Wrocław. Europejska Stolica Kultury

ESK: Pomysły animatorów na kulturę

Przez dwa dni (8-9 grudnia) 200 animatorów kultury dzieliło się swoimi pomysłami i doświadczeniem. Brali też udział w wielu warsztatach. W Teatrze Muzycznym Capitol zakończyła się Ogólnopolska Giełda Projektów. To czwarta giełda, ale po raz pierwszy zorganizowana poza Warszawą.

  • Ogólnopolska Giełda Projektów we wrocławskim Capitolu

    Ogólnopolska Giełda Projektów we wrocławskim Capitolu


W ramach giełdy co roku spotykają się animatorzy kultury i lokalni liderzy z całej Polski i dyskutują o tym, co robią w swoich organizacjach, stowarzyszeniach, czy fundacjach. W tym roku hasło przewodnie spotkania brzmiało „animacja + historie”. We Wrocławiu zaprezentowano 20 najlepszych projektów z całej Polski.  Rozmawiano m.in. o historii mówionej, muzeach domowych, archiwach cyfrowych, edukacji historycznej, projektach międzynarodowych, konserwacji fotografii, muzyce tradycyjnej i dziennikarstwie obywatelskim.

- Mamy nadzieję, że jej uczestnicy wyjadą z Wrocławia z głową pełną pomysłów i rozwiązań, notesami pełnymi kontaktów i w przeświadczeniu, że Europejska Stolica Kultury 2016 to miasto spotkań ludzi, którzy zajmują się działalnością kulturalną na poziomie lokalnym i społecznym – mówiła Aleksandra Stańczuk-Sosnowska, członkini Zespołu Programowego i koordynatorka Narodowego Centrum Kultury.

- Zależy nam na tym, by animatorzy z Dolnego Śląska poczuli, że w ESK Wrocław 2016 mają partnera i grantodawcę – mówił Marek Sztark z ESK Wrocław 2016 przypominając wrocławski program mikro GRANTÓW.

O takim właśnie lokalnym projekcie  „Stocznia jest kobietą” opowiadała Joanna Ilczyszyn z gdańskiego Stowarzyszenia Arteria. – Mało kto wie, że w Stoczni Gdańskiej aż jedną trzecią pracowników stanowiły kobiety. Pracowały na różnych stanowiskach: były suwnicowymi, operatorkami wózków widłowych, sprzątaczkami, lekarkami, elektryczkami. Chciałyśmy wydobyć je z zapomnienia. Opowiedzieć ich historie, zatrzymać je, bo Stocznia Gdańska znika – wyjaśniała. – Dlatego powstały słuchowiska, w których o stoczni opowiadają jej dawne pracowniczki. Można wybrać się na spacer po stoczni śladami  kobiet. Powstał bowiem audioprzewodnik na ten temat.

Giełdę współorganizowały Narodowe Centrum Kultury i ESK Wrocław 2016. Po każdym spotkaniu przygotowywana jest publikacja, która zbiera tematy poruszane podczas giełdy i prezentowane projekty. Zgłoś uwagę