Eco Expanded City [Polecamy wydarzenia]

Centrum Sztuki WRO przygotowało majówkę (13-15 maja) pełną darmowych wydarzeń, których po prostu trzeba doświadczyć. Posłuchać grających z zespołem mrówek, zasiąść w drewnianym megafonie w parku i rozkoszować się dźwiękami natury, zobaczyć, jak nasze zasady komunikacji można pokazać na scenie, albo zobaczyć, że można uratować ginące gatunki za sprawą daleko posuniętej genetyki.

 • megafony wro

  Megafony staną w Parku Wschodnim

 • aki inomata wro

  Aki Inomata i jej wykonane metodą 3D skorupy dla krabów

 • robot karmiący wro

  Robot karmiący Simone’a Laroche’a i Davida Szanto

 • ai hasegawa

  Instalacja Ai Hasegawy

 • Performans Anarchy Dance Theatre

  Performans Anarchy Dance Theatre


Wystawa Utopie

W 500. rocznicę wydania słynnej książki, w której czytaliśmy o wizji świata idealnego artyści zwracają uwagę na problemy, jakie wiążą się z niekontrolowanym podbojem naszej planety przez ludzi, zastanawiają się nad tym, jak poskromić naszą ekspansję, uporządkować ją np. w kwestii ekologii. I tak np. Lynn Cazabon przygotowała zdjęcia i opisy roślin, jakie wyrastają w nieoczekiwanych miejscach w mieście (np. pomiędzy płytami chodnikowymi), a Japonka Aki Inomata pomaga krabom projektując dla nich (na drukarce 3D) skorupy w kształcie budowli charakterystycznych dla miast świata (choćby wieży Eiffle’a z Paryża).

Wystawa Utopie

Wystawa Utopie

Wystawa / Tylko dla dorosłych / Architektura / Sztuki wizualne / ESK
Termin od 13 maja 2016 18:00 do 3 lipca 2016 15:00

Miejsce Centrum Sztuki WRO - WRO Art Center

Zobacz

Megafony w Parku Wschodnim

Prezent od naszych estońskich przyjaciół z tamtejszej ASP i to dar na stałe, bo duże megafony pozostaną w parku już na stałe i będzie można w nich usiąść i posłuchać odgłosów natury (świetnie zbierają ptasie trele i są idealnym miejscem kontemplacji).

Megafony w Przestrzeni Publicznej

Megafony w Przestrzeni Publicznej

Performance / Wystawa / Dla wszystkich / ESK
Termin 14 maja 2016 14:00

Miejsce Park Wschodni

Zobacz

Wystawa „Syntetyczna natura”

Po pierwsze w podziemiach Pasażu Pokoyhof, jeszcze nigdy nie udostępnianym publiczności. Po drugie z atrakcjami, jak instalacja Ai Hasegawy, artystki, ale i biolożki, która zastanawia się, jak ratować ginące gatunki zwierząt i tworzy wiarygodną wizję kobiety rodzącej…maleńkiego delfina Hektora (jeden z najdrobniejszych gatunków delfina), a wcześniej utrzymującą ciążę dzięki specjalnemu łożysku. Wizja Hasegawy jest poparta badaniami i, choć raczej niewykonalna, inspirująca. 

Syntetyczna natura

Syntetyczna natura

Performance / Wystawa / Tylko dla dorosłych / ESK
Termin od 14 maja 2016 18:00 do 31 maja 2016 20:00

Miejsce Pasaż Pokoyhof

Zobacz

Performans Anarchy Dance Theatre

Sala kameralna w Narodowym Forum Muzyki, a w niej specjalna przestrzeń dla tancerza z Tajwanu, na którego ciało nanoszone będą (za sprawą wizualizacji komputerowych) szlaki komunikacyjne w dużych miastach. Przekonamy się, jak bardzo niewoli nas miasto i ruch komunikacyjny, któremu musimy się, jako przechodnie, podporządkować. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy!

Performans Anarchy Dance Theatre

Performans Anarchy Dance Theatre

Performance / Wystawa / Dla wszystkich / Sztuki wizualne / ESK
Termin 14 maja 2016 21:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

Wystawa „Puryfikacje”

W nowej, dotychczas nieudostępnianej, przestrzeni Synagogi pod Białym Bocianem mamy kilka świetnych prac w tym najbardziej emocjonującą autorstwa dwóch Kanadyjczyków Simone’a Laroche’a i Davida Szanto, którzy skonstruowali karmiącego robota. Widz zostanie poczęstowany łyżką zupy (wcześniej podanej robotowi przez człowieka-niewolnika). A instalacja ma nam pokazać, że na razie my zajmujemy się robotami, ale w przyszłości może to one zajmą się nami (kiedy społeczeństwa się zestarzeją).

Puryfikacje

Puryfikacje

Wystawa / Dla wszystkich / Sztuki wizualne / ESK
Termin od 15 maja 2016 15:00 do 19 maja 2016 20:00

Miejsce Synagoga Pod Białym Bocianem

Zobacz

Performans z udziałem grających mrówek

Praca Elvina Flamingo, którą od kilku lat rozwija. Mrówki wydają dźwięki pocierając wyrostkami w swoich pancerzach i przekazują sobie w ten sposób informacje. Mieszkają w rodzaju inkubatora, który ma przezroczyste szyby, a w środku rurki, mikrofony i całą infrastrukturę. W jednym z inkubatorów jest ich aż 100 tysięcy, więc w koncercie weźmie udział nawet pół miliona nagłośnionych dobrze mrówek, z którymi zagra zespół muzyczny (tym razem ludzki). Koncert w Sali Narodowego Forum Muzyki tylko na zapisy. Ilość miejsc ograniczona!

Performans: Koncert z udziałem mrówek

Performans: Koncert z udziałem mrówek

Performance / Muzyka / ESK / Performance
Termin 15 maja 2016 21:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz
Zgłoś uwagę