ESK 2016: Program artystycznych rezydencji 2016

Artyści z Wrocławia mogą popracować w słowackich Koszycach, a artyści z wybranych europejskich miast (m.in.) stworzyć swoje nowe dzieła we Wrocławiu. Wszystko za sprawą Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.Termin naboru do Koszyc trwa do 14 lutego, a do Wrocławia do 29 lutego.


Stypendium do Koszyc

Dlaczego słowackie Koszyce? Bo w 2013 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury i, jak widać, wciąż pielęgnuje wiele rozpoczętych wówczas pomysłów. Między innymi program Kosice Artist in Residence (w skrócie K.A.I.R.), czyli dla artystów z różnych dziedzin sztuki i różnych krajów (niekoniecznie europejskich). Twórcy będą przez dwa miesiące (kwiecień i maj 2016) pracować w Koszycach, otrzymają specjalne stypendium w wysokości 1400 euro, zwrot kosztów podróży, a po upływie określonego w kontrakcie okresu ich dzieło (bądź dzieła) zostaną pokazane w jednej z galerii. Mile widziani w Słowacji będą tym razem artyści nowych mediów, realizujący projekty site-specific oraz w publicznej przestrzeni, specjaliści od świetlnych, ale i dźwiękowych instalacji oraz performerów. Wszystko po to, by dialog kulturowy między artystami z różnych krajów był lepszy, ale i po to, by zyskało życie kulturalne Koszyc. Szczegóły można znaleźć na stronie ESK 2016.

Dokumenty aplikacyjne w języku angielskim można przesyłać na adres rezydencje@wroclaw2016.pl w dniach 4 stycznia – 14 lutego 2016 roku z dopiskiem „Nabór na rezydencję w Koszycach”.

Rezydencja we Wrocławiu

Ma na nią szansę aż czterech artystów z miast partnerskich Wrocławia, a ich pobyty zaplanowano na dwa miesiące (czerwiec/lipiec, sierpień/wrzesień, październik/listopad). Twórcy dostaną stypendium w wysokości 1400 euro, zwrot kosztów podróży (do 300 euro) i zakwaterowanie we Wrocławiu. Zgłoszenia mogą nadsyłać artyści z miast europejskich: Breda (Holandia), Department de la Vienne (Francja), Drezno (Niemcy), Grodno (Białoruś), Hradec Kralove (Czechy), Kowno (Litwa), Lille (Francja), Lwów (Ukraina) i Wiesbaden (Niemcy). Dla organizatorów, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ważne jest, by przyjezdni twórcy nie tylko pracowali, ale by robili to w porozumieniu z miejscową społecznością. By wychodzili w przestrzeń, zdobywali nowe doświadczenia, wymieniali wrażenia, inspirowali się. Szczegóły na stronie ESK 2016. Aplikacje można składać do 29 lutego.

Zgłoś uwagę