Dolnośląska S5 coraz bliżej – kiedy otwarcie?

Po jednym, z trzech, odcinków drogi ekspresowej S5 jeżdżą już kierowcy. Czekamy na otwarcie dwóch ostatnich, dolnośląskich fragmentów. W tej chwili trwają ich odbiory. GDDKiA zapewnia, że zostaną otwarte przed świętami. W przyszłym tygodniu najpewniej poznamy konkretną datę.

  • Trwają odbiory na dwóch dolnośląskich odcinkach drogi ekspresowej S5 fot. GDDKiA


Kierowcy po pierwszym, dolnośląskim odcinku drogi ekspresowej S5 od Żmigrodu do węzła Korzeńsko jeżdżą już od miesiąca. Teraz z niecierpliwością czekają na otwarcie pozostałych dwóch fragmentów. Tego z Wrocławia do Trzebnicy (20 km) i kolejnego, 14-kilometrowego, przebiegającego w okolicach Prusic. W tej chwili drogowcy prowadzą tam ostatnie prace wykończeniowe. Inwestor rozpoczął odbiory. Na miejścu pojawili się specjlaiści z laboratorium drogowego, którzy badają jakość i parametry nawierzchni. Jak usłyszeliśmy w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dwa odcinki zostaną otwarte jednocześnie i teraz trwa ustalanie konkretnej daty.

 – Pracujemy nad tym, aby otwarcie nastąpiło jeszcze przed świętami. Wszystko wskazuje na to, że to się uda. Inwestycje przed oddaniem do ruchu musi sprawdzić też nadzór budowlany. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli podać już konkretną datę inauguracji – mówi Magdalena Szumiata, rzecznik prasowa wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Jedno jest pewne. Już na ten tydzień na fragmencie nowej drogi planowane są ćwiczenia ratunkowe. Służby chcą skorzystać, bo kiedy pojadą nim pierwsze auta, nie będzie już takiej okazji.

Przypomnijmy. W ramach inwestycji na terenie Dolnego Śląska łącznie powstanie 7 węzłów drogowych (Żmigródek, Żmigród, Krościna, Prusice, Trzebnica, Kryniczno, Widawa), 46 obiektów mostowych, 4 Miejsca Obsługi Podróżnych Morzęcino (MOP): Morzęcino Zachód II i Wschód III, Wisznia Mała Zachód III i Wschód II, Obwód Utrzymania Drogowego przy w. Krościna. Całkowity koszt projektu zaplanowano na 1 861 183 230,00 PLN, natomiast wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to 911 126 425,26 PLN.

Zgłoś uwagę