wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Zadzwoń do „Muzeum Marzeń”

„Muzeum Marzeń” to jeden z najbardziej udanych projektów artystycznych, który otworzył Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Na styczniowe spektakle nie ma już biletów, ale można posłuchać aktorów występujących w Muzeum Narodowym przez telefon lub wypożyczając audio przewodnik.

Reklama

- Sprzedaż biletów na październikowe spektakle ruszy dopiero jesienią – mówi Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Już teraz można posłuchać nagrań przygotowanych przez aktorów i muzyków biorących udział w projekcie.

Niesamowite „Muzeum Marzeń” zrealizowała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu austriacka reżyser Jacqueline Kornmüller i producent Peter Wolf. Niezwykły projekt, łączy teatr, literaturę, sztukę i muzykę. Osiem kameralnych spektakli do tekstów znanych pisarzy, inspirowanych dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego, w interpretacji znanych aktorów dotyka współczesnych problemów.

W Muzeum można wypożyczyć audio przewodniki i wybrać się z nim na zwiedzanie „Muzeum Marzeń”, by odsłuchać teksty przed dziełami sztuki, które zainspirowały pisarzy.

Tekst Mikołaja Łozińskiego „Spotkanie”, inspirowany obrazem Władysława Podkowińskiego pod tym samym tytułem w interpretacji Heleny Sujeckiej stał się, nie tyle opowieścią kobiety uwikłanej w przemocową relację, ale refleksją na temat patriotyzmu.

Zachwycająca kreacja Bartosza Porczyka w „Śnie Putina” Martina Pollacka (inspiracja rzeźbą św. Barbary Thomasa Weissfeldta) odkrywa hipokryzję przywódcy jednego z największych współczesnych mocarstw i jego marzenia o dorównaniu Potiomkinowi, czy samej Katarzynie Wielkiej.

Przepiękny występ Joanny Szczepkowskiej („A księżyc nad nimi w półpełni” Mileny Michiko Flasar do „Portretu Julii Gerard de Festenburg z córką Karoliną”) jest poruszającą opowieścią o kobietach, które zostają same, gdy mężczyźni idą na wojnę.

Pieśń Emmanuela Obeya „Lampedusa” (do obrazu „Ucieczka do Egiptu” Martina Johanna Schmidta) to lament uchodźcy, który szuka nowej ojczyzny.

Relacja matki i córki jest przedmiotem głęboko feministycznych przemyśleń Joanny Bator w „Uziemionych” (obraz „Wieczór” Kandinskiego). W interpretacji Hanny Konarowskiej odkrywamy blaski i cienie tego najbardziej naturalnego i najtrudniejszego z ludzkich związków.

Jacek Dehnel przewrotnie i zabawnie opisuje Świętą Rodzinę. Jego tekst pod tym samym tytułem interpretuje Marta Zięba stojąc pod „Tryptykiem św. Rodziny” z Pracowni Mistrza Poliptyku z Gościeszowic. Niczym ostatnia plotkara, kuma zza płotu opowiada o tym, co wydaje jej się, że wie o Marii, Józefie i Jezusie oraz ich krewnych.

„Sen Jakuba” Julii Fiedorczuk odegrany przez Adama Graczyka do „Snu Jakuba” Johana Twengera jest opowieścią przenoszącą widzów do innego wymiaru – ni to sen, ni to wizja na jawie. Zanurzamy się w ten oniryczny świat, by trafić do miejsca, gdzie anioły wspinają się na drabinę, a kamień oznaczy miejsce, na którym stanie świątynia.

Ostanie z przedstawień „Czerwień” do „Biczowania” Mistrza lat 1486-1487 jest kompozycją Joanny Doderer – na akordeonie gra Jarosław Głuszka. Instrument szlocha, płacze nad męką Pańską, nad tymi, którzy biczowali go, grali w kości o jego tunikę. Cierpiącym Chrystusem, biorący na sienie wszystkie grzechy ludzkości, łagodnym i przebaczającym jest tu Pal Szepesi.

Na ulicach Wrocławia pojawiły się kubiki z plakatami zachęcającymi do wykonania telefonu do „Muzeum Marzeń”. W słuchawce usłyszymy dwuminutowe fragmenty spektakli w wykonaniu aktorów. Wystarczy wybrać następujące numery telefonów:

  • 71 726 56 71 – usłyszymy Bartosza Porczyka w „Śnie Putina”
  • 71 726 56 72 – usłyszymy Hannę Konarowską w „Uziemionych”
  • 71 726 56 73 – usłyszymy Martę Ziębę w „Św. Rodzinie”
  • 71 726 56 74 – usłyszymy kompozycję Joanny Doderer
  • 71 726 56 75 – usłyszymy Joannę Szczepkowską w „A księżyc nad nimi w półpełni”
  • 71 726 56 76 – usłyszymy Adama Graczyka w „Śnie Jakuba”
  • 71 726 56 77 – usłyszymy Helenę Sujecką w „Spotkaniu”
  • 71 726 56 78 – usłyszymy pieśń Emmanuela Obeya „Lampedusa”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl