Dwa medale Olimpiady Szachowej dla zawodniczek Polonii Wrocław

W stolicy Azerbejdżanu dobiegła końca 42. Olimpiada Szachowa. Reprezentacja Polski kobiet odniosła największy sukces w historii, sięgając po srebrny medal! W pięcioosobowym składzie polskiej drużyny wystąpiły dwie zawodniczki Polonii Wrocław: Jolanta Zawadzka i Mariola Woźniak!

  • Reprezentacja Polski Kobiet – srebrne medalistki Olimpiady Szachowej 2016. Od lewej: Monika Soćko, Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska-Horowska, Mariola Woźniak (Polonia Wrocław), Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław), trener Marek Matlak.


Polki największy sukces w historii szachów kobiecych w naszym kraju przypieczętowały wysokim zwycięstwem 3,5-0,5 nad silnymi Węgierkami w ostatniej rundzie długiego i trudnego turnieju w Baku. Poza ich zasięgiem były tylko Chinki, z aktualną mistrzynią świata Hou Yifan. W składzie 5-osobowej polskiej drużyny wystąpiły dwie zawodniczki Klubu Szachowego Polonia Wrocław: Jolanta Zawadzka i Mariola Woźniak. Pierwsza od kilku lat jest podporą reprezentacji i wielokrotną mistrzynią Polski – w Baku w 9 partiach uzyskała 6 punktów. Druga, jeszcze juniorka, w założeniu miała być rezerwową, ale okazała się dżokerem w tali trenera Marka Matlaka! Zagrała w sześciu partiach i wszystkie wygrała! Oprócz wrocławianek w składzie biało-czerwonych zagrały: Monika Soćko (Hetman Katowice), Karina Szczepkowska-Horowska (MKS Rybnik) i Klaudia Kulon (MDK Trzcianka).

Reprezentacja Polski mężczyzn zakończyła zawody w Baku na 7. pozycji – także najlepszej od lat, choć oczekiwania były jednak nieco większe. W składzie biało-czerwonych – podobnie jak u pań – zagrało dwóch zawodników Polonii Wrocław: Dariusz Świercz i Mateusz Bartel oraz Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Kacper Piorun (Stilon Gorzów Wlkp.) i Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn). – Szachy może nie są może tak widowiskowe, jak inne dyscypliny sportowe, ale na Olimpiadzie Szachowej swoje reprezentacje wystawia ponad 140 krajów, a wśród nich takie, dla których szachy są sportem narodowym. Dlatego srebrny medal Polek to wspaniały, spektakularny wynik dla polskiego sportu. Mam nadzieję, że będzie on motywacją do pracy dla innych zawodników i trenerów. Bardzo się cieszę, że spośród 10 reprezentantów Polski na Olimpiadę Szachową aż 4 to zawodnicy Polonii Wrocław, bo to pokazuje siłę i znacznie naszego klubu w polskich szachach – mówi Andrzej Dadełło, właściciel Polonii Wrocław.

Przypomnijmy, że Polonia Wrocław regularnie zdobywa medale mistrzostw Polski indywidualnie oraz w drużynie, zarówno wśród seniorów, jak i juniorów. To we wrocławskim klubie, dzięki profesjonalnej opiece i doskonałej atmosferze, eksplodowały talenty wielu doskonałych zawodników, wśród nich obecnych reprezentantów Polski: Marioli Woźniak i Dariusza Świercza. Obecnie Polonia prowadzi zajęcia szachowe dla ponad tysiąca wrocławskich przedszkolaków, a w ślady starszych kolegów dzielnie idą kolejne pokolenia szachistów, którzy już teraz odnoszą liczne sukcesy w rywalizacji młodzieżowej.

Fot. PZSzach

Zgłoś uwagę