Wszystko o Państwie Środka w Mediatece [PROGRAM]

Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Wrocławskim, Stowarzyszenie Polsko-Chińskie na rzecz Kultury i Sztuki oraz Mediateka zapraszają na Dzień Kultury Chińskiej w Mediatece. W programie warsztaty dla dorosłych i dzieci, spotkania i pokazy promujące kulturę Chin. 


Dzień z kulturą chińską zaplanowano na sobotę, 27 września, na godz. 11.00-18.00, w Mediatece przy pl. Teatralnym 5. Program ułożono tak, żeby był atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poznaj szczegóły.

Program Dnia Kultury Chińskiej

11.00-11.40 Bajki chińskie – zajęcia plastyczne dla dzieci

Liczba uczestników: 30 osób (obowiązują zapisy, tel. 695 731 128, e-mail: chinapolandart@gmail.com)
Podczas zajęć dzieci poznają wybrane chińskie bajki, które będą odczytywane przez lektorkę. Następnie uczestnicy zostaną poproszeni o stworzenie własnych ilustracji, odnoszących się do treści bajek. Dzieci będą mogły skorzystać również z instrukcji ułatwiających narysowanie kilku bajkowych postaci, które zostaną przygotowane przez organizatorów. Prowadzący: Małgorzata Noworolska – historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego na rzecz Kultury i Sztuki.

11.40-12.00 Nauka chińskiej piosenki – warsztaty muzyczne dla dzieci

Czas trwania: 20 minut. Liczba uczestników: 30 osób
(obowiązują zapisy, tel. 695 731 128, e-mail: chinapolandart@gmail.com)

Na początku warsztatów prowadząca wyjaśni znaczenie oraz wymowę słów popularnej chińskiej piosenki o dwóch tygryskach. Następnie dzieci wspólnie z instruktorką postarają się zaśpiewać piosenkę, opierając się na melodii „Panie Janie”. Prowadząca: Olga Leroch – historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego na rzecz Kultury i Sztuki, instruktorka gry na keyboardzie.

12.00-13:00 Wycinanki chińskie

Czas trwania: 60 minut. Liczba uczestników: 30 osób 
(obowiązują zapisy, tel. 695 731 128, e-mail: chinapolandart@gmail.com)

W czasie zajęć adepci będą mogli zapoznać się z chińska sztuką tworzenia wycinanek. Prowadzący dzięki szablonom oraz prezentacji przybliżą uczestnikom, jak krok po kroku wykonać własne wycinanki. Prowadząca: Tian Yanru – lektorka języka chińskiego Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim.

13.00-14.00 Kaligrafia chińska

Czas trwania: 60 minut. Liczba uczestników: 20 osób 
(obowiązują zapisy, tel. 695 731 128, e-mail: chinapolandart@gmail.com)

Zajęcia plastyczne mają na celu wprowadzenie uczestników w tajniki chińskiej kaligrafii. W pierwszej części warsztatów poznają oni wyposażenie pracowni chińskiego kaligrafa. Następnie zgłębią podstawowe zasady kaligrafii chińskiej oraz drogę ewolucji znaków. Podążając za instrukcjami prowadzących, samodzielnie będą mogli sprawdzić się w roli kaligrafów chińskich sinogramów. Zajęcia są adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.  Prowadząca: Xia Yanran – lektorka języka chińskiego Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim.

14.00-15.00 Lekcja języka chińskiego

Czas trwania: 30 minut. Liczba uczestników: nieograniczona
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zwrotami w języku chińskim. Prowadząca zajęcia przybliży słuchaczom tonalną naturę języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim. Zajęcia są adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. Prowadząca: Wang Angi – lektorka języka chińskiego Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim.

15.00-15.30 Ceremonia parzenia herbaty

Czas trwania: 30 minut. Liczba uczestników: nieograniczona, degustacja ok. 40 osób.
Podczas pokazu zostanie zaprezentowany chiński ceremoniał parzenia herbaty. Spotkanie zostanie poprowadzone przez Duan Xiaoli. Po zakończeniu ceremonii uczestnicy zostaną zaproszeni do degustacji.

15.30-16.00 Tradycyjna muzyka chińska

Czas trwania: 30 minut. Liczba uczestników: nieograniczona.
Podczas wykładu zostaną przedstawione najważniejsze, tradycyjne instrumenty chińskie oraz muzyka, która dzięki nim powstaje.Prowadząca: Olga Leroch – historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego na rzecz Kultury i Sztuki, instruktorka gry na keyboardzie.

16.00-16.30 Koncert na chińskiej cytrze guzheng z animacją

Czas trwania: ok. 25 minut. Liczba uczestników: nieograniczona.

Koncert muzyczny wykonany na tradycyjnym, chińskim instrumencie, odmianie cytry – guzheng. Prowadząca: Duan Xiaoli – muzyk, członek Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego na rzecz Kultury i Sztuki. W swojej twórczości próbuje nawiązać dialog pomiędzy tradycyjną muzyką Państwa Środka a muzyką europejską.

16.30-17.00 (Su)chiński smak pieprzu – Podróż po Chinach

Czas trwania: 30 minut. Liczba uczestników: nieograniczona.
Wspomnienia, refleksje i zdjęcia z podróży po Chinach. Prowadzący: Robert Suchiński – artysta rzeźbiarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, pedagog, pasjonat muzyki, książek i podróży. Jego prace były prezentowane na kilkunastu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i poza jej granicami, między innymi w Niemczech, Belgii i Stanach Zjednoczonych. 

17.00-17.30 Filozofia chińska

Czas trwania: 30 minut.Liczba uczestników: nieograniczona.
Prowadzący: dr Juliusz Grzybowski

17.30-18.00 Mleczne Podróże po Chinach

Czas trwania: 30 minut. Liczba uczestników: nieograniczona.
Wspomnienia i refleksje z podróży po Chinach. Prowadzący: Mleczne Podróże – Agnieszka Stefanik-Janiszewska, Marcin Janiszewski.

18.00 – Zakończenie

 

mw

Zgłoś uwagę