Dziś wieczorem we Wrocławiu zaćmienie księżyca. Jak je zobaczyć?

W poniedziałkowy wieczór w całej Polsce będziemy mogli gołym okiem zobaczyć częściowe zaćmienie księżyca. To ostatnia szansa w tym roku, by obejrzeć „nadgryzionego” ziemskiego satelitę.

  • Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już dziś we Wrocławiu

    Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już dziś we Wrocławiu, fot. pixabay.com


Zaćmienia księżyca występują w trzech odmianach: całkowitym, częściowym i półcieniowym. To drugie we Wrocławiu, podobnie jak w innych miejscach w Polsce, będziemy mogli zobaczyć już dziś wieczorem. Zaćmieniu ulegnie ok. 25% powierzchni księżyca, a dokładnie jego lewego dolnego rogu. To ostatnie widoczne zaćmienie naturalnego satelity Ziemi w 2017 roku. Tego typu zjawisko zazwyczaj ma miejsce co kilka lat.

Najlepszy moment na obserwację zaćmienia księżyca w poniedziałkowy wieczór nastąpi w momencie jego wschodu. Jak zapowiada dr Paweł Preś, astronom z Uniwersytetu Wrocławskiego maksimum widoczności zaćmienia powinno nastąpić ok. godz. 20:20.

– Najlepszą widoczność będą mieć osoby z otwartą przestrzenią na wschodni horyzont. Jeżeli ktoś nie ma takiej możliwości wyglądając ze swojego mieszkania, to możemy spróbować obserwować zaćmienie na jakimkolwiek wzniesieniu, choćby na Górce Szczepińskiej czy na Wzgórzu Andersa. Najlepsza widoczność nastąpi o godzinie 20:20, pięć minut później księżyc całkowicie wyłoni się na horyzoncie – tłumaczy wrocławski astronom.

Ostatnie zaćmienie księżyca w Polsce widoczne gołym okiem miało miejsce 28 września 2015 r. i było to zaćmienie całkowite. Kolejne nastąpi za niecały rok – dokładnie 27 lipca 2018 r. – Natomiast dokładnie za dwa tygodnie, 21 sierpnia w Stanach Zjednoczonych będzie widoczne zaćmienie słońca. Te dwa zjawiska, czyli zaćmienia księżyca i słońca często chodzą parami i odbywają się w krótkich odstępach czasu. Niestety tego drugiego nie zobaczymy „na żywo” w Polsce, więc zostaje nam śledzić relacje w internecie – mówi dr Paweł Preś.

Zgłoś uwagę