Dzieciaki na LUZie nadają z Wrocławia

Akademickie Radio LUZ jako jedyne we Wrocławiu nadaje słuchowisko dla dzieci. W niedzielę ruszają kolejne odcinki o przygodach Ani, Filipa, Kasi i Steviego. Twórcy audycji chcą poszerzyć ofertę dla najmłodszych słuchaczy, nie tylko radiową.

 • Dzieciaki na LUZie: Kasia i Marek Mączka z Anią, Filipem, Technoludkiem i Steviem, fot. materiały własne

  Dzieciaki na LUZie: Kasia i Marek Mączka z Anią, Filipem, Technoludkiem i Steviem, fot. materiały własne

 • Ania, 12-latka z Dzieciaków na LUZie, fot. materiały własne

  Ania, 12-latka z Dzieciaków na LUZie, fot. materiały własne

 • Filip, 10-latek z Dzieciaków na LUZie, fot. materiały własne

  Filip, 10-latek z Dzieciaków na LUZie, fot. materiały włanse

 • Kasia Mączka (w środku) z Anią i Filipem z Dzieciaków na LUZie, fot.materiały własne

  Kasia Mączka (w środku) z Anią i Filipem z Dzieciaków na LUZie, fot. materiały własne


To Kasia i Marek Mączka z Radia LUZ wymyślili audycję dedykowaną dzieciom. – Chcieliśmy stworzyć coś swojego, zupełnie od nowa – opowiada Marek Mączka, absolwent Politechniki Wrocławskiej i dziś jej pracownik. – W eterze nie ma zbyt wielu programów dla młodszych słuchaczy, więc postanowiliśmy wypełnić tę lukę.  Największą nagrodą za nasze wysiłki są stali słuchacze, którzy czekają na kolejne odcinki.

Na falach 91.6 FM

Słuchowisko zatytułowane jest „Dzieciaki na LUZie” i nadawane jest co niedzielę od godz. 9 do 10 rano na falach 91.6 FM.  Scenariusze kolejnych odcinków przygotowują i produkują Kasia (pedagog, nauczycielka w przedszkolu) i Marek (inżynier dźwięku). „Dzieciaki na LUZie” to ich autorski „produkt” – opowiada o przygodach Ani, Kasi, Filipa i żaby Steviego oraz gościnnie Technoludka.  – Staramy się co sezon stworzyć nową opowieść – mówi Marek. – W niedzielę zaczynamy odcinki o niesamowitych przygodach ekipy. Technoludek z wyprawy naukowej przesyła dzieciom mejla, w którym opisuje plany zbudowanie tajemnej maszyny. 

Ekipa czyli Ania, Filip, żaba Stevie i Kasia zastanawiają się, jak zbudować tajemną maszynę, według wskazówek Technoludka. Od tego momentu zaczyna się ich przygoda.

Radiowe dzieci

Ania jest 12-latką i trafiła do Radia LUZ prosto z warsztatów radiowych, które zorganizowało Centrum Edukacyjne Technoludek we Wrocławskim Parku Technologicznym. Filip – lat 10 – został wybrany na castingu do audycji „Dzieciaki na LUZie”.  Oboje – jak mówią twórcy programu – są bardzo aktywni i mają radiowo-aktorskie zdolności.

Stevie (żaba) jest postacią dubbingowaną przez Kasię. Jest niesforny, lubi być w centrum uwagi i wnosi do audycji komediowy rys.  – Nasze słuchowisko w założeniu ma być edukacyjno-poznawcze. Jednak chcielibyśmy, żeby to była nauka poprzez zabawę. Naszych dziecięcych słuchaczy traktujemy jak partnerów.

Szukają nowych speakerów

„Dzieciaki na LUZie” mają już stałych słuchaczy nie tylko we Wrocławiu, ale też w całej Polsce, mimo, że nadają w radiostacji wrocławskiej. Dzieci spoza Wrocławia słuchają audycji przez internet (www.radioLUZ.pwr.edu.pl).

Autorzy audycji mają zamiar powiększyć ekipę dziecięcą i będą szukać nowych speakerów o zdolnościach aktorskich. – Zachęcam, żeby śledzić informacje, które podajemy na naszej stronie na facebooku „Dzieciaki na LUZie” – dodaje Marek. - Tam ogłosimy nabór. 

Radiowcy co niedzielę w czasie audycji mówią też o książkach dla dzieci (recenzje) i polecają gry planszowe, które sami przetestowali.  Organizują też w EMPiKU spotkania z grami planszowymi dla rodziców i dzieci.

Wkrótce Kasia i Marek Mączka chcą otworzyć własną wypożyczalnię gier planszowych. – W radiu działamy non-profit i jeśli chcemy powiększyć nasz program, musimy też jakoś gromadzić fundusze – uśmiecha się Marek.

„Dzieciaki na LUZie” zajęły główne miejsce w kategorii „Kultura” w konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Zgłoś uwagę