Domena .cloud dla biznesu

Od 16 lutego dostępna jest nowa domena internetowa najwyższego poziomu – .cloud (chmura). Może być ona rozszerzeniem adresu stron firm działających w branży chmurowej i startupów.


W 1985 r. powstały domeny .com, .net i .org – w 2016 r. narodziła się domena .cloud. W Polsce domeny .cloud oferuje m.in. firma OVH i Forpsi. Zainteresowanie jest duże.

Domena .cloud to pierwsze atrakcyjne rozszerzenie dla branży IT. W pierwszej godzinie zarejestrowano prawie 10 000 domen –  informuje na swoim blogu Marcin Zmaczyński, przedstawiciela Aruba Cloud.

Chmura wizją przyszłości

Usługi chmurowe są coraz popularniejsze także w Polsce. Według wyliczeń analityków PMR, w 2016 roku wartość rynku w Polsce będzie trzy razy większa niż obecnie i wyniesie prawie pół miliarda złotych. To nie dużo w skali globalnej – zważywszy, że według szacunków IDC, całkowite wydatki na infrastrukturę chmurową osiągnęły pod koniec 2015 roku aż 32,6 mld dolarów. Tym bardziej wydaje się, że potencjał biznesowy tej domeny jest ogromny.

– Przewidujemy, że domena .cloud może być jedną z bardziej interesujących wśród nowych końcówek, oczywiście przede wszystkim dla firm działających w branży usług chmurowych lub oferujących produkty w chmurze – zauważa Anna Wieluńska, Customer Advocate Manager w OVH Polska.

Adres z końcówką cloud może sprawdzić się zarówno jako główny adres WWW firmy, jak i jako adres konkretnej, chmurowej usługi.

– Ten segment rynku IT rozwija się niezwykle szybko, możemy się więc spodziewać, że zainteresowanie akurat tą domeną będzie bardzo duże. Jak najbardziej będzie to dotyczyło również polskiego rynku, bowiem termin „cloud computing” jest u nas równie popularny jak jego spolszczona wersja i naturalnym jest, że firmy z chmurową ofertą zechcą skorzystać z tej domeny – dodaje Anna Wieluńska.

Dla kogo .cloud?

Domena .cloud może być sposobem na umocnienie marki w branży IT dla wszystkich firm, które swoją ofertę koncentrują właśnie na usługach chmurowych. Zainteresowane potencjałem biznesowym rozszerzenia powinny być przede wszystkim firmy wywodzące się z chmury czy twórcy oprogramowania oferowanego w modelu SaaS (Software as a Service). Nowe rozszerzenie jest też gratką dla inwestorów domenowych, którzy wchodząc w posiadanie tzw. „trafionych” domen z rozszerzeniem cloud będą mogli liczyć na odprzedaż lub licytację za duże pieniądze.Zgłoś uwagę