12. Docs Against Gravity Film Festival

W Dolnośląskim Centrum Filmowym wystartował największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce DOCS AGAINST GRAVITY, podczas którego widzowie, oprócz możliwości zobaczenia najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, będą mogli również spotkać się z ich twórcami.


DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL – podczas 10 dni festiwalu oprócz filmów i spotkań z ich twórcami będzie można wziąć również udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. Festiwal ma również bogaty, międzypokoleniowy program edukacyjny – Akademię Dokumentalną, która jak zwykle zaprezentuje uczniom, nauczycielom (a od tego roku również rodzicom i seniorom) wyjątkowe, dostosowane do wieku filmy, połączone z warsztatami i spotkaniami, pokazujące mniej popularne punkty widzenia, kształtujące umiejętność interpretowania świata i rozwijające świadomość obywatelską.

Inwigilacja, kosmici i zmienianie świata

W programie tegorocznej odsłony znajdą się m.in. najważniejsze filmy poświęcone wolności słowa, inwigilacji w sieci, creative commons, haktywizmowi i dostępowi do informacji. – Pokażemy cztery filmy, które przybliża nam tematykę wolności w sieci. Flagowym filmem tej sekcji będzie nagrodzony Oscarem głośny „Citizenfour” Laury Poitras o Edwardzie Snowdenie – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

Ponadto widzowie będą mieli szansę zobaczyć takie filmy, jak „Profil: Amina”, „Killswitch” czy „Aaron Swartz: Sieć jest nasza”.

Filmem otwarcia festiwalu będzie niezwykła „Wizyta” Michaela Madsena, która stawia pytania o to, czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami, czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami. 

Widzowie 12. Docs Against Gravity FF będą mieli również okazję zobaczyć film „Scena ciszy” reż. Joshua Oppenheimer, który jest dobrą odpowiedzią na pytanie, czy film dokumentalny może zmienić świat.

Grand Prix Dolnego Śląska

Po raz kolejny podczas wrocławskiej edycji DOCS AGAINST GRAVITY przyznane zostanie Grand Prix Dolnego Śląska – nagroda w wysokości 3000 euro, która powędruje do autorów filmu wybranego przez dolnośląskie jury. Do składu tegorocznego jury Grand Prix Dolnego Śląska zaproszeni zostali pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka Olga Tokarczuk, Marcin Cichy – producent muzyczny i autor wizualizacji oraz Arkadiusz Lewicki, filmoznawca i medioznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Tokarczuk jest autorką m.in. „Domu dziennego, domu nocnego”, „Gry na wielu bębenkach” czy ostatnio „Ksiąg Jakubowych”, a jej twórczość została uhonorowana choćby Nagrodą Fundacji im. Kościelskich i Nagrodą Nike. Cichy od 2000 roku współtworzy z Igorem Pudło doceniany na całym świecie duet nujazzowy Skalpel, który należy do grona najciekawszych zjawisk polskiej sceny muzycznej. Lewicki to autor licznych książek na temat filmu i kultury popularnej oraz artykułów poświęconych m.in. kinu, telewizji i kulturze popularnej; jest też wrocławskim koordynatorem merytorycznym Akademii Dokumentalnej.Zgłoś uwagę