Eksperci z Polski i Czech w centrum ITS

Naukowcy, inżynierowie miejscy i producenci specjalistyczne sprzętu z Polski, Czech i Francji odwiedzili Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym przy ul. Strzegomskiej. Byli to uczestnicy trzydniowego Forum „Mobilne Miasto – wyzwanie przyszłości” oraz XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Telematyka Systemów Transportowych, które odbywały się we Wrocławiu.

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk

  • fot.jk


W jedno przedpołudnie centrum ITS odwiedziło około stu osób. Byli m.in. goście z Warszawy, Pragi, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Lubina i Szczecina. Wszyscy mocno zainteresowani tematem systemów sterowania ruchem, nowymi technologiami i inżynierią miejską. Zadawali konkretne pytania, interesowały ich szczegóły techniczne, problemy do pokonania oraz realny wpływ urządzeń na ruch miejski. Po Centrum oprowadzała Agnieszka Hadas z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, która nim kieruje.

Czytaj więcej o Centrum [WIDEO, ZDJĘCIA]

Największe zainteresowanie wzbudziło serce obiektu. To miejsce gdzie służby mogą wspólnie reagować na zmieniającą się dynamicznie sytuację na drogach, podejmować decyzję o działaniach w razie wypadków, analizować dane, planować objazdy i na miejscu koordynować działanie służb drogowych na podstawie podglądu z 1285 kamer rozmieszczonych na 155 wrocławskich skrzyżowaniach.
 - Mnie ciekawiły zagadnienia czysto techniczne, nawet miałem okazję przysiąść się do stanowiska jednego z operatorów systemu. Bardzo ciekawe spotkanie – ocenia Gabriel Suchy, jeden z gości, projektant inżynierii ruchu.
Z uwagą o funkcjonowaniu i codziennej pracy systemu ITS we Wrocławiu słuchał też Michal Bolek z Pragi, który na co dzień zajmuje się systemami sterowania ruchem.

Goście oglądali wykorzystywane w praktyce narzędzia do sterowania ruchem, obsługi tablic przystankowych i informacji dla kierowców. Mieli okazję zobaczyć również np. podgląd na pozycje GPS pojazdów MPK i informacje o tym czy kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

Spotkanie służyło wymianie doświadczeń i opinii. Odbyło się w ramach Forum „Mobilne Miasto – wyzwanie przyszłości” oraz XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Telematyka Systemów Transportowych. 

Zgłoś uwagę