Wirtualny Dzień Odry

„Wrocławiowi dobrze przy Odrze” – mówi hasło promujące święto miasta sprzed kilku lat. Co roku w maju, na Dniu Odry, nad brzegiem rzeki spotykają się wrocławianie, goście i turyści. Ze względu na sytuację w tym roku przypominamy o tym, co dzieje nad Odrą. Wiele miejsc nad rzeką w ostatnich latach zmieniło się i wypiękniało. Powstaje też coraz więcej sezonowych plaż z leżakami i muzyką. Mamy też jedyne w Polsce centrum nauki o wodzie – Hydropolis. Dlatego wrocławianie chętnie spędzają wolny czas nad rzeką.

Redakcja www.wroclaw.pl 2020-05-15 23:07:14

Spotkajmy się nad Odrą

Tak świętujemy

Przed nami weekend odrzański, czyli #WrocławNadOdrąOnline. Co w planach?

Odrzański konkurs oraz Quiz wiedzy o Odrze. Ale nie tylko.

Sobota

 • 10.00 Poranna #HYDROjoga
 • 11.00 Wirtualne zwiedzanie Wrocławia
 • 15.00 #HydroDoświadczenie
 • 17.00 Wirtualne zwiedzanie Wrocławia w towarzystwie Fundacja Onwater.pl
 • 20.00 Wieczorna #HYDROjoga
 • 22.00 Odrzańskie wspomnienia

Niedziela

 • 10.00 Poranna #HYDROjoga
 • 11.00 Wirtualne zwiedzanie Wrocławia w towarzystwie Fundacja Onwater.pl
 • 15.00 #HydroDoświadczenie
 • 17.00 Ciekawostki odrzańskie
 • 20.00 Wieczorna #HYDROjoga
 • 22.00 Odrzańskie wspomnienia

A także kilka niespodzianek, o których dowiecie się w czasie trwania internetowego wydarzenia.

Bądźcie z nam na Facebooku Wroclaw [Wroclove]

– W ten weekend zapraszamy na internetowe zajęcia jogi oraz pokazy i doświadczenia organizowane przez Hydropolis. Zapraszamy również na weekendowe spacery po Wrocławiu oraz konkurs wiedzy o Odrze.

Spacerem przez bulwary

Bulwar Xawerego Dunikowskiego to szeroka promenada w pobliżu Hali Targowej, między mostem Pokoju a mostem Piaskowym. Na przeciwko gmachu Akademii Sztuk Pięknych powstał amfiteatr z zejściem do rzeki. To nie tylko miejsce do spacerowania, szukający wytchnienia przed wielkomiejskim gwarem wylegują się na ławkach i trawnikach

Na Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich można dostać się przejściem pod mostem Pokoju. To naturalne przedłużenie trasy spacerowej od mostu Uniwersyteckiego, przez Wyspę Słodową i Wyspę Piaskową oraz bulwar Dunikowskiego, aż do mostu Grunwaldzkiego – cały czas nad Odrą.

Na bulwarze znajduje się m.in. olbrzymia pufa miejska, a także plenerowy napis WRO - doskonały motyw do pamiątkowych zdjęć z wycieczki po Wrocławiu.

KrasnaLove Odrę

We Wrocławiu mieszka wiele krasnali kochających wodę w większej lub mniejszej ilości oraz w różnej postaci. Jednym z najstarszych wrocławskich krasnali jest Pracz Odrzański.
Inne wodne skrzaty to Hydrotechnik, Kapitańskie Bliźniaki, jest również Neptunek, Wodziarz, Chlapibrzuch i Moczypięta czy Hydrek.

– Legenda głosi, że to właśnie Pracz jako pierwszy zwietrzył niebezpieczeństwo Wielkiej Wody. Kiedy zauważył rosnący poziom rzeki napełnił swoją czapkę piaskiem i tym samym rozpoczął bohaterska obronę Ostrowa Tumskiego przed zalaniem.

Co żyje w Odrze?

Rzadkie gatunki roślin, unikatowe na skalę europejską ptaki, wiele ryb, a nawet raki. W Odrarium we wrocławskim zoo każdy odwiedzający z bliska może przyjrzeć się ekosystemowi rzeki, faunie i florze Odry od jej źródeł aż do ujścia.

Dom na wodzie i Odra Centrum

Zaprojektowany przez Krzysztofa Zarembę Dom na Wodzie stał się precedensem w skali kraju. Dziś wielu wrocławian przywykło już do widoku domu, który cumuje w niedalekim sąsiedztwie mostu Grunwaldzkiego.

Od 2015 r. działa też Ośrodek edukacyjno-kulturalny Odra Centrum, który realizuje projekty edukacyjne w zakresie wiedzy na temat Odry.

– Pięć pokoi, kuchnia, dwie łazienki to w warunkach polskich dość wysoki standard mieszkania. Kamil Zaremba marzył o dobrej lokalizacji, ale nie było go stać na taki dom, a nie chciał mieszkać pod miastem. Jego obecne lokum ma porządny metraż i widok z okna, który wart jest milion dolarów. Gdy robi poranną kawę, widzi Odrę… wszędzie.

Woda z kranie nie z Odry czyli jak tak powstaje woda pitna w MPWiK

We Wrocławiu pijemy wodę pochodzącą z rzeki Oławy oraz Nysy Kłodzkiej.

Działania Wydziału Wody i Energii

Dział zajmuję się koordynacją działań na rzecz adaptacji miasta do zmian klimatu w obszarach gospodarki wodnej, sieci infrastruktury zielono-niebieskiej oraz efektywności energetycznej.

Program dotacyjny Złap deszcz

Zachęcanie mieszkańców do gromadzenia wody deszczowej. W ramach dotacji wrocławianie wykonali przydomowe instalacje takie jak: ogrody deszczowe, zbiorniki naziemne i podziemne, studnie chłonne, instalacje nawodnieniowe, itp.. W 2020 do wykorzystania było 500.000 zł.


„Katalog dobrych praktyk”

Uzupełnienie programu ZŁAP DESZCZ, powstały we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Część II - to praktyczny poradnik, który pozwala na wykonanie, własnym siłami, instalacji do gromadzenia deszczówki.
www.slideshare.net/Wroclaw/katalog-dobrychpraktykzlapdeszcz

Projekt Lubię deszcz

Prowadzony wspólnie z Fundacją Sendzimira, był okazją do spotkań edukacyjnych z młodymi wrocławianami w celu zapoznania ich z możliwościami i sposobami zagospodarowania wód opadowych. Powstało 10 ogrodów deszczowych – przy szkołach i przedszkolach oraz przy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej.

Wrocławska Kranówka

Przy współpracy z Zarządem Inwestycji Miejskich, pilotażowo udostępniliśmy zdroje wody pitnej w 8 gminnych placówkach oświatowych. Do udziału zgłosiło się ponad 50 szkół. Źródełka wody pitnej, będą montowane we wszystkich nowo powstających placówkach oświatowych.

Szare na zielone

Program ma na celu przekształcanie szarych, zabetonowanych terenów szkolnych oraz przedszkolnych, w obszary zielone, przyjazne uczniom. W roku 2019 dofinansowanie otrzymało 25 placówek oświatowych.

GrowGreen

W ramach programu Horyzont 2020 -  finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. We Wrocławiu składa się z dwóch części. Pierwszy obszar to obszar Sępolna i części Biskupina. W ramach projektu ma zostać zbadana ewolucja miasta-ogrodu, jak funkcjonuje po 100 latach i z jakimi problemami się boryka. Drugi obszar to obszar Ołbina, gdzie powstały eksperymentalne rozwiązania tzw. parki kieszonkowe i zielona.