Dzień Edukacji Narodowej

Dziś, 14 października, ponad 9 tysięcy wrocławskich nauczycieli - podobnie jak ich reszta kolegów w kraju - obchodzi swoje święto. W większości szkół zaplanowano w ten dzień skrócone zajęcia i uroczystości. Część nauczycieli odbierze też medale, odznaczenia i nagrody za swoją pracę.

  • autor: Dmitriy Shironosov /Shutterstock.com

    autor: Dmitriy Shironosov /Shutterstock.com


Ilu nauczycieli mamy na Dolnym Śląsku? Z ostatnich danych Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty wynika, że na terenie województwa pracuje 52 471 nauczycieli. Na terenie gminy Wrocław w roku szkolnym 2013/2014 pracowało dokładnie 9338 nauczycieli.

We Wrocławiu główne obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej organizowane przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty rozpoczną się o godz. 10. 00 w Auli Leopoldinie. Podczas tej uroczystości 175 nauczycielom z terenu dawnego województwa wrocławskiego zostaną wręczone nagrody Ministra Edukacji Narodowej i DKO, medale Komisji Edukacji Narodowej, krzyże zasługi, złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę.

W roku 2014 w gminie Wrocław na nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznano ponad 4,5 mln zł, w tym na nagrodę prezydenta Wrocławia 919.560 zł.
Wrocławscy nauczyciele swoje nagrody – przyznane przez prezydenta Wrocławia za znaczące osiągnięcia w dydaktyce i wychowaniu - odebrali już 6 października. Nagrodzonych zostało 153 nauczycieli. Nagroda prezydenta wynosi 5 000 zł.

Powrót zawodówek i techników

Ten rok szkolny ma być kolejnym, w którym stawia się na rozwój szkół zawodowych, zarówno zawodówek – w większości zlikwidowanych w 1999 roku - jak i techników, których też większość zniknęła. – Ten rok to według Ministerstwa Edukacji Narodowej "rok szkoły zawodowców" – mówi Janina Jakubowska, rzecznik Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Promowanie i rozwój szkolnictwa zawodowego jest obecnie priorytetem w MEN. Dzięki wprowadzeniu tzw. KKZ (Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe) absolwent szkoły średniej lub zawodowej może zdobyć nowy fach, często atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy.
Aby kwalifikacje i szkolenia zawodowe uczniów szły w parze z oczekiwaniami pracodawców, szkoły zaczęły zacieśniać współpracę z różnymi zakładami i firmami, np. Zespół Szkół nr 2 we Wrocławiu, kształcący przyszłych mechaników samochodowych, współpracuje z firmą Mercedes Benz.Zgłoś uwagę