wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Plan działań rowerowych do 2030
  5. Działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne

Dotychczasowe działania prowadzone we Wrocławiu w zakresie edukacji i promocji ruchu rowerowego to m.in. Rowerowa Szkoła Mobilności Aktywnej, Rowerowy Maj, Szkolna ulica, Aktywna Mobilność – działania edukacyjne. Plan zakłada rozwój istniejących programów oraz propozycje nowych działań skierowanych do szerszego grona odbiorców.

Reklama

Działania skierowane do dzieci i młodzieży – Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI

Głównym założeniem Młodzi - Aktywnie zMOBILizowaNI jest kompleksowa edukacja w zakresie aktywnej mobilności, w szczególności praktycznego korzystania z roweru we wrocławskich placówkach oświatowych. Program, poprzez edukację i promocję przemieszczania się pieszo, rowerem i innymi urządzeniami transportu osobistego (UTO), ma na celu zmianę przyzwyczajeń transportowych wśród najmłodszych wrocławian oraz zwiększenie bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

W ramach programu realizowane są następujące działania:

  • Rowerowa Szkoła Mobilności Aktywnej,
  • Rowerowy Maj,
  • Rowerowe działania edukacyjne,
  • Rowerowa Szkoła Mobilności Aktywnej

Realizacja tego zadania pozwoli na zrealizowanie dwóch celów operacyjnych:
dostęp do kursu i egzaminu na kartę rowerową dla wszystkich uczniów klas IV oraz jazda rowerem w warunkach miejskich 

Program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, którego celem jest praktyczne przygotowanie wrocławskich dzieci do egzaminu na kartę rowerową z elementami edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu pieszym.

Program zakłada kompleksową edukację młodzieży, pozwalającą teoretycznie i praktycznie przygotować się do bezpiecznego poruszania się po mieście.  Materiały - publikacja "Rowerowa Szkoła Mobilności Aktywnej - Wrocławski Przewodnik dla Nauczycieli Wychowania Komunikacyjnego", filmy edukacyjne i prezentacje - przygotowane dla nauczycieli i uczniów, umożliwiają łatwe i urozmaicone przeprowadzenie zajęć, co znacząco pomaga dzieciom dobrze przygotować się do egzaminu na „rowerowe prawo jazdy”. 

Materiały przygotowane w ramach RSMA w kolejnych latach będą ewaluowane, aktualizowane i dostosowywane do potrzeb nauczycieli wychowania komunikacyjnego. Do 2030 roku jest planowane przeszkolenie (w ramach “Rowerowych działań edukacyjnych”) wszystkich nauczycieli wychowania komunikacyjnego z treści zawierających się w ww. materiałach oraz przeprowadzenie tym samym “reformy” edukacji na kartę rowerową. Planowane jest także umożliwienie udziału w kursie i egzaminie na kartę rowerową wszystkim uczniom klas IV, a tym, którzy z jakichś przyczyn nie mogli odbyć kursu w klasie IV, umożliwienie edukacji w klasach starszych.

  • Rowerowy Maj

Realizacja celu operacyjnego:
program obejmie 80% gminnych szkół i przedszkoli we Wrocławiu 

Rywalizacja rowerowa skierowana do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, polegająca na zachęcaniu dzieci i młodzieży do pokonywania trasy do szkoły i przedszkola na rowerze, hulajnodze, rolkach itp.

Każdy przedszkolak i uczeń, który w maju aktywnie dotrze na zajęcia za pomocą roweru, hulajnogi itp., otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Klasy, szkoły oraz uczestnicy, którzy wykazali się najwyższą frekwencją aktywnego przemieszczania się otrzymują nagrody.

“Rowerowy Maj” aktywuje najmłodszych wrocławian od 2016 roku. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej uczestników i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Do 2030 roku planowane jest objęcie kampanią minimum 80% gminnych szkół podstawowych i przedszkoli (133 placówki) we Wrocławiu. W 2021 w kampanii wzięło udział 79 placówek (w tym 74 gminne - 45%).

  •  Rowerowe działania edukacyjne

Zadanie realizuje cel operacyjny:
jazda rowerem w warunkach miejskich 

Podstawą programu “Młodzi - Aktywnie zMOBILizowaNI” jest stworzenie kadry zaangażowanej w realizację założeń programu. Dlatego szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli wychowania komunikacyjnego są wstępem do budowania skutecznych i szerokich działań promujących aktywne sposoby przemieszczania się, a wśród nich przede wszystkim ruch rowerowy.

Szkolenia są realizowane poprzez wykwalifikowanych edukatorów z organizacji społecznych, będących rowerzystami i zajmujących się zawodowo edukacją i promocją aktywnej mobilności. 

Działania skierowane do nauczycieli koncentrują się na wnikliwej edukacji dotyczącej zasad bezpieczeństwa rowerzystów na drodze oraz poruszania się po mieście. Ważnym elementem nauczania jest pokazanie materiałów przygotowanych na potrzeby ulepszonego kursu na kartę rowerową (RSMA), które zostały przygotowane dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego, aby ułatwić im pracę w ramach prowadzonych zajęć. Szkolenia składają się z części teoretycznej, w formie wykładu oraz praktycznej, na rowerze w przestrzeni uspokojonego ruchu. 

Następnym krokiem, po zbudowaniu kadry zajmującej się edukacją rowerową w placówkach, jest rozwijanie umiejętności dzieci. W tym celu ww. edukatorzy prowadzą zajęcia rowerowe dla uczniów przygotowujących się do kursu na kartę rowerową, zwracając szczególną uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i praktycznym poruszaniu się po przestrzeni miejskiej na rowerze. Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny. 

W 2021 roku z rowerowych działań edukacyjnych skorzystało około 400 uczniów i 100 nauczycieli. Do 2030 planowane jest przeszkolenie wszystkich nauczycieli wychowania komunikacyjnego we Wrocławiu, a tym samym przeprowadzenie “reformy” edukacji przygotowującej do egzaminu na kartę rowerową, czyniąc ją bardziej praktyczną, przygotowującą młodzież do swobodnego i bezpiecznego poruszania się na rowerze po mieście. Jednym z elementów tych działań będzie prowadzenie pilotażowych “holenderkich” egzaminów na kartę rowerową.

Działania skierowane dla dorosłych

Edukacja dzieci i młodzieży leży u podstaw działań ze względu na świadomość, iż zaszczepianie dobrych nawyków transportowych od najmłodszych lat, daje możliwość utrzymywania i owocowania tych postaw w przyszłości. Zakładamy, że te dzieci, które odkryją i ugruntują zalety związane z zjadą na rowerze będą w przyszłości również dorosłymi rowerzystami. 

Chcąc zwiększyć  udział ruchu rowerowego wśród dorosłych wrocławian prowadzone są kampanie informacyjno-edukacyjne na https://www.wroclaw.pl/komunikacja/rowerzysci-we-wroclawiu oraz https://www.facebook.com/wroclawskakampaniarowerowa/ - WROwerowy poradnik czy Elementarz wrocławskiego rowerzysty. Ponadto powstała kampania “W kółko kręcę” promująca korzystanie z roweru w drodze do pracy, na uczelnię i do szkoły ponadpodstawowej oraz są planowane działania edukacyjne na wrocławskich osiedlach w Centrach Aktywności Lokalnej oraz domach kultury. 

  • „W kółko kręcę”

Zadanie realizuje cele operacyjne:
kampania dla studentów i osób pracujących oraz jazda rowerem w warunkach miejskich, również w porze jesiennej i zimowej

Rywalizacja rowerowa kierowana szczególnie do osób aktywnych zawodowo, studentów oraz młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych. Jej celem jest promocja roweru jako całorocznego, szybkiego, zdrowego, taniego i niezależnego środka transportu po mieście. Rywalizacja odbywa się w aplikacji mobilnej i promuje przez szczególne punktowanie pokonywanie na rowerze trasy dom – praca, szkoła, uczelnia. 

Od 2022 roku planujemy trwałe wpisanie rywalizacji w kalendarz wydarzeń miejskich we Wrocławiu oraz jej rozwój na podstawie badań ewaluacyjnych, prowadzonych po poszczególnych edycjach “W kółko kręcę”. 

  • Działania skierowane do studentów

Zadanie realizuje cele operacyjne:
kampania dla studentów i osób pracujących oraz jazda rowerem w warunkach miejskich 

W 2021 roku powstał poradnik “Mobilny Student”, pokazujący najlepsze sposoby poruszania się po Wrocławiu, ze wskazaniem roweru jako szybkiego, wygodnego, dającego niezależność i pewność dotarcia do celu środka transportu, który dodatkowo wpływa na kondycję i sprawność korzystającej z niego osoby oraz ochronę jakości powietrza w mieście.

W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie działań skierowanych do studentów poprzez kampanie edukacyjno-informacyjne bezpośrednio im dedykowane. 

  • Działania na wrocławskich osiedlach

Zadanie realizuje cele operacyjne:
jazda rowerem w warunkach miejskich 

W wynikach konsultacji pojawiły się wnioski, mówiące o potrzebie edukacji rowerowej dorosłych. Nawiązując współpracę z prężnie działającymi we Wrocławiu centrami aktywności lokalnych (CAL-i) oraz domami kultury, planowane jest stworzenie “mini centrów rowerowych” w tych ośrodkach. Chcielibyśmy, aby na każdym osiedlu pojawiła się osoba mogąca edukować lokalnych mieszkańców w zakresie ruchu rowerowego - “łącznik rowerowy”. Byłaby to osoba korzystająca z roweru na co dzień, mającą zdolności i otwartość w prowadzeniu warsztatów dla mieszkańców. Otrzymałaby ona potrzebne wsparcie merytoryczne i praktyczne z Urzędu Miejskiego, aby móc prowadzić wspomniane działania.

Oznakowanie tras rowerowych

Realizacja zadań ujętych w tym punkcie pozwoli zrealizować jeden z celów operacyjnych: 
Czytelna sieć tras rowerowych 

Do roku 2030 planowane jest oznakowanie przynajmniej 3 tras biegnących przez całe miasto. 

Czytelność oznakowania tras rowerowych ma pomóc mieszkańcom w prosty i czytelny sposób planować swoją rowerową podróż. Wspólnie z gminami należącymi do aglomeracji Wrocławia opracowane zostało oznakowanie tras łączących gminy oraz najważniejsze źródła i cele podróży. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Oznakowanie tras rowerowych we Wrocławiu
Oznakowanie tras rowerowych we Wrocławiu

Logistyka rowerowa

Realizacja zadań ujętych w tym punkcie pozwoli zrealizować jeden z celów operacyjnych: 
Zapewnienie możliwości dostaw towarów na ostatniej mili przy wykorzystaniu rowerów transportowych

Transport towarów przy wykorzystaniu rowerów najlepiej sprawdza się na tzw. ‘ostatniej mili’. W centrum Wrocławia, gdzie historyczna zabudowa pozostawia ograniczoną przestrzeń dla samochodów (tym bardziej dla samochodów dostawczych) wykorzystanie rowerów transportowych ma szczególne znaczenie. Doświadczenia wielu miast wskazują, że odpowiednia organizacja takiej usługi z powodzeniem może zastąpić część dostaw realizowanych przy wykorzystaniu samochodów na rzecz rowerów.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl