wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Egzoszkielet pomaga stanąć na nogi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Miał wspomagać żołnierzy na polu walki, teraz służy do rehabilitacji osób, które mają problemy ruchowe. Po raz pierwszy trafił do Wrocławia. Egzoszkielet - najnowocześniejszy sprzęt do rehabilitacji testowali pacjenci, którzy od dawna nie wstają z wózka inwalidzkiego.

Reklama

Od poniedziałku, 4 sierpnia, pacjenci z niedowładem nóg ze Szpitala im. Marciniaka na ul. Traugutta odbywają wyjątkową rehabilitację – przy pomocy jednego z dwóch dostępnych w Polsce egzoszkieletów EKSO GT, po raz pierwszy od dawna stają na nogi i krok po kroku przemierzają szpitalne korytarze.

 

Wrocław jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, do których zawitał projekt EKSO, czyli egzoszkielet.

- To niesamowite, że po 18 latach stoję i moge wreszcie widzieć wszystko z góry - cieszył się Ryszard Śmigielski, gdy tylko wstał z krzesła i przeszedł kilka kroków w egzoszkielecie. Asekurował go rehabilitant. Pan Ryszard jest jednym z dwóch pacjentów, którzy dziś prezentowali naukę chodzenia dzięki egzoszkieletowi. Ryszard Śmiegielski nIe ukrywał, że po pierwszym spacerze był jednak troche zmęczony. Urządzenie waży 22 kg i może być wykorzystywane do rehabilitacji pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, po udarach mózgu czy z zanikiem mięśni.

- To rewolucja jesli chodzi o metodę rehabilitację - podkreśla Janusz Franczyk, prezes firmy Technomex, która  sprowadziła z USA egzoszkielety.

W każdym z odwiedzanych miast rehabilitanci Projektu Ekso przez tydzień pracują z różnymi pacjentami, których łączy jedno: nie mogą chodzić.

Wrażenia, które odczuwają podczas ćwiczeń, nazywają niesamowitymi. Po treningach chodzenia znikają różne dodatkowe dolegliwości związane z unieruchomieniem dolnych partii ciała, jak bóle czy obrzęki. Jest też więcej zalet. Poprawia się krążenie, perystaltyka jelit i - co bardzo ważne - samopoczucie pacjenta.

Według ekspertów jest to zupełnie nowa jakość w rehabilitacji. – Na rynku istnieją różne urządzenia umożliwiające pionizację pacjentów czy nawet przemieszczanie się, jednak żadne tak jak Ekso GT nie umożliwia chodu tak bardzo zbliżonego do naturalnego – wyjaśnia Krzysztof Cygoń, który reprezentuje organizatora Projektu EKSO.

Urządzenie na razie na stałe dostepne jest jedynie w Gliwicach, w ośrodku Fizjofit. Drugi egzoszkielet jeździ po Polsce. W zależności od modelu urządzenie kosztuje od 110 do 150 tys. dolarów.

Elg

Zdjęcia Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl