Do gości Światowych Dni Młodzieży

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

Witamy w Mieście Spotkań!


Takimi właśnie słowami św. Jan Pawła II określił Wrocław podczas swojej wizyty w 1997 r.

„Wrocław jest miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy” – słowa te stały się wiodącą myślą, która odzwierciedla naszą wrocławska tożsamość. Stały się też dla nas zadaniem. Być miejscem, w którym spotkanie z drugim człowiekiem jest możliwe, w którym życzliwość, otwartość, zrozumienie, poznanie, dzielenie się sobą i wzajemne ubogacanie się będą doświadczane na co dzień. Być miejscem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce.

Właśnie takie miasto wita Was serdecznie. Takie miasto czekało na Wasz przyjazd i takie miasto chce Was ugościć najlepiej jak potrafi.

Przyjechaliście do nas w wyjątkowym dla nas czasie. W tym roku z dumą nosimy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz Światowej Stolicy Książki UNESCO. Związane z tym jest dla nas wspólne odkrywanie bogactwa kultury europejskiej i tej naszej wrocławskiej. I raz po raz stajemy na nowo urzeczeni tym, co drzemie w każdym z nas z osobna i ile piękna, dobra i prawdy wydobywa się z nas, gdy łączymy nasze siły. Natomiast przyszły rok będzie stał pod znakiem sportu. Zapraszam Was już teraz do Wrocławia – gospodarza The World Games 2017.

Wrocław to nie tylko wydarzenia, i tytuły. Przyjechaliście do miasta z tysiącletnią historią. Miasta wielokulturowego i gościnnego. Miasta noblistów i świętych. Miasta bogatego w intrygujące zabytki, urocze zakątki, uliczki, kamieniczki, parki i bulwary. Miasta stu mostów, miasta uniwersyteckiego. Miasta, które wciąż się rozwija. Które wciąż chce więcej. Miasta pełnego energii i niespokojnego. Miasta dającego możliwości ale i stawiającego wymagania. Miasta młodości.

Tysiące studentów na co dzień wypełnia swoim żywym usposobieniem, pomysłowością, marzeniami i ich realizacją nasze miasto. Ta radość młodości udziela się nam wszystkim. Jesteśmy ciągle spragnieni więcej, ciągle szukamy nowych rozwiązań, nie wystarcza nam tylko to, co było. Choć czerpiemy z doświadczeń naszych poprzedników. Wrocław ciągle się uczy. To nie jest skończony projekt. Jestem pewien, że nasze wspólne spotkania będą doskonałą okazją, żeby uczyć się od siebie nawzajem.

Atrakcje Wrocławia są do Waszej dyspozycji. Poznawajcie nasze miasto, Chętnie o nim opowiemy. Ale poznawajcie przede wszystkim nas. Otwarte domy wrocławian, otwarte serca i umysły ludzi, którzy Was goszczą, którzy z niecierpliwym oczekiwaniem już od wielu miesięcy przygotowywali się do Waszej wizyty – to jest i będzie najważniejsze w tym czasie. Wspólne ubogacanie się.

Cieszę się niezmiernie, że tak wielu Was wybrało Wrocław, jako pierwszy etap Waszego pielgrzymowania na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Kilkaset grup z kilkudziesięciu krajów to dla nas ważne wyróżnienie i radość z możliwości poznania Was. Liczymy bardzo, że podzielicie się sobą, Waszym entuzjazmem, wiarą, Wasza młodością. Liczymy bardzo, że dla nas także staniecie się inspiracją do poszukiwań i rozwoju.

Chciałbym, żeby te niezwykłe dni spędzone we Wrocławiu zostały przez Was zapamiętane jako wspaniałe doświadczenie otwartości i życzliwości wrocławian. Piękne miasto, historia, spotkania, wspólne przeżycia niech wypełnią Wasze wspomnienia, którymi podzielicie się z rodzinami i przyjaciółmi po powrocie do swoich krajów.

Życzę Wam pięknego czasu i pięknych doświadczeń!

Przydent Wrocławia

Rafał DutkiewiczZgłoś uwagę