się w przepięknym domu przysłupowym.

Historię gór, od powstania kontynentów aż po czasy współczesne, można w godzinę zgłębić przy pomocy Machiny Wszech Czasu w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy. Interaktywna formuła ekspozycji jest tak dobra, że została ona zwycięzcą w konkursie „7 Nowych Cudów Polski” magazynu „National Geographic”.

Hajda na narty!

Ci, którzy od kontemplowania narciarstwa w muzeum wolą uprawiać je na stoku, kierują się do Białego Jaru. Dla narciarzy zjazdowych Karpacz nie jest stacją nr 1 na Dolnym Śląsku. Ale 7 km nartostrad z Kopy gwarantuje jedne z najpiękniejszych widoków na Karkonosze. Te smakować mogą również piechurzy i narciarze biegowi, którzy na start trasy Równia pod Śnieżką wygodnie dojadą koleją linową Zbyszek. Trasa prowadzi po polskiej i czeskiej części Karkonoszy. Skitourowcy na Kopę dotrą nie wyciągiem, lecz na nartach. Ten rodzaj narciarstwa jest w Karpaczu szczególnie pielęgnowany. Tutejsze Centrum Skitourowe to nie tylko wypożyczalnia sprzętu, ale też organizator kursów skitouringu, a także zawodów skitourowych.

Karpacz

Zimowe szaleństwo na stoku/fot. Katarzyna Mojek-Kimbort

Latające talerze

Zimowe szlaki można przemierzać również na rakietach śnieżnych, samodzielnie lub z przewodnikiem. Ten najpopularniejszy wiedzie na Śnieżkę. Choć mgła występuje tu przez ponad 300 dni w roku, to i tak ciągną na nią tłumy. Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki i nazywany „latającymi talerzami” budynek obserwatorium meteorologicznego.

Świątynia Wang z Norwegii

Znana jest jako kościół szczęśliwych małżeństw, ale przede wszystkim to unikatowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w. W XIX wieku król pruski Fryderyk Wilhelm IV, zakupiwszy zbyt ciasny dla norweskiej społeczności kościółek, podarował go Karpaczowi. Tu dobudowano kamienną wieżę, która ma chronić go przed porywistymi wiatrami od Karkonoszy.

Muzeum i park zabawek

Henryk Tomaszewski, który od 1968 r. mieszkał w Karpaczu, w 1994 r. ofiarował mu swoją kolekcję zabawek z całego świata – od XVIII-wiecznych figurek szopkowych, przez porcelanowe lalki z XIX w., aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tak powstało Miejskie Muzeum Zabawek.

W Karpaczu można zwiedzić muzeum klocków lego (z imponującą makietą regionu), Świat Kolejek (można „przejechać się” przez Dziki Zachód lub Lodową Krainę sterując ciuchciami) czy Muzeum Konsol i Gier Wideo (30 stanowisk, umożliwiających gry retro, w tym pegasusa).

Komu mało zabawek, niech uda się do Parku Bajek. Na leśnych ścieżkach umieszczono chatki z Królową Śniegu, Calineczką, Śpiącą Królewną i Kopciuszkiem. Na tamtejszym placu zabaw dzieci mogą wspiąć się na szczyt miniaturowej Śnieżki. Pod górką znajduje się tunel, w którego wnętrzu ukryty jest „Skarb Ducha Gór”. Przy parku na letnim torze na specjalnych pontonach mogą zjeżdżać dzieci i dorośli.

Jak dojechać

Z Wrocławia samochodem DK 5, a potem DK 3 jest 120 km. Podróż powinna zająć ok. 1,5 h. Autobusem – ok. 2,5 h.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl