Edukacyjny pokaz filmu „Fuocammare” dla wrocławskich szkół

Edukacyjny pokaz filmowy w ramach turnieju piłki nożej przeciwko rasizmowi zorganizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacja Dom Pokoju.


Pokaz filmu dokumentalnego „Fuocammare" odędzie się 17 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmoym a będzie poprzedzony krótkim wykładem wprowadzającym, który poprowadzi Lech Moliński – dziennikarz filmowy i założyciel Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Po projekcji odbędzie się dyskusja z młodzieżą poświęcona temy, czy wielokulturowy Wrocław boi się uchodźców? Kim jesteśmy i skąd pochodzą nasze rodziny? Czy jako wrocławianie gotowi jesteśmy na spotkanie z migrantami? Dysusję poprowadzą Joanna Wajda i Dorota Witten – edukatorki wielokulturowe Fundacji.

„Fuocammare. Ogień na morzu”

W dokumencie Fuocoammare (tytuł zaczerpnięty z sycylijskiej piosenki oznacza „ogień na morzu”) pokazuje zderzenie włoskich rybaków z falą imigrantów, docierających do wybrzeży Europy w liczbie 150 tysięcy rocznie.
Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą, terytorium Włoch. W ciągu roku trafia tu ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera jednak do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setki osób. Reżyser przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów, czy tych, którzy decydują o ich dalszym losie. Tyle samo uwagi poświęca Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.
reż. Gianfranco Rosi, 108 minut

Wydarzenie jest adresowane do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a udział w nim jest bezpłatny. Zgłoszenia, drogą mailową należy przesyłać na adres: dompokoju@dompokoju.org do 10 listopada 2016.

Zgłoś uwagę