Dzień otwarty na wrocławskich Partynicach

Jak wygląda ujeżdżalnia? Co to jest kanat, czy konie zawsze ścigają się w tę samą stronę oraz na czym polega zaklinanie? Tego wszystkiego dowiecie się podczas sobotniego spaceru, na który zaprasza Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice.


Impreza rozpocznie się w sobotę, 30 maja, o godzinie 10:00 i potrwa do godziny 14:00. Wstęp jest bezpłatny! Zajęcia jogi rozpoczną się o godz. 9:20 i trzeba zabrać własne maty do ćwiczeń!

Zwiedzanie Partynic zorganizowane zostało w ramach obchodów Dnia Otwartego Samorządu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca związane z wyścigami konnymi we Wrocławiu. Będzie można zajrzeć do stajni oraz krytej ujeżdżalni, a także dowiedzieć się jak zbudowany jest wrocławski tor.

Organizatorzy przybliżą ponad stuletnią historię hipodromu oraz opowiedzą o najciekawszych wydarzeniach tego sezonu. Dzień otwarty rozpocznie się od zajęć jogi na świeżym powietrzu. Skąd joga na Partynicach?  - Jeździectwo wymaga dużej sprawności fizycznej i psychicznej. Konie doskonale rozpoznają stan naszych emocji, co wpływa na ich reakcje – mówi Dominika Jurkiewicz, instruktorka jeździectwa, która z sukcesami łączy naukę jazdy konnej z zajęciami jogi. Jurkiewicz jest Mistrzynią Kraju w Jeździe bez Ogłowia. W najbliższą sobotę zaprezentuje swoje umiejętności także w ujeżdżeniu.

Wrocławianie będą mieli również okazję obejrzeć pokaz zaklinania koni. – Koń waży jakieś 500 – 600  kilogramów natomiast jego mózg zaledwie 500 gram. Dlaczego więc siłować się z całym ciałem zamiast postawić na naturalne metody bazujące na zrozumieniu psychiki zwierzęcia? – wyjaśnia Jerzy Sawka dyrektor wrocławskiego toru.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci dowiedzą się, co jadają konie, jak o nie dbać i bezpiecznie się z nimi obchodzić. Nie lada atrakcją będą również spotkania z niebieskookim kucykiem o imieniu Hawajka oraz z Damarem – filmowym koniem Bohuna z Ogniem i Mieczem Jerzego Hoffmana. W specjalnie zorganizowanej strefie dla maluchów odbywać się będą warsztaty plastyczne. Będzie lepienie kucyków z plasteliny, kolorowanie malowanek z konikami, i wiele innych ciekawych zajęć. Oczywiście będzie również możliwość przejażdżki na kucykach. Na zakończenie każdy odwiedzający otrzyma drobny upominek.  

Zgłoś uwagę