wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Elektrownia na dachu wieżowca – niższe rachunki za prąd

We Wrocławiu powstała pierwsza w mieście elektrownia słoneczna na dachu wieżowca. Spółdzielcy planują uruchomić wkrótce kolejne 13 instalacji. Dla mieszkańców bloków oznacza to niższe rachunki za prąd.

Reklama

Na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej zarządzanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe zostało zamontowanych 153 paneli fotowoltaicznych. To pilotażowy projekt z ogólnopolskiego programu PROSUMENT.

– Fundusz wypłacił na realizację tej inwestycji około 240 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty jest bezzwrotną dotacją, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka, spłacana przez 9 lat – wylicza Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czystsze powietrze i niższe rachunki

Instalacja ma całkowitą moc blisko 40 kW. Prąd z odnawialnych źródeł energii posłuży do oświetlenia części wspólnych budynku m.in. korytarzy, wind czy maszynowni. Na Świeradowskiej dzięki wykorzystaniu energii ze słońca do powietrza trafi mniej gazu cieplarnianego CO2 – ponad 30 ton na rok. Zyska nie tylko środowisko. Spółdzielcy będą sprzedawać nadwyżki energii do sieci.

– Planujemy, że nakłady poniesione na inwestycję zwrócą się po około 6 latach. Już w następnym roku mieszkańcy zapłacą niższe rachunki za energię elektryczną a po spłacie pożyczki ta opłata może być symboliczna – mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Będą kolejne elektrownie słoneczne

Instalacja na wieżowcu ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę elektrowni słonecznych także na 13 następnych budynkach przy ulicach m.in.: Zielińskiego, Swobodnej i Studziennej. Zostanie tam zamontowanych 1750 paneli słonecznych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 454 kW. Dzięki tym inwestycjom ograniczona zostanie roczna emisja CO2 o około 360 ton na rok. Całkowity koszt instalacji został oszacowany na około 2,7 mln złotych. Spółdzielcy złożyli wniosek o dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach programu PROSUMENT na dotację w wysokości ponad miliona złotych oraz preferencyjnej pożyczki w wysokości 1,6 mln zł. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 roku.-

– Po zakończeniu inwestycji spółdzielnia będzie największym producentem zielonej energii i liderem w walce z zanieczyszczeniem powietrza we Wrocławiu – mówi Mirosław Lach, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław Południe.

Są pieniądze na odnawialne źródła energii

Ze środków programu PROSUMNET mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku. O środki z tego programu do tej pory zawnioskowały spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nabór wniosków trwa do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r.

WFOŚiGW/jr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl