wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. ESK 2016: Dispossession. Rozmowa o wysiedleniach.

Od maja do listopada w weneckim Palazzo Dona Brusa w ramach 56. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji można było oglądać wystawę „Dispossession” zorganizowaną przez Wrocław 2016. Wystawa poruszająca temat wysiedleń, wywłaszczeń, utraty domu i uchodźców ma swoją kontynuację w wydanym właśnie katalogu.

Reklama

- Książka jest kontynuacją rozmowy, jaką jako ESK podjęliśmy w Wenecji – mówi Michał Bieniek, kurator ESK ds. sztuki. – Wystawa była zaproszeniem międzynarodowej publiczności do Wrocławia. Wątki przesiedlenia, wywłaszczenia, utraty domu są wciąż aktualne w dzisiejszym świecie, jako Europejska Stolica Kultury uważamy, że mamy prawo komentować aktualną sytuację w Europie – wyjaśnia Bieniek. – Nie mogliśmy przenieść wystawy do Wrocławia, ale chcemy kontynuować tę rozmowę.

W „Dispossession” znalazło się siedem tekstów zaproszonych autorów – intelektualistów z Polski, Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W esejach dzielą się swoim doświadczeniem i rozumieniem słowa „Dispossession”. Piszą o tym prawnicy, hsitorycy sztuki, pisarze, badacze teorii kultury. W dwujęzycznej (po polsku i po angielsku) publikacji znajdziemy takich autorów jak Michał Bieniek i kuratorka wystawy Małgorzata Miśniakiewicz, Andrzej Leder, Andreas Philippoppulos-Mihalopoulos, Kristina Rapacki, Karl-Siegbert Rehberg, Mykoła Riabczuk, Jan Sowa i Oksana Zabużko.

- Tekst Oksany Zabużko był też elementem wystawy w Wenecji. Autorka, mimo że nie widziała prac pozostałych artystów, zebrała w nim wszystkie wątki obecne na ekspozycji. Jej tekst jest niejako podsumowaniem, zamknięciem prezentacji – uważa Małgorzata Miśniakiewicz.

W książce zobaczymy też dokumentację fotograficzną pokazującą prace artystów, pokazywane w Wenecji: Manafa Halbouniego, Doroty Nieznalskiej, Open Group, Susanne Keichel, Tomasza Opani, Thomasa Kilppera with Holger and Massimo, Szymona Kobylarza, Oksany Zabużko, Andriya Sahaydakovsky’ego.

Wersja elektroniczna katalogu będzie dostępna dla wszystkich bezpłatnie na stronie www.wroclaw2016/dispossession

- Być może latem we Wrocławiu pokażemy kilka prac z weneckiej wystawy. Pracujemy nad tym pomysłem z naszym partnerem z Drezna – mówi Michał Bieniek. – Chcielibyśmy zaprezentować kilka prac w przestrzeni miejskiej i w tak nietypowych miejscach dla sztuki jak budynki urzędów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl