Duszniki-Zdrój. Pomysł na wakacje

Nastoletni Chopin zagrał tu koncert, ale nie tylko dlatego Duszniki-Zdrój są ciekawym miejscem na krótkie odwiedziny. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziemy tak pięknego młyna papierniczego i manufaktury, w której w dodatku wciąż pozyskuje się papier. Latem Duszniki przeżywają prawdziwe oblężenie.

 • muzeum papiernictwa duszniki zdrój

  Święto Papieru w tym roku 25 i 26 lipca/fot. Muzeum Papiernictwa

 • święto papieru duszniki zdrój

  Święto Papieru w Dusznikach Zdroju/fot. Muzeum Papiernictwa

 • duszniki zdrój muzeum papiernictwa

  Pokaz sitodruku w Duszniki-Zdrój/fot. Muzeum Papiernictwa

 • duszniki zdrój muzeum papiernictwa

  Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju/fot. Muzeum Papiernictwa

 • festiwal chopinowski duszniki zdrój

  Plakat 70. Festiwalu Chopinowskiego, który zacznie się 7 sierpnia i potrwa do 15 sierpnia


Do niewielkiej miejscowości w powiecie kłodzkim (ok. 100 km od Wrocławia) dojechać można w mniej niż 2 godziny (samochodem), 2,5 godziny (autobusem) albo 3 godziny (pociągiem). Różnice mogą się jednak zrównać, bo teraz na trasie między Szczytną a Dusznikami w kierunku na Kudowę Zdrój prowadzone są prace drogowe.

Samochodem, pociągiem czy autobusem

Każdy ze środków transportu ma plusy i minusy. Samochodem dojedziemy najszybciej, ale uważając na drogę (jest sporo zakrętów) nie będziemy mieli szansy podziwiać widoków. Pociągiem będzie najdłużej i, niestety, najdrożej (cena biletu na TLK od 37 zł), za to widoki za oknem, włącznie z malowniczym dusznickim dworcem PKP są warte każdych pieniędzy. Rzecz w tym, że aby ze stacji dotrzeć do miasta trzeba zejść ze sporej góry (tak położony jest dworzec), a wracając z uzdrowiska zostawić sobie zapas czasu, by górkę pokonać. Najtaniej i względnie wygodnie dotrzemy PKS-em. Cena to niewiele ponad 20 zł, a przystanek jest przy głównej szosie i do ryneczku mamy jakieś 5 minut piechotą.

Jak (wy)czerpać cierpliwość papieru

Warto już teraz zaplanować sobie weekend 25-26 lipca na doroczne Święto Papieru, czyli najważniejszą w roku imprezę organizowaną przez Muzeum Papiernictwa. W dwa dni przewija się tu prawdziwy tłum (nawet do 8 tysięcy odwiedzających), ale rozrywkę znajdą i dorośli i dzieci. Można kupić wyroby z papieru – od tradycyjnych kartek poprzez duże obrazy po biżuterię, własnoręcznie czerpać papier, wykonać sitodruk i poznać techniki papierowe, jak np. shibori (czyli moczenie kartki w kolorowych tuszach), origami. Będzie też pokaz garncarstwa, wyroby z bawełny, ręcznie zdobiona porcelana, a nawet pierniki. W sobotę 25 lipca o 15.00 dodatkowa atrakcja, czyli występ chóru Concerto Glacensis z Kłodzka, a w obydwa dni konkursy a atrakcyjnymi nagrodami – m.in. rzut papierową kulą i podnoszenie papierowej sztangi. No i możliwość darmowego zwiedzenia Muzeum Papiernictwa.

Chopin dla poważniejszych turystów

Od 7-15 sierpnia w Dusznikach trwa Festiwal Chopinowski, w tym roku 70.edycja z gwiazdami m.in. Konkursów Chopinowskich. Są jeszcze bilety na większość koncertów w zabytkowym Dworku Chopina. Karnet jest dość zaporowy w cenie (940 zł), ale w zamian dostajemy dwa koncerty dziennie plus Nokturn, czyli uroczysty wieczorny koncert przy świecach. Warto skusić się na inaugurację 7 sierpnia, bo koncert odbędzie się w dużym namiocie obok Dworku Chopina. Gwiazdami będą Kevin Kenner i Philippe Giusano (laureaci Konkursu Chopinowskiego), a towarzyszyć im będzie orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (zostały jeszcze bilety za 70 zł). Pozostałe recitale na które warto się wybrać? Na pewno na niedzielę 9 sierpnia o 20.00 (zagra Dang Thai Son) za 70 zł i na czwartek 13 sierpnia na 16.00 (Mirosław Kultyszew) za 50 zł. Noclegi warto rezerwować w domach FWP (są najtańsze, nawet od 30 zł za dobę), albo w miłych pensjonatach lub prywatnych kwaterach.  

Zgłoś uwagę