Dolnośląscy biskupi z troską o jakości powietrza

Do starań o poprawę jakości powierza wzywa nas zdrowy rozsądek i przykazanie „nie zabijaj” – napisali biskupi dolnośląskich diecezji w liście do wiernych, który odczytany zostanie w najbliższą niedzielę


„Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem ten nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce” – piszą w liście do wiernych biskupi trzech dolnośląskich diecezji.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny, bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej i stojący na czele Kościoła legnickiego bp Zbigniew Kiernikowski doceniają działania polityków i samorządowców, których celem jest ograniczenie emisji trujących substancji w powietrzu. Zarazem podkreślają, że największy wpływ na walkę ze smogiem ma nie restrykcyjne prawo i technologie zmniejszające emisję spalin, ale indywidualna postawa.

Duchowni piszą: „Zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów. Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności.

Rodzi się zatem konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj”.

List dolnośląskich biskupów zostanie odczytany w najbliższą niedzielę 10 grudnia w kościołach całej metropolii wrocławskiej.

Zgłoś uwagę