Być jak prezydent Wrocławia [ZDJĘCIA]

Dzień Otwarty Samorządu


Zasiąść w fotelu prezydenta Wrocławia i to bez kampanii wyborczej i głosowania? Rzecz możliwa raz w roku w ramach Dnia Otwartego Samorządu. W sobotę chętnych nie brakowało. Do godziny 12.30 Ratusz odwiedziło ok. 300 osób.

Na co dzień niedostępne pomieszczenia magistratu przy ul. Sukiennice 9, były dziś otwarte dla wszystkich. Można było usiąść w fotelu Rafała Dutkiewicza, ale do szuflad biurka i szaf zajrzeć już nie wypadało. W imieniu prezydenta Rafała Dutkiewicza (który jest na zwolnieniu lekarskim), gości witał wiceprezydent Adam Grehl.

– Elegancki i wygodny – mówił o prezydenckim fotelu Mateusz Chorążkiewicz z Bielska-Białej, który we Wrocławiu był w odwiedzinach u rodziny.

– Była okazja, aby z wiceprezydentem porozmawiać o problemach mojego osiedla Wojnów – mówił Grzegorz Maków, który Ratusz odwiedził z synami – Tymoteuszem, Błażejem i Filipem.

– Chciałbym być prezydentem na chwilę i podpisać budowę obwodnicy w Leśnicy – śmiał się pan Bogdan, który przyszedł z żoną Jolantą.

– Były pytania o miejskie inwestycje i miejsca pracy. Dużo było turystów, warszawiakom powiedziałem by zobaczyli miasto z wież kościołów, bo to niezapomniany widok – mówił Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Można było zwiedzić gabinet prezydenta Wrocławia i Salę Sesyjną Rady Miejskiej Wrocławia.

– Najwięcej pytań mamy o to ile waży łańcuch prezydenta oraz ile godzin prezydent pracuje – wyjaśniał Marcin Frąckiewicz z Biura Prezydenta a radny Jarosław Krauze dodaje, że miejscy radni pomagali zrobić rodzinną fotografię w Sali Sesyjnej czy odpowiadali na pytania dotyczące poszczególnych pomieszczeń i przycisków do głosowania.

Zwiedzający mogli zobaczyć Łańcuch Prezydenta Wrocławia oraz prezydenckie nagrody, medale, ordery i odznaczenia. Dla gości przygotowano gadżety - balony, mapki i broszurki o Wrocławiu.

Każdy chętny mógł wziąć udział w grze miejskiej „Tajemnica ognistej kuli – czyli jak bł. Czesław Wrocław uratował”. Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość wręczał uczestnikom gry komiks własnego autorstwa pt. „1241”.

Dzień Otwarty Samorządu już po raz piąty zorganizowano w ramach Święta Wrocławia 2014.

jr

Fot. Tomasz Walków /jr

Zgłoś uwagę