Będzie nowy wykonawca laboratoriów na Praczach

Spółka EIT+ zerwała umowę z Wrobisem

  • Duże ryzyko niezakończenia projektu w terminie to główny powód zerwania umowy przez EIT+ z Wrobis-em, który miał wybudować dla niego nowoczesne laboratoria przy ul. Stabłowickiej 147 we Wrocławiu.


Duże ryzyko niezakończenia projektu w terminie to główny powód odstąpienia od umowy przez spółkę EIT+ z Wrobisem, który miał wybudować dla niego nowoczesne laboratoria.

W poniedziałek, 23 grudnia, zarząd Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ sp. z o.o., zdecydował o odstąpieniu od umowy z Wrocławskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego nr 2 "Wrobis" S.A. na budowę obiektu laboratoryjnego nr 9A w Kampusie Pracze. Projekt ten, wart około 72 mln zł, zwany sercem całego nowoczesnego kampusu naukowego budowanego na Praczach Odrzańskich jest częścią inwestycji "Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów" współfinansowanej ze środków unijnych.

- Głównym powodem zerwania umowy jest gigantyczne ryzyko niezakończenia projektu w terminie – mówi Tomasz Gondek, wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ sp. z o.o. – Prace budowlane od dłuższego czasu nie były prowadzone w terminie, nastąpiły również różne fakty wynikające z upadłości Wrobis-u, które mogłyby dodatkowo spowodować przedłużenie prac. Nie moglibyśmy więc rozliczyć terminowo projektu, a co za tym idzie stracilibyśmy duże dofinansowanie unijne.

Dotację unijną należy rozliczyć do połowy 2015 roku. Przedstawiciele spółki zapewniają, że po rozstaniu się z Wrobisem nie ma żadnego zagrożenia, że budynek EIT Plus nie powstanie.

Na początku stycznia 2014 r. zostanie ogłoszony przetarg na nowego wykonawcę inwestycji, który dokończy prace na Praczach.

Wrobis był odpowiedzialny za zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych budynku laboratoryjnego 9A przy ul. Stabłowickiej 147 we Wrocławiu.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę