wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Granitowa piramida w parku

W Kostomłotach i na terenie gminy jest wiele miejsc ciekawych dla miłośników lokalnych historii oraz oryginalnej architektury. A park krajobrazowy w Piotrowicach to świetne miejsce na piknik, spacer, wyprawę rowerową

Reklama

Niewielkie Kostomłoty trzeba nanieść na mapę weekendowych wypraw po Dolnym Śląsku, bo w miasteczku (i w jego okolicy) jest kilka urokliwych i ciekawych miejsc i obiektów. To dobre miejsce na rodzinny spacer lub wycieczkę z przyjaciółmi.

Nad jego najstarszą częścią dominuje bryła kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwsze wzmianki o świątyni w tym miejscu pochodzą z 1201 r. Dzisiaj to gotycka budowla z elementami renesansowymi.

Kościół w Kostomłotach, fot. UG w Kostomłotach

Wokół kościoła i w najbliższej okolicy obejrzeć można także XIX-wieczny krzyż wotywny, pomnik św. Jana Nepomucena, granitowy krzyż pokutny oraz średniowieczny pręgierz.

Dzisiejszy hotel i restauracja Stary Ratusz stoją w centrum, w miejscu gdzie w XVII w. działała gospoda. Dowodem na to są kolebkowe sklepienia piwnic.

Obelisk ku czci mieszkańców

Wyjątkowym miejscem jest park krajobrazowy w Piotrowicach. Dla tych, co szukają ustronnego, cichego miejsca na odpoczynek, ten  XVIII-wieczny barokowy ogród, ma wszystkie cechy Arkadii. Można tu urządzić piknik, pospacerować lub pojeździć rowerem.

Głaz w parku krajobrazowym w Piotrowicach, fot. archiwum UG w Kostomłotach

To także miejsce nasączone historią. W drugiej połowie XIX w. jego część pełniła funkcję cmentarza rodowego hrabiów zu Limburg-Strium. Jego pozostałością jest m.in. grobowiec z piaskowca w kształcie piramidy, wzniesiony przed 1887 r.

W parku trafimy także na obelisk z granitu w formie ostrosłupa. Wzniesiony w 1792 r. przez ówczesnego właściciela dóbr barona Carla von Stillfried und Rattonitz, z wyrytymi nazwiskami właścicieli posiadłości. W 1868 r. na polecenie hrabiego Friedricha Wilhelma zu Limburg-Stirum umieszczono na obelisku medalion z popiersiem Bismarcka oraz upamiętniającą go tablicę inskrypcyjną.

Park krajobrazowy w Piotrowicach, fot. archiwum UG w Kostomłotach

Wykuto też nazwiska 35 okolicznych mieszkańców poległych w wojnie z 1866 r.

Oryginalnym śladem po dawnych właścicielach jest głaz, upamiętniający okolicznych mieszkańców poległych w I wojnie. Jego fundatorem był hrabia Richard zu Limburg-Strium.

Koncerty w Najświętszej Marii Pannie

Podczas wyprawy do gminy Kostomłoty warto zajrzeć do Osieku. W tamtejszym gotyckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny często organizowane są koncerty muzyki poważnej, jazzowej, kresowej oraz koncerty okolicznościowe i świąteczne. Dotąd w świątyni występowały m.in. Tercet Egzotyczny i zespół Pectus.

Tekst: Materiały informacyjne UG w Kostomłotach

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia autostradą A4 w kierunku Legnicy. Po 18 km, zjazd w kierunku Kątów Wrocławskich w drogę wojewódzką 362. W Kątach Wrocławskich zjazd w drogę wojewódzką 346 w kierunków Kostomłotów. Odległość 32 km, czas przejazdu 40-50 minut.

Kostomłoty

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl