Dolar będzie kosztował mniej niż 3 złote

Złoty będzie się umacniał - prognozują przepytani przez Money.pl analitycy

mCzęść z nich twierdzi nawet, że dolar w najbliższych tygodniach może chwilami kosztować mniej niż 3 złote. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, będzie to pierwsza taka sytuacja od połowy 2011 roku. A co z pozostałymi walutami?

Złoty w ciągu ostatnich miesięcy tylko rósł. Euro od początku wakacji potaniało już o ponad 3 procent, jeszcze więcej spadł frank. To jednak nic, jeśli porówna się zmianę wartości złotego w stosunku do dolara. Amerykańska waluta od 1 lipca straciła już sporo ponad 8 procent i obecnie trzeba płacić za nią 3,05 zł.

Tymczasem jeszcze kilka dni temu wszyscy się zastanawiali, czy kantory zaczną skupować dolara po cenie poniżej trzech złotych. Momentami różnica wynosiła zaledwie 2 grosze. Byłoby to duże wydarzenie. Po pierwsze, ta bariera już kilkukrotnie powstrzymywała złotego przed dalszymi wzrostami. Jeśli zaś prześledzi się wykres notowań, to amerykańska waluta zdecydowanie częściej znajdowała się nad tą kreską.

Będzie "dwójka z przodu"?

Mimo że ostatnie dni przyniosły na nowo nieznaczne umocnienie, to kwestia przebicia psychologicznej bariery wciąż pozostaje otwarta. Co więcej, część analityków twierdzi, że jeszcze w tym roku w kantorach zobaczymy dolara poniżej trzech złotych. - Nie zdziwię się, jeśli ta prognoza sprawdzi się już w listopadzie - mówi Marek Rogalski, główny analityk walut DM BOŚ. Podobnego zdania jest Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets. - Złoty zachowuje się dość mocno, więc zakładam, że na chwilę spadniemy poniżej 3 złotych. Ale to raczej będzie dobry moment na kupno tej waluty.

Marcin Kiepas mówi, że o ile w ciągu najbliższych kilku dni lub tygodni scenariusz może się spełnić, to jednak trudno sobie wyobrazić, żeby cena dużo poniżej 3 złotych za dolara utrzymała się na stałe. Ze średnich prognoz analityków zebranych przez Money.pl wynika, że pod koniec listopada amerykańska waluta będzie kosztowała niewiele mniej niż dzisiaj - czyli około 3,04 zł. Co dalej? Zgodnie z ich prognozami, za trzy miesiące, cena będzie się utrzymywała w pobliżu 3,02 zł. Analitycy byli w swoich prognozach bardzo powściągliwi i większość nie chciała typować na dłuższy okres czasu. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę