wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj legendy i rzemiosło Wrocławia i Dolnego Śląska

Architektura przysłupowa, kuchnia Dolnego Śląska, karp milicki, miedź czy koronczarstwo, to tylko przedsmak tego, co oferuje tradycja dolnośląska. Projekt „Drogowskazy. Dolnośląska mapa legend i rzemiosła” ma na celu zapoznać nas z kulturą i rzemiosłem naszego regionu. Wydarzenia programowe odbędą się w trzech miastach: we Wrocławiu, Wałbrzychu i Świdnicy.

Reklama

Projekt „Drogowskazy: Dolnośląska mapa legend i rzemiosła” rozpoczął się na popczątku tego roku, a zakończy 31 grudnia. Podczas tych kilku miesięcy wszyscy chętni zapoznają się, zobaczą, „posmakują” kultury i rzemiosła Dolnego Śląska. Przewidziano kilka spotkań i dyskusji, między innymi o etnografii i legendach, czytanie uwspółcześnionych legend przez znanych aktorów, czy oprowadzanie po pracowniach kowalstwa, szkła i ceramiki wrocławskiej ASP. W planach są również spacery z przewodnikiem po wrocławskiej dzielnicy rzemieślników, czyli Nadodrzu.

Następny przystanek: Nadodrze

następny przystanek: nadodrze

To będzie okazja do poznania rzemieślniczej strony wrocławskiego Nadodrza. Na spacer po tej dzielnicy zabierze nas profesjonalny, licencjonowany przewodnik – Marta Miniewicz, która jest polonistką, a także autorką kilku wydawnictw dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska. Podczas spaceru będzie można zajrzeć min. do pracowni Evy Vien, która zajmuje się wytwarzaniem toreb z filcu, a także filcowych paneli, poduszek czy pojemników. Wiele o ceramice oraz technologiach jej wypalania i konserwowania dowiecie się w Piecowni oraz w galerii NADO, natomiast Róża Rozpruwacz pokaże swój warsztat krawiecki, a także przeróżne techniki szycia. W Pracowni Ramiarskiej i Pozłotniczej Ramy Domański, która istnieje od 1978 roku, będzie można zagłębić się w tajniki wykonywania ram do obrazów, ich pozłacania oraz renowacji. Wojciech Podgajny zaprezentuje sposoby wytwarzania pieczątek, a wszystko podsumuje zespół z Infopunktu Łokietka 5, który o tym, co się dzieje na Nadodrzu, wie wszystko. Pierwszy spacer już 13 września, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na ten konkretny nie można się już dopisać. Organizatorzy zapowiadają jednak jeszcze dwa podobne spacery. 

Sprawdź, co jeszcze

Architektura przysłupowa, kuchnia dolnośląska, karp milicki, miedź, koronczarstwo to tylko przedsmak tego, co oferuje nam tradycja dolnośląska. Forma zaplanowanych przez organizatorów działań służy nie tylko poznawaniu własnych korzeni kulturowych – przez aktywny udział, jest także doskonałą formą samorozwoju, poznawania własnych możliwości twórczych i kreatywnego potencjału. Dlatego w programie przewidziane są:

Spotkania i dyskusje poznawczo-edukacyjne

  • Legendy i dłutko, czyli o etnografii, legendach Dolnego Śląska i zapomnianych rzemiosłach” – comiesięczne spotkania połączone wraz z oprowadzeniem kuratorskim po Muzeum Etnograficznym przybliżą uczestnikom historię kultury dolnośląskiej;
  • Aktorskie gawędobranie” – czytanie uwspółcześnionych legend z Dolnego Śląska przez osoby znane i pochodzące z tego regionu;
  • Następny przystanek: Nadodrze” – wycieczka z profesjonalnym przewodnikiem po pracowniach Nadodrza we Wrocławiu;
  • Co tkacze mają wspólnego z budownictwem, czyli dolnośląskie domy przysłupowe” – spotkania z miłośnikami i specjalistami, na których uczestnicy dowiedzą się o historii tych charakterystycznych domów, a także zobaczą ich uwspółcześnione projekty;
  • dyskusja otwarta z udziałem mistrzów rzemiosła w ASP pt. „Wczoraj i dziś” – oprowadzenie po pracowniach kowalstwa, szkła i ceramiki wrocławskiej ASP;
  • spotkanie z autorytetem, czyli porozmawiaj ze Stanisławem Firsztem – archeologiem, managerem kultury, regionalistą, pomysłodawcą i wydawcą kwartalnika „Skarbiec Ducha Gór”;
  • spotkanie z rzemieślnikami w Zamku Książ – spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami, oprowadzenie kuratorskie po Zamku Książ połączone z jednym z warsztatów mistrzowskich

Warsztaty mistrzowskie: drzeworyt i Duch Gór (Karkonosze), koronczarstwo, zachełmiański haft i księżniczka Kunegunda, „Tkaczka tka - jeleniogórskie tkactwo”, Otul ukochanego: dzierganie, darcie pierza i inne rozrywki panieńskie, „Legenda o Sobotniej Górze” – warsztat komiksu/mangi, „Zecer – co żmudnie „zerka” nad książką” – warsztat ilustracji, garncarstwo i ceramika, „Wrocławskie legendy” – warsztat ludwisarstwa, czyli odlewanie z miedzi.

Wydarzenie plenerowe FOLK FIESTA - 21 września 2014r. - godz. 11-18, CRZ Krzywy Komin. 

folkfiesta w krzywym kominieEfektem tego wydarzenia będzie przybliżenie szerokiej publiczności idei projektu „Drogowskazy. Dolnośląska mapa legend i rzemiosła”, jego najważniejsze cele i przesłania. W programie znajdzie się kiermasz dolnośląskich produktów rzemieślniczych i rękodzielniczych, happening bicia rekordu w szydełkowaniu i stworzeniu największej chusty śląskie z elementów wydzierganych przez uczestników oraz akademia kulinarna połączona z jarmarkiem tradycyjnych smaków i przetworów. Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów rzemieślniczych, a także wsłuchać się w muzykę tworzoną przez kapelę zachełmiańską „Szyszak”. Dla najmłodszych przygotowane są zabawy naszych przodków, które w przystępny sposób przybliżają poruszaną w projekcie tematykę. 

Wernisaż inaugurujący 7-dniową wystawę, która będzie prezentowała wybrane najlepsze prace warsztatowe, wzbogacona o dokumentację zdjęciową oraz audiowizualną z realizacji projektu „Drogowskazy. Dolnośląska mapa legend i rzemiosła”.

Wszystkie spotkania i warsztaty są bezpłatne, należy jednak wcześniej się na nie zapisać. Dokładne terminy poszczególnych spotkań i warsztatów oraz odnośnik do zapisów można znaleźć na TU, a więcej o samym projekcie przeczytacie na jego stronie internetowej.

ulaj

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl