ESK 2016: mikroGRANTY do rozdania

mikroGRANTY, choć jako program zadebiutowały w maju ubiegłego roku, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Są atrakcyjne, bo prowokują mieszkańców do inicjowania akcji społecznych, kulturalnych, edukacyjnych, które można zrealizować za pieniądze i pod okiem ekspertów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Najbliższy nabór w sierpniu, kolejny w październiku.


Udogodnienia dla wnioskodawców mikroGRANTÓW

Zainteresowanie wrocławian mikroGRANTAMI jest tak duże, że organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Wniosek został uproszczony, a szansę na realizację będą miały także te projekty, których w pierwszym głosowaniu nie wyłoniła komisja ekspertów. Trafią pod głosowanie internetowe. To potrzebne, bo pojawiały się głosy, że wielu ciekawych inicjatyw po prostu szkoda, a nie zyskały wystarczającej liczny głosów.

Zainteresowanie programem rośnie

Organizatorzy z ESK 2016 chwalą wnioski i pomysłodawców. – Oferty są coraz bardziej profesjonalnie przygotowane – zwraca uwagę Krzysztof Maj, dyrektor Biura ESK 2016. – Zauważyliśmy spory wkład własny wnioskodawców, którzy często za swoją pracę pobierają tylko symboliczne wynagrodzenie – podkreśla Natalia Mutor, koordynatorka mikroGRANTÓW. Dotychczas program zdobył spore uznanie. W 2014 spośród 13 projektów zrealizowano aż 12, w 2015 roku zgłoszono już 30 projektów. Każdy zostaje dofinansowany kwotą 5000 zł brutto. – Pieniędzy nie przelewamy jednak na konto, ale proponujemy program współpracy z partnerami i wspólną realizację projektu – mówi Natalia Mutor.

Z mikroGRANTÓW skorzystali dotychczas m.in. młodzi wrocławscy fotograficy, którzy stworzyli serię artystycznych pocztówek w nietypowych rozmiarach (malutkich), do realizacji szykują się aktorzy Anna Skubik i Arkadiusz Cyran z projektem „Zaproś teatr pod swój dach” (można zamówić u nich spektakl „Związek otwarty” noblisty Dario Fo i Franki Rame do swojego domu). Na realizację czeka projekt Akcja poetycka „pożyczony” z Ameryki Południowej, czyli poetyckie napisy na ścianach budynków. We Wrocławiu będą z lokalnym zacięciem (np. poezją Tadeusza Różewicza).

Kiedy trwają nabory

Jaki jest grafik zgłoszeń. Nabór trwa od 1-15 sierpnia, wyniki zostaną ogłoszone 31 sierpnia. Komisja wybierze 8 projektów. Ci, którym się nie poszczęści mogą próbować dalej. Do 2 września wysłać zgodę na opublikowanie wniosku, a od 3-10 września poczekać na decyzję internautów. Ich głosy zdecydują, które dwa z projektów wygrają. Decyduje liczba głosów.

Kolejny nabór w październiku 2015 (informacji można szukać we wrześniu). Wszystkie szczegóły na temat mikroGRANTÓW znajdziecie na stronie ESK 2016.

Zgłoś uwagę