wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień Życzliwości 2014 - Program

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju. Do dziś 21 listopada funkcjonuje jako „World Hello Day”. Zwyczaj podchwyciły inne kraje –  uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie.

Reklama

Tegoroczny Dzień Życzliwości we Wrocławiu odbędzie się pod hasłem „Posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć...”. Liczne atrakcje przygotowane na ten dzień będą miały na celu pokazanie, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy i potrzebny.

Piątek 21 listopada

  • 7.00 - 16.00 Życzliwe krasnale opanują Wrocław!

Akcja happeningowa w tramwajach i na wrocławskim rynku

Rozglądajcie się uważnie dookoła, bo 21 listopada miasto opanują życzliwe krasnale! Zwieńczeniem działań w mieście będzie Parada Życzliwości, która wyruszy z rynku około 15.30.

Dzień Życzliwości i jego światowa idea to szczególna okazja do stworzenia wyjątkowej oprawy artystycznej w przestrzeni miasta. Dlatego właśnie w tym dniu we Wrocławiu odbędzie się kilka działań ulicznych z wykorzystaniem wrocławskich krasnali, które będą zachęcały mieszkańców miasta do okazywania sobie wzajemnej życzliwości. Łącząc w pozytywny i oryginalny sposób idee kreowania poprawnych wzorców społecznych i kulturalnych z elementami akcji happeningowych, chcemy zaprosić wrocławian do wspólnej zabawy. Akcja ma na celu wzbudzenie radości, sympatii, zachęcenie do wzajemnej tolerancji i integracji międzypokoleniowej.

  • 8.00 - 20.00 Młodzieżowy Dom Kultury „Fabryczna”

ul. Zemska 16a

Podczas Dnia Życzliwości w godz. 8.00–20.00 wszystkich gości placówki będą witały kolorowe flagi i ozdoby przywieszone przy drzwiach wejściowych. Dzieci malowały je wraz z rodzicami na zajęciach ze scenografii. Ponadto każdy odwiedzający w tym dniu placówkę będzie mógł liczyć na słodkie co nieco – cukierek, do którego będzie przyłączony życzliwy cytat.

Pracownia ceramiczna, prowadzona przez Katarzynę Sienkiewicz i Katarzynę Wojewódzką, przygotuje wraz z uczniami stolik pełen niespodzianek – prezent dla odwiedzających MDK-F. Fantazyjne gliniane figurki stworów, zwierzątek, domków itp. będą czekać na swoich nowych właścicieli. Akcja „Zabierz mnie ze sobą” spotkała się w poprzednich latach z ogromnym entuzjazmem rodziców i dzieci, a każdy obdarowany wychodził z uśmiechem na ustach (do wyczerpania zapasów).

12.30-16.00 „World Hello Day” Lekcje języka angielskiego u Magdaleny Łakomej przypomną historię ustanowienia Dnia Życzliwości w USA i Świecie. Nauka życzliwych zwrotów w języku angielskim, wykonanie kartek z pozdrowieniami w języku angielskim i rozdawanie ich wszystkim odwiedzającym.

13.00-16.00 „krasno-LUDEK” Na zajęciach u Agaty Łopuszko-Kołodyńskiej oraz Anny Ratowskiej dzieci będą tworzyć postacie krasnoludków z różnych elementów: kartony, tkaniny, plastikowe butelki oraz materiały przyrodnicze (liście, kasztany, żołędzie, słoma itp.).

14.00-16.00 „Kolorowe buzie” Na zajęciach z rysunku, prowadzonych przez Elżbietę Krzyżanowską, każda twarz dziecka zostanie zaczarowana kolorami. Esy-floresy, motyle, kwiatki, kropeczki i paseczki przystroją buzie naszych małych artystów oraz wszystkich chętnych odwiedzających w tym dniu naszą placówkę.

  • 9.00 - 17.00 Całodniowe atrakcje w Centrum Poznawczym Hali Stulecia

ul. Wystawowa 1

9.00–17.00 Z pokolenia na pokolenie składamy dobre życzenie! Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia Dnia Życzliwości w Centrum Poznawczym Hali Stulecia. Każdy, kto 21 listopada przyjdzie do Centrum Poznawczego Hali Stulecia z kartką pocztową zawierającą dobre życzenie, zostanie zaproszony do zwiedzania wystawy bezpłatnie. Dobre życzenia starsi adresują do młodego pokolenia i odwrotnie – młodzi życzą dobrze starszym. Kartki będzie można wypełnić również w Centrum Poznawczym Hali Stulecia.

10.00–17.00 Posłuchaj, porozmawiaj i dowiedz się czegoś niezwykłego! – życzliwe zwiedzanie Hali Stulecia. W historyczną podróż po Hali zabiorą wszystkich zwiedzających niezwykli (niecodzienni!) przewodnicy, którzy oprowadzą po zabytkowym obiekcie, opowiadając związane z nim historie.

9.00–16.00 Zagraj z nami między pokoleniami! – gra konstrukcyjna dla szkół w kuluarach Hali Stulecia Młodzież szkolną zapraszamy wraz z opiekunami do konstrukcyjnej gry terenowej we wnętrzu Hali Stulecia, którą poprowadzą w tym dniu wraz z animatorami Centrum Poznawczego Hali Stulecia nasi wyjątkowi wolontariusze. Która drużyna pierwsza zdobędzie cenne informacje i zbuduje Halę Stulecia? Posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć i… zagraj z nami między pokoleniami! Bądź życzliwy! (Prosimy o wcześniejsze rezerwowanie miejsc telefonicznie: 71 347 51 51).

10.00–16.00 Videomapping pod kopułą Hali Stulecia, czyli cogodzinne pokazy wyjątkowego widowiska światła i dźwięku.

  • 9.30 Happening – Życzliwa Leśnica

Osiedle Leśnica Wrocław (plac przed CK ZAMEK, zakończenie na tarasach CK ZAMEK)

Projekt ma za zadanie aktywizację społeczności lokalnych. Happening odbędzie się na osiedlu Leśnica, przed Centrum Kultury ZAMEK. W planie m.in. przemarsz przez osiedle, obdarowywanie przechodniów uśmiechniętymi naklejkami  (w szczególności osoby starsze), wyłonienie w drodze ankiety „Życzliwej Osoby” na osiedlu oraz „Życzliwego Miejsca”, a także nagrodzenie dzieci i młodzieży z leśnickich i złotnickich szkół za codzienną życzliwość.

Podczas happeningu rozdawane będą materiały promocyjne oraz drobne upominki pozyskane z Biura Promocji Miasta Wrocławia.

  • 10.00 - 17.00 Życzliwe spacery po Wrocławiu

Rynek i Ostrów Tumski

- 10.00 i 12.00 Legendy Starego Miasta, oprowadza Wojciech Zalewski

- 15.00 i 17.00 Legendy Ostrowa Tumskiego, oprowadza Wojciech Zalewski

Z okazji Dnia Życzliwości wrocławski przewodnik Wojciech Zalewski zaprasza babcie i dziadków oraz ich wnuki na spacery śladami wrocławskich legend.

Pierwszy ze spacerów obejmie część Starego Miasta, uczestnicy poznają m.in. historie siedmiu pokutnic, Złej Baby oraz Żelaznej Dziewicy. Podczas drugiego spaceru usłyszą legendy Ostrowa Tumskiego w tym m.in. o kamiennej główce, dwupoziomowym kościele czy też białych różach. Każdy ze spacerów będzie trwał ok. 1,5h i uczestniczyć w nim może do 25 osób. Zapisy będą prowadzone w dniach 12-19 listopada. Miejsce spotkania z przewodnikiem oraz więcej informacji po 2 listopada na www.adalbertus.eu.

Można się zapisać tylko na jeden ze spacerów oraz na listę rezerwową na spacer drugi. W drugim spacerze będzie można uczestniczyć po warunkiem wolnych miejsc.

W wycieczkach o godzinie 10.00 i 15.00 mogą uczestniczyć jedynie dzieci i młodzież pod opieką babć lub dziadków. W pozostałych wycieczkach mogą wziąć udział wszyscy życzliwi – jedyny warunek, to aby osoba zgłaszająca chęć wzięcia udziału w wycieczce zgłosiła na nią nie tylko samą siebie, ale co najmniej jedną osobę więcej, okazując w ten sposób wobec niej swoją życzliwość. W zgłoszeniach prosimy o podanie liczby osób.

  • 12.00 - 18.00 Życzliwy weekend w Aquaparku

Aquapark Wrocław, ul. Borowska 99

21 listopada w Aquaparku rozpocznie się Życzliwy Weekend, który potrwa do niedzieli. Będzie on połączony z kwestą na rzecz podopiecznych wrocławskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie (w godzinach od 12.00 do 18.00).

Fundacja Mam Marzenie powstała w 2003 roku w Krakowie (dziś ma 16 oddziałów w całej Polsce), aby spełniać marzenia chorych dzieci, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu, bez względu na ich miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne i status majątkowy zgodnie z ideą niesienia w życie chorego dziecka nadziei, siły i radości. Działalność Fundacji pozwala dzieciom i ich rodzinom zapomnieć o trudach walki z chorobą, dodać sił w dalszym leczeniu i dać odrobinę nadziei na przyszłość.

W tym roku, po raz drugi owocem życzliwości Wrocławian może być również pomoc w spełnieniu marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie.  W Aquaparku, w dniach od 21 do 23 listopada dobrowolnym datkiem wrzuconym do puszki czy skarbony będzie można wspomóc Fundację, a kwestujący  wolontariusze opowiedzą wszystkim zainteresowanym o Fundacji, o podopiecznych, o tym jak wywołać uśmiech na twarzy cierpiącego dziecka. W trakcie pierwszej akcji udało się zebrać sumę, która pozwoliła spełnić marzenia dwójki dzieci: Konrada i Julki. Dzięki waszej życzliwości kolejni podopieczni Fundacji Mam Marzenie mogli uwierzyć w siłę marzeń.

  • 16.00 - 17.30 Warsztat „Nastolatki i seniorzy, więcej was łączy, niż dzieli!”

Księgarnio-Kawiarnia Nalanda (antresola), pl. Kościuszki 12

Uczestnicy: dziesięć osób w wieku od 14 do 19 lat i dziesięciu seniorówProwadzenie: Tatiana Jewsiejewa – psycholog kliniczny

Praca w trakcie warsztatu zostanie skupiona wokół obszarów tematycznych wskazanych przez osobę prowadzącą. Jej celem będzie odnalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia między pokoleniami oraz stworzenie w sobie przestrzeni emocjonalnej dla osoby będącej przedstawicielem innej generacji. W dobranych parach nastolatek-senior uczestnicy będą mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi m.in. z przechodzeniem intensywnych zmian fizycznych, w funkcjonowaniu społecznym, jak również zmiany wyobrażeń o sobie nawzajem, które w dużej mierze są kształtowane za pomocą stereotypów społecznych. Podczas rozmowy pojawi się szansa, aby poszukać wspólnie systemu wartości, zastanowić się nad sensem życia, podzielić się wątpliwościami, zapytać o wskazówkę lub radę.

1. Etap: krótkie wprowadzenie i ustalenie obszarów tematycznych rozmowy2. Etap: łączenie się w pary i omówienie poszczególnych tematów3. Etap: prezentacja wniosków4. Etap: podsumowanie

  • 16.00 Życzliwa kąpiel z życzliwymi – Wrocławskie Morsy

Kąpielisko Morskie Oko

„Życzliwa kąpiel z życzliwymi” na kąpielisku Morskie Oko!

Celem naszego wydarzenia jest upowszechnienie życzliwości. W szczególności wyrażenie radości, serdeczności, spontaniczności wypływającej z faktu wspólnego morsowania w zimnej wodzie. Identyfikacja i pielęgnacja przejawów życzliwości w samym sobie oraz innych.Zapraszamy wszystkich chętnych na morsową kąpiel!

  • 16.00 - 18.30 Między pokoleniami: od życzliwości do współpracy – debata

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a–21Wstęp bezpłatny.

W debacie uczestniczyć będą seniorzy oraz młodzież. Na salę zapraszamy wszystkich chętnych, wstęp za pobraniem biletu w kasie kina.

16.00-16.20 wprowadzenie dr Walentyny Wnuk – Doradcy Prezydenta Miasta Wrocławia ds. Seniorów16.20-16.35 prezentacja dobrej praktyki – seniorzy i młodzież wspólnie pomagają dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci16.35-16.50 prezentacja dobrej praktyki – „Iskry. Aktywni Seniorzy”16.50-17.20 prezentacje grup z warsztatów w zakresie ich ustaleń17.20-17.30 10 minut przerwy17.30-18.00 dyskusja panelowa dotycząca prezentacji (z udziałem: Kamila Kamińska, Katarzyna Kuczyńska, Robert Pawliszko, Walentyna Wnuk – prowadzenie: Roland Zarzycki)18.00-18.30 dyskusja z udziałem publiczności

  • 16.00 Warsztaty dla dzieci – Muzeum Archeologiczne

ul. A. Cieszyńskiego 9

16.00 Indiańskiej kultury czar – warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 7–15 lat i ich opiekunów.

Przed setkami lat Indianie zamieszkujący strefę Andów budowali potężne miasta, wytwarzali misterne ozdoby ze złota i malowali bajeczne wzory na naczyniach. Dziś ich potomkowie nadal zamieszkują Amerykę Południową. Na warsztatach dowiemy się, co im zawdzięczamy, dlaczego warto szanować i chronić ich kulturę, a także sami sprawdzimy, czy potrafimy stworzyć dzieła w stylu starożytnych mieszkańców Peru. Próba samodzielnego zmierzenia się z tą sztuką pomoże nam docenić ich dziedzictwo. Warto spróbować!

Warsztaty kierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 7–15 lat i ich opiekunów.

Zapisy pod numerem telefonu 71 347 16 96 wew. 332 do 20 listopada od 8.00 do 15.00. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

  • 17.00 - 18.30 Dzień Życzliwości w Empiku – SWPS

Empik Renoma, ul. Świdnicka 40, Wrocław

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zaprasza do Empiku

„Jak słuchać, aby usłyszeć?”Umiejętność słuchania jest podstawą komunikacji z innymi ludźmi. Zapraszamy na spotkanie podczas którego porozmawiamy (i posłuchamy) o podstawowych technikach aktywnego słuchania. Omówione zostaną takie zagadnienie jak pytania, parafrazy, podsumowania i wiele innych. Zaprezentowane zostaną również przydatne metody dialogu motywującego. Uczestnicy spotkania będą mogli wypróbować poznane techniki podczas rozmów z innymi uczestnikami.

Prowadząca: Karolina Zarychta – psycholog o specjalności klinicznej, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Doktorantka i asystent naukowy w CARE-BEH Centrum Badań Stosowanych nad Zachowaniami Zdrowotnymi i Zdrowiem (CARE-BEH Center for Applied Research on Health Behavior and Health), działającym przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Nauczyciel akademicki w SWPS we Wrocławiu i w Poznaniu.

  • 17.00 Projekcja filmu Czarnoksiężnik z krainy Oz – Kino Nowe Horyzonty

ul. Kazimierza Wielkiego 19a–21

Specjalna cena z okazji Dnia Życzliwości.

Potężne tornado przenosi Dorotkę razem z jej domem do czarodziejskiej krainy Oz. Okazuje się, że dom spadł na Czarownicę ze Wschodu. Jej siostra poprzysięga zemstę. Dorotka musi jak najszybciej dotrzeć do Szmaragdowego Miasta, stolicy krainy Oz i błagać władcę, wielkiego czarnoksiężnika o pomoc. Zdobywa po drodze wielu prawdziwych przyjaciół, którzy zawsze pomagają jej w kłopotach. Wzorcowa ekranizacja powieści dla dzieci ze wspaniałą Judy Garland i piosenką Somewhere Over the Rainbow.

  • 17.00 Młodzieżowy Dom Kultury im. M. Kopernika

ul. Kołłątaja 20

Spotkanie z Jose Torresem i Mesajahem okazji Dnia Życzliwości w sali teatralnej.

Rozmawiamy o życiowych pasjach i zarażamy nimi młode pokolenie z gośćmi specjalnymi:

José Torresem – kubańskim muzykiem, absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej pod nazwą José Torres y Salsa Tropical.

Mesajahem – polskim wokalistą reggae, dancehall, raggamuffin. Jego pierwszy solowy album zatytułowany jest Ludzie prości.

W programie:Recital zaproszonych gościPanel dyskusyjnyPokaz tańca zespołów tanecznych MDK im. M. Kopernika

  • 17.30 - 19.30 Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

ul. Kuźnicza 29a

Drzwi otwarte projektu Teatr dla Trzech Generacji. Zobacz, jak grupa międzypokoleniowa pracuje na profesjonalnej scenie nad spektaklem. Liczba wolnych miejsc: 15.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc:

tel. 71 341 80 02, 608 432 224

  • 18.00 Monodram w Miejskiej Bibliotece Publicznej

filia nr 23, Bulwar Ikara 29–31

W Międzynarodowy Dzień Życzliwości 21 listopada Biblioteka Ikara (Bulwar Ikara 31) zaprasza o godz. 18:00 na wieczór autorski Edyty Marii Franczuk promujący tomik wierszy „Ławka”. W świat poezji przeniesie nas aktor Tomasz Kwietko-Bębnowski oraz aktorzy „Teatru Wśród Książek”.

Sobota 22 listopada

  • 10.00 - 14.00 Gra miejska w Dzielnicy Czterech Wyznań

Miejsce spotkania: plac przed synagogą Pod Białym Bocianem

10.00 i 12.00 Zostań detektywem – międzypokoleniowa gra miejska (o każdej godzinie w trasę mogą wyruszyć trzy grupy; czas trwania: 2 godziny)

Gra dla rodzin – mile widziani rodzice i dzieci oraz dziadkowie lub grupy 6–7 osób.

Zostań detektywem i zanurz się w wielokulturowym Wrocławiu! Celem gry miejskiej będzie rozwiązanie zagadki kryminalnej luźno osadzonej w realiach historycznych miasta. Gra łączy średniowieczne oblicze Wrocławia z kresowymi korzeniami jego mieszkańców oraz niemiecką przeszłością miasta. Będzie to nie tyle zupełny obraz zróżnicowanej historii Wrocławia, co raczej zachęta do dalszego odkrywania pokładów wielokulturowości drzemiącej w naszym mieście (nie tylko historycznej, ale i współczesnej). Podczas rozgrywki uczestnicy zapoznają się z legendami wrocławskimi, odnajdą ukryte mury miejskie, odwiedzą dawne karczmy, spotkają się z Aniołem Ślązakiem i Aleksandrem Fredrą. W rozwiązywaniu zagadek pomogą im niekwestionowane postacie i symbole współczesnego Wrocławia, czyli wszechobecne krasnoludki.

  • 10.00 Dom Opieki Społecznej

ul. Mączna

Prezentacja sukien dawnych i wspólne muzykowanie seniorów i uczniów szkoły muzycznej (spotkanie zamknięte).

Grupa warsztatowa rekonstrukcji sukien dawnych przy Akademii Rozwoju Seniora we WCS oraz zaproszeni goście – uczniowie szkół muzycznych oraz emerytowani nauczyciele wychowania muzycznego i inni pasjonaci muzyki, a także uczestniczki chórów senioralnych – zorganizowali wspólne muzykowanie w DOS.

Muzyką i wspólnym śpiewem grupa chce zrelaksować mieszkańców ośrodka oraz przywołać wspomnienia z lat przeszłych. Spotkanie ma charakter zamknięty, jest dedykowane mieszkańcom ośrodka, którzy z uwagi na stan zdrowia i wiek nie mogą go opuszczać.

Program:

- krótki pokaz sukien dawnych- przekazanie mieszkańcom upominków oraz śpiewników- wspólne śpiewanie z muzyką w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej

  • 10.30 - 14.00 Wykład i warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej

filia nr 34, ul. S. Wyszyńskiego 75

Spotkanie z historią rodzinną – genealogia w bibliotece

Wykład wprowadzający, ok. 30 min

Międzypokoleniowe genealogiczne warsztaty dla wrocławian:

Rysujemy drzewo genealogiczne Twojej rodziny – wspólne, rodzinne rysowanie drzew genealogicznych na przygotowanych szablonach. Zaproś babcię, dziadka, brata, siostrę i rodziców.

Gabinet Fotografii Rodzinnej – stare, duże skrzynkowe aparaty na szklane klisze (oraz cyfrowe, przy użyciu których sami zrobimy fotografie do drzewa genealogicznego.

Drukarnia komputerowych drzew genealogicznych.

Punkt konsultacji genealogicznych – poradzimy, jak zacząć przygodę z genealogią, jak i gdzie szukać przodków.

  • 11.00 - 13.00 Wspólne działania artystyczne

PlanyFany, ul. Bulwar Ikara 27 lok. 5 a

Wspólne działania artystyczne różnych pokoleń: dzieci, ich rodziców i dziadków pozwolą na wzajemne przenikanie się różnych światów, różnych emocji i doświadczeń. Wspólnie spędzony czas na pewno pozytywnie wpłynie na stopień międzypokoleniowej życzliwości.

Zapraszamy „Dużych i Małych” do wspólnego budowania zamków z piasku, relaksu w Sali Doświadczania Świata oraz innych artystycznych działań wszelakich.

Zajęcia otwarte. Informacje, rezerwacje: Tel. 514 015 075.

  • 11.15 - 17.15 Atrakcje w Humanitarium

ul. Stabłowicka 147a

Specjalna cena z okazji Dnia Życzliwości

- wejście na wystawę 10 zł

- laboratorium dzieci 10 zł

- laboratorium rodzinne – dziecko 10 zł, rodzic 5 zł

11.15, 12.15, 14.15 i 16.15 Pachnące laboratorium – warsztaty rodzinne

Podczas warsztatów „Pachnące laboratorium” młodzi laboranci dowiadują się, w jaki sposób powstają perfumy i czym są olejki eteryczne – jak uzyskujemy naturalne olejki i jakie mają one właściwości. Po zajęciach uczestnicy dostaną próbkę własnoręcznie przygotowanych perfum.

13.15 i 15.15 Szalona piana – laboratorium dla dzieci w wieku 5–10 lat

Podczas laboratorium „Szalona piana” dzieci zamienią się w małych naukowców, którzy z użyciem szkła laboratoryjnego wytworzą kolorową pachnącą pianę. Ma ona niezwykłą właściwość – sama powiększa swoją objętość!

17.15 Kule kąpielowe – warsztaty dla seniorów

Podczas warsztatu „Kule kąpielowe” pokazane zostanie można stworzyć kule kąpielowe ze środków spożywczych dostępnych w każdym domu. To ciekawy sposób na wykonanie pachnącego i praktycznego prezentu na różne okazje.

  • 12.00 Warsztaty w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Sukiennice 14/15

Ukryte symbole w herbie – warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6–12 lat i ich opiekunów.

Podczas warsztatu zostanie przedstawiona krótka prezentacja współczesnych herbów miast Dolnego Śląska oraz wybranych śląskich herbów rodowych. Osoba prowadząca na podstawie herbu wrocławskiego objaśni historyczne znaczenie symboliki i właściwy układ w tarczy herbowej. Chcąc pobudzić jeszcze bardziej wyobraźnię, przewodnik oprowadzi słuchaczy po Sali Wielkiej Ratusza, prezentując na sklepieniach rodowe gmerki (małe herby) wrocławskich patrycjuszy. Następnie słuchacze w grupach przystąpią do projektowania kredkami herbów własnego pomysłu, nadając im właściwy charakter, nazwę i treść symboliczną. Podczas warsztatu mile widziani będą słuchacze różnych generacji, których celem będzie wspólne, twórcze działanie, łączące pokolenia.

Warsztaty kierowane są do dzieci w wieku 6–12 lat i ich opiekunów.

Zapisy pod numerem telefonu 71 347 16 96 wew. 332 do 20 listopada od 8.00 do 15.00. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

  • 14.00 Projekcja filmu i turniej gier – Kino Nowe Horyzonty

ul. Kazimierza Wielkiego 19a–21

Projekcja filmu animowanego Odlot, reż. Pete Docter, Bob Peterson, a po nim międzypokoleniowy turniej gier planszowych oraz niespodzianka przygotowana przez Klub Seniora „Nowy Dwór”. Specjalna cena z okazji Dnia Życzliwości.

Siedemdziesięcioośmioletni Carl Fredricksen, emerytowany sprzedawca balonów, spełnia swe wielkie życiowe marzenie o przygodzie – za pomocą setek balonów przekształca swój dom w wielki pojazd powietrzny i odlatuje do Ameryki Południowej. Ale przypadkiem zabiera nieplanowanego pasażera, ośmioletniego skauta Russella, pełnego nieuzasadnionego optymizmu, lecz wyjątkowo niezręcznego. Razem przeżywają mnóstwo zaskakujących i niespodziewanych przygód…

Po filmie zapraszamy na międzypokoleniowy turniej gier planszowych z Planszóweczką. W kinie pojawią się także seniorzy z Klubu Seniora „Nowy Dwór”, którzy wręczać będą własnoręcznie zrobione słoneczniki. Na I piętrze odbędzie się wspólne świętowanie z okazji Dnia Życzliwości.

  • 17.00 Spotkanie z zabawkami, które uczą i bawią

Fabryka pomysłów i zabawy ul. Szkocka 60

Czym obecnie bawią się dzieci? Rodzice, dziadkowie – nie martwcie się już o tym. Sprawdźcie sami, przyłączcie się do zabawy. Zapraszamy na spotkanie z zabawkami, które uczą i bawią. Niezależnie od wieku i umiejętności plastycznych stworzycie piękną pamiątkę która zabierzecie do domu. Tak bawić się będziecie tylko na warsztatach plastycznych z użyciem PlayMais – kreatywnego materiału plastycznego. Poznajcie świat PlayMais – nasze kolorowe klocki ze skrobi kukurydzianej umożliwią stworzenie bajecznego świata.

Zajęcia dla 20 osób, 45 min. Obowiązują zapisy pod nr tel. 71 3568203

Niedziela 23 listopada

  • 10.00 Poranek filmowy – Kino Nowe Horyzonty

ul. Kazimierza Wielkiego 19a–21

Pyszne animacje – poranek filmowy dla dzieci z muzyką jazzową na żywo, a po filmie warsztaty Kuchnia naszych babć. Specjalna cena z okazji Dnia Życzliwości.

Zestaw bajek opowiadający o przyjemności gotowania i magicznych mocach jedzenia.

Przygody Gapiszona: Gapiszon kucharzem (10’)

Przygody Skrzatów: Skrzaty w kuchni (10’)

Przygody Bolka i Lolka: Śniadanie na biwaku (9’20’’)

Pomysłowy Dobromir: Miodobranie (10’)Pies, kot i… lodówka (9’)

Po filmie zapraszamy na warsztaty pt. Kuchnia naszych babć. Warsztaty te łączą zabawę ruchową, plastykę oraz elementy arteterapii. W trakcie warsztatu, uczestnicy zainspirowani smakami zapamiętanymi z babcinej kuchni, stworzą portrety ulubionych dań.

Na wszystkie projekcje obowiązuje cena specjalna: 12 zł (warsztaty po projekcji nie są dodatkowo płatne).

  • 11.15 - 17.15 Atrakcje w Humanitarium

ul. Stabłowicka 147a

Specjalna cena z okazji Dnia Życzliwości.

- wejście na wystawę 10 zł

- laboratorium dzieci 10 zł

- laboratorium rodzinne – dziecko 10 zł, rodzic 5 zł

11.15, 12.15, 14.15 i 16.15 Ciastolina – warsztaty dla najmłodszych

Zabawa „Ciastolina” polega na stworzeniu przez najmłodszych naukowców kolorowej masy, z której następnie powstaną różnorodne przedmioty i postacie.

13.15 i 15.15 Domowe CSI – laboratorium dla dzieci w wieku 5–10 lat

Dzięki zajęciom „Domowe CSI” dzieci dowiedzą się, jakie miejsce zajmuje chemia w walce z przestępczością, poznają sposoby odnajdywania, a także zacierania śladów oraz dowiedzą się, czym jest daktyloskopia i balistyka.

17.15 Izolacja DNA – laboratorium dla seniorów

„Izolacja DNA” to zajęcia skierowane do starszych odbiorców. W prawdziwych warunkach laboratoryjnych z zachowaniem odpowiednich zasad postępowania (kolejność, proporcje, temperatura) wyizolowane zostanie DNA z komórek pomidora lub cebuli.

  • 12.00 Warsztaty w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Sukiennice 14/15

Z wizytą u wybitnych wrocławian – warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 7–13 lat i ich opiekunów.

Uczestnicy na zajęciach poznają wybitnych wrocławian, których marmurowe popiersia znajdują się w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza. Rzeźby te przedstawiają wielkich obywateli Wrocławia, którzy szczególnie zasłużyli się dzięki osiągnięciom w dziedzinie nauki, sztuki, filozofii i życia społecznego. Osoba prowadząca krótko przedstawi najciekawsze historie z życia wielkich wrocławian. W drugiej części warsztatów dzieci będą dopasowywać, wcześniej przygotowane, atrybuty do poszczególnych bohaterów naszego spotkania.

Warsztaty kierowane są do dzieci w wieku 7–13 lat i ich opiekunów.

Zapisy pod numerem telefonu 71 347 16 96 wew. 332 do 20 listopada od 8.00 do 15.00. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

  • 13.30 - 16.30 Warsztaty we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka

ul. Kuźnicza 29a

13.30-15.00 warsztaty teatralne odbywające się na profesjonalnej scenie teatralnej. Dziadkowie, rodzice i dzieci pod opieką instruktora będą uczyć się elementarnych zadań aktorskich, pracować z głosem i ciałem, tworząc krótkie etiudy teatralne. Ilość wolnych miejsc: 20.

15.00-16.30 warsztaty plastyczne prowadzone przez artystę plastyka – dla rodziców i dziadków z dziećmi od lat 4. Na warsztatach dzieci, rodzice i dziadkowie wykonują wspólną pracę, własne dzieło sztuki, które mogą zabrać ze sobą do domu. Ilość wolnych miejsc: 15.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 71 341 80 02, 608 432 224

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl