Dzień otwarty w Kogeneracji, MPK i MPWiK

Tłumy mieszkańców, mimo deszczu, pojawiły się na dniu otwartym w elektrociepłowni, zajezdni MPK i w naukowym miasteczku Centrum Nowych Technologii MPWiK. Wrocławianie chcą wiedzieć, jak powstaje ciepło w ich domach, jak wykrywa sie podziemne awarie wodociągowe i jak wygląda stara zajezdnia tramwajowa i zabytkowy tramwaj zwany Enusią.

  • 750 osób odwiedziło elektrociepłownię podczas dnia otwartego

  • W MPWiK gości witały takie oto stwory (mat. MPWiK)

  • Jak wykryć awarię w sieci? Od tego są spece w MPWiK

  • Podczas dnia otwartego w MPK można było kupić specjalną oranżadę dedykowaną MPK


Wszystkie trzy najważniejsze dla wrocławian miejskie spółki mogą śmiało powiedzieć, że był to udany dzień otwarty, lub – jak w przypadku Kogeneracji – dni otwarte, choć ulewny deszcz, który pojawił się około 13.00, trochę pokrzyżowal plany. 

1100 osób w elektrociepłowni

Wrocławska elektrociepłownia w tym roku już po raz dwudziesty szeroko otworzyła swoje drzwi, by każdy mógł zobaczyć, jak działa energetyczne serce miasta i dowiedzieć się np., czym jest biały dym, który wydobywa się z komina elektrociepłowni (podpowiadamy: jest to po prostu para wodna).

Podczas tej jubileuszowej edycji Dni Otwartych Drzwi odwiedzający mieli okazję nie tylko poznać tajniki elektrociepłowni, ale również zobaczyć pokazy fizyczno-chemiczne oraz eksponaty z wrocławskiego Humanitarium. W programie znalazło się także wiele atrakcji dla najmłodszych: konkursy, warsztaty plastyczne, kącik ekologiczny, fotobudka, w której można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Cennej wiedzy dostarczyło również stoisko informacyjne na temat uciepłownienia kamienic oraz usług energetycznych oferowanych przez Kogenerację S.A.

16 września odwiedziły elektrociepłownię grupy zorganizowane – w sumie ok. 350 osób, a w w sobotę 17 września, mimo ulewnego deszczu, który towarzyszył od połowy imprezy, mieszkańcy Wrocławia i okolic w liczbie 750 osób.

...a w MPWiK

Ponad 300 osób odwiedziło w sobotę naukowe miasteczko Centrum Nowych Technologii MPWiK. Każdy, kto pojawił się na parkingu tzw. Starej Ozonowni (tuż obok Hydropolis), został przeniesiony się do krainy podziemnych awarii. Pracownicy wodociągów prezentowali m.in nowoczesne urządzenia, które pomagają szukać podziemnych awarii – wszelkich pęknięć i nieszczelności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Była to też okazja, by poznać lepiej Centrum Nowych Technologii. To specjalny zespół badawczo-rozwojowy MPWiK, który pracuje nad jeszcze lepszymi procesami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków 

Z kolei zespół Hydropolis prezentujac ciekawe eksperymenty podzielił się ze zwiedzającymi wiedzą o wodzie.

Tłumy w zajezdni MPK

Jak zwykle nie brakowało chętnych do odwiedzenia zajezdni tramwajowej przy ul. Powstańców Śląskich z okazji dnia otwartego w MPK. Fanów tramwajów (nowych i starych) oraz przejażdzki zabytkowym tramwajem Konstal nie brakowało, sporo osób przyszło z dziećmi. Pasjonaci historii i komunikacji miejskiej mogli zabrać się na wycieczkę zabytkowym taborem na zajezdnię Ołbin. Dla pozostałych atrakcji nie brakowało: był m.in. pokaz sprzętu specjalistycznego, pokazy ratowników z psami, nauka udzielania pierwszej pomocy prowadzona przez ratowników wodnych, lekcje jazdy tramwajem, symulator jazdy autobusem oraz gry i zabawy dla dzieci. Można tez było oddać honorowo krew i zgłosić chęć oddania szpiku kostnego na stoisku informacyjnym DKMS.

Zgłoś uwagę