Dowody osobiste do wymiany

Około 140 tys. mieszkańców Wrocławia będzie musiało w tym roku wymienić swój dowód osobisty. W tym roku upływa bowiem 10 lat od ostatecznej wymiany dowodów książeczkowych na plastikowe. Ich ważność wynosiła dekadę i właśnie się kończy. Ponieważ w 2007 roku o nowe dokumenty wnioskowało wyjątkowo dużo osób, w najbliższym czasie zapowiada się duży ruch w urzędach. 

 • wzór dowodu osobistego

  źródło:MSWiA


– W 2007 roku Prezydent Wrocławia wydał ponad 143 tys. dowodów – mówi Agnieszka Plucińska, kierownik Działu Dowodów Osobistych w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Oznacza to, że w tym roku powinniśmy wydać ich podobną liczbę. Co prawda około 20 proc. z nich zostało wymienionych w trakcie 10-letniego okresu ważności w związku ze zmianą danych, utratą lub uszkodzeniem, jednak zmieniły się także przepisy, które zniosły konieczność składania wniosku o dowód w miejscu zamieszkania. Teraz o jego wydanie można ubiegać się w dowolnym urzędzie miasta lub gminy w Polsce. To powoduje, że wielu mieszkańców okolicznych miejscowości stara się o to we Wrocławiu. Są to często osoby, które pracują w naszym mieście i godziny otwarcia lub lokalizacja naszego urzędu są dla nich dogodniejsze.

Coraz więcej petentów

Urząd Miejski Wrocławia co roku wydaje średnio około 85 tys. dowodów osobistych. W tym roku zostało wydanych już 74 tysiące. Urzędnicy szacują, że do końca 2017 roku będzie ich około 140 tysięcy.

– Liczba klientów w każdym miesiącu tego roku rośnie – twierdzi Agnieszka Plucińska. – W lipcu zostało wydanych ponad 10,5 tysiąca dowodów, a w sierpniu  ponad 11,5 tysiąca. Jednak najwięcej liczby klientów spodziewamy się pod koniec tego roku tzn. w listopadzie i w grudniu oraz w styczniu 2018. Większość wydanych dowodów w 2007 roku została bowiem spersonalizowana pod koniec roku 2007 oraz na początku 2008 roku, stąd data ich ważności upłynie właśnie w tych miesiącach.

Mimo zwiększonej liczby klientów, we Wrocławiu dowody osobiste wydawane są terminowo, a urząd przygotowany jest do obsługi wszystkich klientów zobowiązanych do wymiany tego dokumentu w tym roku.

Nie warto czekać na ostatnią chwilę

Osoby, którym kończy się ważność dowodu osobistego, powinny pamiętać, że wniosek o nowy dowód wraz z aktualnym zdjęciem (wykonanym maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) należy złożyć minimum 30 dni przed upływem ważności starego dokumentu. Jednak, aby uniknąć kolejek po nowe dokumenty, najlepiej złożyć wniosek o nowy dowód jak najszybciej.  Można go pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej . Pusty formularz otrzymamy też w urzędzie. Aby złożyć wniosek trzeba zabrać ze sobą dotychczasowy dowód lub ważny paszport.

We Wrocławiu wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w trzech miejscach:

 • Centrum Obsługi Mieszkańca I
  ul. G. Zapolskiej 4
  okienka 1-7 
  tel. +48  71 777 82 04, 777 82 05
 • Centrum Obsługi Mieszkańca II
  pl. Nowy Targ 1-8
  okienko 5
  tel. +48 71 777 86 12
 • Centrum Obsługi Mieszkańca IV
  al. M. Kromera 44
  okienka 1,2
  tel. +48 71 777 93 48,  777 84 70

Przydatny internet

Nowe przepisy, poza zniesieniem właściwości miejscowej, wprowadziły również udogodnienie w postaci możliwości składania wniosku elektronicznie. Można to zrobić za pośrednictwem portalu ePUAP, przy podpisaniu  wniosku podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym lub zaufanym profilem.

– Miesięcznie realizujemy około 700 wniosków o wydanie dowodu osobistego, złożonych elektronicznie – mówi Agnieszka Plucińska. – W tym wypadku wizyta w urzędzie sprowadza się tylko do odbioru gotowego dowodu.

W każdym przypadku dowód osobisty otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od złożenia wniosku. Usługa ta jest bezpłatna.

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017 roku wymiana dowodów z powodu utraty ich ważności dotyczy ponad 5 mln Polaków. Kolejne 3 mln osób zawnioskuje o nowy dowód z innych powodów, jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

Czy wiesz, że…

Wszyscy, którzy w 2007 roku mieli ukończony 65. rok życia, nie muszą wymieniać swojego dowodu osobistego. Jest on ważny bezterminowo. Zgłoś uwagę