Dni Kina Fińskiego w Nowych Horyzontach

Kino fińskie kojarzy się jednoznacznie z nazwiskiem Akiego Kaurismäki, którego filmy o Leningard Cowboys cieszyły się w Polsce wielką popularnością. Ale w kraju na północy Europy działa też sporo twórców, o jakich warto usłyszeć. Próbka ich talentu w grudniu w Kinie Nowe Horyzonty podczas Dni Kina Fińskiego.

  • serce lwa kino fińskie

    Kadr z filmu "Serce lwa"/fot. Kino NH


Wśród nazwisk młodego pokolenia wymienia się przede wszystkim Thomasa „Dome” Karukoskiego (reżysera komedii „Lapońska odyseja”

Lapońska Odyseja

Lapońska Odyseja

Komedia / Dramat
Termin 1 grudnia 2015 19:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

oraz pięknego obrazu „Serce lwa”, który gościł też na ekranach polskich kin studyjnych) i Aku Louhimiesa (zrealizował „Samotny port-miłość”).

Samotny port - miłość

Samotny port - miłość

Komedia / Dramat
Termin 3 grudnia 2015 19:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Obejrzymy wspomniane filmy w ramach rozpoczynającego się 1 grudnia przeglądu Dni Kina Fińskiego.

„Serce lwa” w Kinie Nowe Horyzonty

„Serce lwa” w Kinie Nowe Horyzonty

Romans / Fabularny
Termin 5 grudnia 2015 18:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Dlaczego warto się wybrać na filmy z mroźnego krańca naszego kontynentu? Bo Finowie mają wyjątkowe poczucie humoru, a zwłaszcza absurdu i opowiadają historie o swoich bohaterach w wyjątkowo ciepły sposób. Nie ma tu miejsca na hollywoodzkie polerowane komedie, czy fabuły. Są losy zwykłych obywateli, którym często coś nie wychodzi mimo szczerych chęci (w „Lapońskiej odysei” bohater nie radzi sobie w życiu), ale nie ustają w próbach naprawienia siebie i świata (bohater „Serca lwa” ze skinheada zostaje przyszywanym ojcem pewnej rodziny).

Zgłoś uwagę