Drużyna ślimaka – slow food we Wrocławiu

Żyj wolno, jedz smacznie - w tym haśle kryje się cała filozofia ruchu Slow Food. Hołdują temu zrzeszeni w Slow Food Youth Wroclaw miłośnicy zdrowego jedzenia. Może przyłączyć się do nich każdy – nie tylko pasjonat kuchni, ale także ten, komu bliskie jest propagowanie zdrowej lokalnej żywności i zdrowego trybu życia.

  • Warsztaty edukacyjno-kulinarne (materiały Slow Food Youth Wrocław)


Włoskie veto

Ponad 20 lat temu włoski krytyk kulinarny, znawca win i serów Carlo Petrini postanowił zaprotestować przeciwko barowi szybkiej obsługi McDonald's powstającemu w Rzymie przy pl. Hiszpańskim. Wydał wojnę fast foodom tworząc ruch społeczny, który objął cały świat. Jego działacze przygotowują lokalne dania, korzystają z lokalnych produktów i upraw. SF wspiera regionalnych producentów żywności, otwiera sklepy, wydaje swój magazyn informacyjny, organizuje festiwale smaku i warsztaty kulinarne. Logo Slow Food to ślimak winniczek. W tym ruchu nie chodzi wyłącznie o jedzenie, ale także o lepszą jakość życia - ludzie spod znaku ślimaka namawiają innych do życia na wolniejszych obrotach - do spędzania czasu z rodziną, przyjaciółmi, doceniania drobnych przyjemności.

Lokalnie, zdrowo, smacznie

Grupa Slow Food Youth Wroclaw swoje inauguracyjne spotkanie miała w wakacje 2012 roku. – Podobne grupy działają m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu nazywamy je conviviami. To lokalne grupy zrzeszające zwykłych ludzi zainteresowanych tematem lokalnych produktów, zdrową żywnością – opowiada Piotr Andruszko, wrocławski lider Slow Food Youth Wroclaw, prywatnie szef kuchni we wrocławskich restauracjach.

- Nie trzeba być kucharzem, czy ekologicznym rolnikiem, by do nas dołączyć. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką slow food, którzy mają w sobie dużo energii do działania – zapewnia Piotr Andruszko.

Akcje, warsztaty, gotowanie

Slow Food Youth Wroclaw działa w ramach ruchu Slow Food. Głównym celem SFY Wrocław jest propagowanie zasad zdrowego odżywiania, uświadamiania o prawie do dobrego smaku i zdrowych produktów, promowanie lokalnej żywności. Zrzeszeni w covivium pasjonaci organizują też akcje, gotują, organizują spotkania, prowadzą seminaria edukacyjne, pomagają innym odkryć pozytywne kulinarne strony Wrocławia i całego Dolnego Śląska.

- Zwykle spotykamy się raz w miesiącu i planujemy wspólne akcje – opowiada Andruszko. – Teraz mamy wakacyjną przerwę, ale zachęcam do śledzenia naszego facebooka. Każdy nowy członek convivium SFY Wrocław otrzymuje legitymację Slow Food International. Legitymacja jest honorowana na całym świecie dostarczając posiadaczowi wielu korzyści np. zniżek na warsztaty, seminaria czy największe targi Slow Food Salone del Gusto, które odbywają się co dwa lata w Turynie.

Działania wrocławskiego Slow Food Youth Wroclaw? - W Kinie Nowe Horyzonty organizowaliśmy filmowe śniadanie w ramach festiwalu filmów kulinarnych, współpracujemy m.in. z DODR we Wrocławiu.Jedna z naszych działaczek Anna Rumińska (Chwastożercy) organizuje zajęcia dla dzieci  z zakresu edukacji kulinarnej i żywieniowej w szkołach w gminie Długołęka – wymienia Andruszko. Warsztaty nazywają się „Wiedza o Jedzeniu czyli Ślimak w natarciu". Są adresowane do dzieci, a poświęcone zdrowej żywności oraz temu, co towarzyszy jej pozyskiwaniu, uprawie, przetwarzaniu, pakowaniu, sprzedaży, serwowaniu, jedzeniu, prezentacji itp. Ten 4-miesięczny cykl realizowany jest w ramach edukacji zdrowotnej w 9 wioskach Gminy Długołęka, w tamtejszych szkołach podstawowych, w wybranych klasach czwartych (po jednej klasie w każdej szkole).

Slow Food Youth Wroclaw zaprasza też na różnego rodzaju seminaria kulinarne  i spotkania z producentami zdrowej żywności z naszego regionu np. seminarium „Oleje” podczas, których była mowa o zaletach olejów tłoczonych na zimno, czy „Kukaszka” – seminarium i warsztaty poświęcone kaszy, w szczególności gryczanej białej z Doliny Gryki.

- Zapraszamy wszystkich miłośników i pasjonatów dobrego jedzenia i głodnych wiedzy – zapewnia Piotr Andruszko. – Wznawiamy seminaryjną działalność po wakacyjnej przerwie we wrześniu.

Ak

Informacje o Slow Food Youth Wroclaw

 

Zgłoś uwagę