ESK 2016: Siedem miast dla kultury

Siedem miast, które starały się o tytuł ESK, ale go nie zdobyły zaprezentuje swój dorobek kulturalny we Wrocławiu w ramach Koalicji Miast dla Kultury. Pierwszy swój genius loci pokaże Lublin, w kolejnych tygodniach swój dorobek kulturalny przedstawią Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań i Szczecin.


- Do konkursu ESK przystąpiło 11 polskich miast, Wrocław, który wygrał konkurs zaprosił je do współpracy – opowiada Dominika Kawalerowicz, szefowa zespołu merytorycznego ESK Wrocław 2016.

Zaproszenie przyjęło siedem miast. Pokażą to, co najpiękniejszego i najciekawszego dzieje się u nich w kulturze.

- Spotykaliśmy się jednocześnie ze środowiskami artystycznymi i samorządowcami, bo kultura bez samorządów nie istnieje – wyjaśnia Dominika Kawalerowicz. – Stworzyliśmy więc think thank kulturowy, w którym rozmawiamy o tym jak tworzy się kulturę na poziomie samorządów, jakie są możliwości i rozwiązania prawne, co jest dobre, a co należy poprawić. W listopadzie nasza pracę podsumujemy wydawnictwem, w którym zbierzemy rekomendacje.

Rekomendacje mają dotyczyć czterech obszarów, szczególnie istotnych dla podejmowanych przez koalicję działań. Pierwszy to poszukiwanie i ustalenie wspólnych mierników badań efektywności kultury. Drugi dotyczy pomysłów na to, jak mapować nowe inicjatywy kulturalne w miastach. Trzeci skupi się na formalnoprawnych uwarunkowaniach dla kultury, a czwarty na tym, jak realizować kulturę, aby była widoczna. Inauguracyjne warsztaty think tanku miały miejsce po konferencji we Wrocławiu. Będą kontynuowane podczas siedmiu spotkań w kolejnych miastach koalicji.

Koalicja Miast to pierwszy taki projekt w skali europejskiej. Dotąd bowiem żadna stolica kultury nie współpracowała z innymi krajowymi miastami w takim stopniu. – Starając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dostrzegliśmy ogrom pracy włożonej przez miasta, niesamowitą energię oraz chęć współpracy. Chcieliśmy to wykorzystać – mówi Dominika Kawalerowicz.

Projekt Koalicji polega na prezentacji specyfiki kulturowej kolejnych miast. Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin w ramach ESK zaprezentują swoje flagowe projekty i wszystko to, co stanowi o ich genius loci.

Pierwszy zaprezentuje się Lublin.

Koalicja miast Lublin - Miasto Inspiracji

Koalicja miast Lublin - Miasto Inspiracji

Spotkania / W plenerze / Dla wszystkich / Happeningi / ESK
Termin od 25 maja 2016 do 30 maja 2016

Miejsce Szajnochy 11

Zobacz

 

Szczecin przedstawi swoją „Przestrzeń twórczego dialogu” od 17 do 19 czerwca. Na Wzgórzu Polskim stanie portowy kontener, w którym działać będzie kino, teatr i galeria. Inne prezentacje odbywać się będą na Nadodrzu przy Łokietka 5. Odra będzie motywem spinający Wrocław i Pomorze Zachodnie.

W lipcu o sobie opowiadać będzie Poznań. Prezentacja „Następny przystanek” potrwa od 1 do 3 lipca. W tym czasie przez Wrocław jeździć będzie poznański tramwaj przemierzający trasę 0. Poznań zajmie się kulturą miejską – wiele będzie się dziać w tramwaju, a sporo także na przystankach.

Łódź zajmie przestrzeń Browaru Mieszczańskiego od 14 do 17 lipca, w którym pokaże się „Tkana od nowa”. W postindustrialnej przestrzeni będą prezentowane spektakle, pokazy, warsztaty z przeróżnych dziedzin sztuki.

Gdańsk będzie we Wrocławiu od 30 lipca do 5 sierpnia. „Miasto wolności” zajmie kamienicę w Rynku 25 i zaprosi odwiedzających nad morze, ale nie tak oczywiste jak by się wydawało. Katowice – „Miasto muzyki” zaprosi na koncerty w Arsenale Miejskim od 15 do 21 sierpnia.  

 

Zgłoś uwagę