ESK 2016: Wykłady o architekturze

Tym razem wykład wygłosi Julien de Smedt, belgijski architekt i twórca firmy JDS Architects, w której powstały projekty biurowców i kąpieliska Harbour Bath w Kopenhadze. Oprócz tego do października w ramach ESK 2016 zaplanowano jeszcze osiem spotkań ze światowymi autorytetami w dziedzinie projektowania.


Za sprawą cyklu „Duże A” będziemy mieli szansę posłuchać znakomitych twórców architektury z Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Spotkania podzielono na trzy panele – Natura, Społeczność i Architektura, a projekt ten jest częścią Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wykłady będą się odbywały średnio raz w miesiącu (marzec jest pod tym względem wyjątkowy, bo będą dwa wykłady), po trzy spotkania w każdym panelu w trzech wrocławskich lokalizacjach – Wrocławskim Centrum Kongresowym, biurze Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP) przy Oławskiej 11 oraz w Muzeum Architektury.

Przed nami wykład Juliena de Smedta w panelu Natura, który odbędzie się w sali konferencyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia 7 marca o 18.00. Dlaczego wybrano akurat tego belgijskiego architekta?

Obecność Juliena de Smedta nie jest przypadkowa, zwłaszcza we Wrocławiu, mieście, w którym woda odgrywała i wciąż odgrywa ogromną rolę. Swoją karierę zaproszony gość zaczynał m.in. pracując dla legendarnego architekta Rema Koolhaasa, a dziś sam może pochwalić się założoną dekadę temu firmą, która odnosi ogromne sukcesy. JDS Architects jest odpowiedzialna m.in. za zorganizowanie nabrzeża w Kopenhadze (gdzie przestrzeń wypełniają biurowce, ale nawet w takim industrialnym otoczeniu udało się też zorganizować miejsca rekreacyjne) i Harbour Bath, także w stolicy Danii (perfekcyjnie zaplanowane kąpielisko miejskie). Wykład Juliena de Smedta ma tytuł „Miasto nad rzeką”, a architekt opowie, jak woda wpływa na projektowanie przestrzeni.    

W najbliższych miesiącach Wrocław odwiedzą także m.in. słynny architekt krajobrazu Günther Vogt, architekt i urbanista holenderski Kees Christiaanse, czy egipski architekt pracujący najczęściej w Nowym Jorku – Hani Rashid. Oprócz wykładów architekci poprowadzą także warsztaty projektowe.

Harmonogram wykładów:

Cykl natura:
7 marca 2016 (Miasto nad rzeką
29 marca 2016 (Zielone miasto)
4 kwietnia 2016 (Farmy miejskie)

Cykl społeczność:

9 maja 2016 (Lokalne społeczności)
6 czerwca 2016 (Miasto dla pieszych)
4 lipca 2016 (Sztuka w mieście)

Cykl architektura:
1 sierpnia 2016 (Miasto. Miejsce. Mieszkanie)
19 września 2016 (Przestrzenie (nie)piękna)
10 października 2016 (Future Now)

Szczegóły dotyczące cyklu "Duże A" na stronie ESK 2016.

Zgłoś uwagę