wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dolnośląska perełka ze skarbem z listy UNESCO
Kliknij, aby powiększyć
Panorama Świdnicy z wieżą katedry Mariusz Barcicki
Panorama Świdnicy z wieżą katedry

Miasto o ponad 750-letniej tradycji i wielu cennych zabytkach leży zaledwie 50 km od Wrocławia. Jest uznawane za jedno z najcenniejszych zabytkowych miast Polski. Wyprawa do Świdnicy, nazywanej perłą Dolnego Śląska, to gwarancja wielu dobrych wrażeń, spotkania z arcyciekawą historią oraz świetnej zabawy.

Reklama

Leżąca na przecięciu szlaków handlowych Świdnica swój historyczny złoty okres miała w XIII-XIV w., gdy pełniła funkcję stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Była docenianym na całym kontynencie miejscem produkcji piwa i sukna.

Dzisiaj 60-tysięczna Świdnica ma do zaoferowania turystom imponujące zabytki, ciekawe wydarzenia kulturalno-sportowe oraz mieszkańców, o których głośno w świecie.

W Świdnicy swoje rodzinne domy mieli: słynny as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem, matematyczka i astronom Maria Kunitz, odkrywca rzeżączki, wenerolog Albert Ludwik Neisser. Z miastem związana jest również Anna Świdnicka – cesarzowa rzymska z dynastii Piastów, mówiący biegle 68 językami poliglota Emil Krebs oraz autor piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” – Mieczysław Kozar-Słobódzki.

Rynek w cieniu wieży ratuszowej

Dzisiaj Świdnica to nowoczesne i przyjazne miasto, w którym jest wiele interesujących miejsc do odwiedzenia.

Warto zacząć od serca miasta, czyli od Rynku, którego układ urbanistyczny pozostał niezmieniony od  średniowiecza. Kolorowe kamieniczki, zdobiące serce miasta, rzeźbione fontanny, nastrojowe iluminacje i odbudowana po 45 latach wieża ratuszowa tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Rynek i ratusz, fot. T. Pietrzyk/UM Świdnica

Z tarasu widokowego wieży ratuszowej można podziwiać panoramę miasta i okolic, a przy dobrej pogodzie nawet najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę.

Świdnica swoją świetność zawdzięcza kupcom. O tej części przeszłości miasta opowiada Muzeum Dawnego Kupiectwa w budynku dawnego ratusza na Rynku. Obejrzymy tu wnętrza dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar. Natomiast w gotyckiej Sali Rajców, oprócz cennych malowideł z XVI w., prezentowana jest makieta XVII-wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta.

Kościół Pokoju: skarb z listy UNESCO

Główną atrakcją Świdnicy jest XVII-wieczny kościół Pokoju pw. św. Trójcy – największa drewniana świątynia Europy, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz na polską listę Pomników Historii.

Kościół Pokoju w Świdnicy, fot. A. Pawłowicz/UM Świdnica

Jego bajeczny, bogaty wystrój w skromnej szachulcowej bryle z drewna, gliny, piasku i słomy, robi wrażenie. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy główny ołtarz i ambona oraz loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej.

Warto przejść się po okalającym protestancką świątynię cmentarzu. Odrestaurowane nagrobki, kunsztowne w formie, pełne symboli, to wypisane w kamieniu historie dawnych świdniczan, niejednokrotnie bardzo burzliwe.

Stumetrowa wieża katedry

W Świdnicy nie sposób nie zauważyć górującej nad miastem 101,5-metrowej wieży katedry pw. św. Stanisława i Wacława – od marca 2017 r. wpisanej na polską listę Pomników Historii. Monumentalna, gotycka budowla zachwyca zwiedzających swym ogromem i bogatym, barokowym wystrojem wnętrza.

Katedra w Świdnicy, fot. D. Nowaczyński/UM Świdnica

Na uwagę zasługuje imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace, oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie.

Na tym nie koniec atrakcji, które warto zobaczyć w Świdnicy.

Wszystkie najciekawsze zakątki miasta można zwiedzić, korzystając z przygotowanej z myślą o gościach Miejskiej Trasy Turystycznej, na której znajdują się m.in. Dawny Pałac Opatów Krzeszowskich, Dom pod Bykami, relikty twierdzy świdnickiej – basteja Bramy Strzegomskiej i rzeźba świdnickich dzików.

Apteka pod Bykami, fot. D. Nowaczyński/UM Świdnica

Miłośników wojskowości i militariów zainteresują pozostałości Twierdzy Świdnickiej, szczególnie Fleszy Nowomłyńskiej, a osoby interesujące się kolejnictwem powinny zajrzeć na odremontowany, zabytkowy dworzec kolejowy Świdnica Miasto.

Korzystanie z Miejskiej Trasy Turystycznej ułatwiają bezpłatne audioprzewodniki, można je wypożyczyć w Informacji Turystycznej w Rynku.

Święto Dzika, festiwale i jarmark

Świdnica to także miasto ciekawych wydarzeń kulturalnych i sportowych. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim Rynku jest Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości, jedna z najstarszych oraz większych tego typu imprez w Polsce.

Natomiast wiosną i latem turyści i mieszkańcy uczestniczą w Samochodowym Rajdzie Świdnickim Krause, Święcie Dzika, Dniach Świdnicy, Festiwalu Teatru Otwartego czy Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim.

Kamieniczki w Rynku, fot. D. Nowaczyński/UM Świdnica

Jesienią miłośnicy dobrego kina spotykają się na  Festiwalu Filmowym „Spektrum”, a zimą w Rynku odbywa się  Jarmark Bożonarodzeniowy – Świdnicka Kolęda.

Warto przyjechać do Świdnicy i poczuć atmosferę tego wyjątkowego miasta, które zachwyci nie tylko zabytkami i ciekawymi wydarzeniami, ale i smaczną kuchnią.

Tekst: UM w Świdnicy

Autor zdjęcia tytułowego: Mariusz Barcicki

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia autostradą A4 w kierunku Wałbrzycha. Na węźle Pietrzykowice zjazd w drogę wojewódzką 348 w kierunku Wałbrzycha, Świdnicy. Odległość 54 km, czas przejazdu 60 minut.

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Świdnica (lub Jaworzyna Śląska – tam: przesiadka w kierunku Świdnica). Odległość 59 km, czas przejazdu 59 – 90 minut (w zależności od czasu oczekiwania w Jaworzynie Śląskiej).

Świdnica

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl