wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla dzieci
  4. Dla przedszkolaków

                      - Przedsiębiorczy Janek powraca w Internetowym Teatrze TVP dla szkół!

Przedsiębiorczy Przedszkolak

Jesienią 2010 roku 4- i 5-latki z 12 wrocławskich przedszkoli wzięły udział w pierwszych zajęciach w ramach projektu „Przedsiębiorczy przedszkolak”.

 

Na potrzeby projektu stworzono autorskie scenariusze lekcyjne, zatwierdzone przez ekspertów wychowania przedszkolnego z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Partnerem Miasta Wrocław w tym projekcie jest Nordea Bank Polska S.A., który – aby poprzeć teorię praktyką – wykonał specjalny bankomat dla przedszkolaków. Dzieci otrzymały karty bankomatowe, będące wiernymi kopiami tych prawdziwych, których używają rodzice. Makieta bankomatu ma 80 cm wysokości i okienko z kolorowymi opcjami wyboru. Jest też drugie okienko, przez które można zajrzeć do wnętrza i przekonać się, że nie zawsze jest tam pełno pieniędzy.

 

fot. Miłosz Poloch

Pomysł spodobał się do tego stopnia, że od 2011 roku jest systematycznie poszerzany o nowe placówki. Obecnie w edukacji ekonomicznej biorą udział 24 placówki przedszkolne z terenu miasta, a w nich ponad 1,5 tysiąca dzieci. W trakcie zajęć dzieci poznają m.in. nominały monet, znaczenie pojęć kupno-sprzedaż, różne rodzaje sklepów, sposoby oszczędzania i przechowywania pieniędzy. Przewodnikiem maluchów w świecie ekonomii jest sympatyczny Krasnal Złotóweczka – pluszowy wysłannik Króla Ekonomiusza Wielkiego.

Co roku w ramach projektu przedszkolaki biorą udział w dwóch konkursach: plastycznym pn. „Mój wymarzony pieniążek” oraz „Reklamuję przedszkole”.

Także co roku, w maju, organizowane jest podsumowanie projektu – Turniej Przedsiębiorczego Przedszkolaka. Impreza ma formę przeglądu: dziecięce zespoły z poszczególnych placówek pod kierunkiem swoich opiekunów przygotowują 5-10-minutowe występy estradowe o tematyce ekonomicznej z zastosowaniem dowolnych środków wyrazu. Nie ma tu zwycięzców i przegranych – każda placówka otrzymuje taki sam komplet nagród w postaci gier, zabaw edukacyjnych bądź pomocy dydaktycznych.

Dotychczas z opracowanych na potrzeby projektu scenariuszy lekcyjnych skorzystał Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego; materiały zostały też udostępnione Gminie Nowa Dęba w województwie podkarpackim oraz społecznikom z Morąga, którzy wykorzystują je do prowadzenia zajęć z dziećmi.

„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”

Przedstawienie teatralne pt. „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”

„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” to pierwsze w Polsce przedstawienie teatralne o tematyce biznesowej, skierowane do dzieci w wieku 6 – 10 lat oraz ich nauczycieli.

Scenariusz autorstwa Michała Grzebieniaka powstał specjalnie na potrzeby edukacji w zakresie przedsiębiorczości i uzyskał pozytywną opinię metodyków z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Bohaterem spektaklu jest chłopiec o imieniu Janek. Jest on ciekawy świata, zadaje mnóstwo pytań i cierpliwie znosi docinki starszych braci. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy Janek ćwiczy się w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, kojarzeniu faktów, wyciąganiu wniosków – słowem: w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znajdzie się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden będzie w stanie powstrzymać katastrofę...

Oprócz apoteozy przedsiębiorczości spektakl niesie ze sobą jeszcze inne przekazy. Jednym z nich jest ostrzeżenie przed zagrożeniami utraty pieniędzy, czyhającymi w codziennym życiu: w nie przeczytanych z lenistwa umowach, kredytach zaciąganych bez zastanowienia, podatności na manipulacje i ślepej ufności w obietnice obcych ludzi.

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu zmienia się bowiem postrzeganie kredytu czy pożyczki: ze zobowiązania finansowego, które prędzej czy później trzeba spłacić, staje się ono szybko działającym lekarstwem na kłopoty finansowe. Jeśli dołożyć do tego brak zastanowienia i analizy własnych możliwości – ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia staje się szalenie realną konsekwencją.

więcej zdjęć

fot. Michał Grzebieniak

Kolejnym istotnym przekazem jest pochwała kreatywności – w bajce mowa jest o pieniądzach, które rosną na drzewach. Przenośnia ta służy zaakcentowaniu, że najważniejszy jest pomysł – idea, na którą wszyscy patrzą, dostrzegają niektórzy, a tylko nieliczni potrafią wykorzystać. Być przedsiębiorczym znaczy zatem nie tylko widzieć, ale też rozumieć i działać. Wiele jest przykładów firm, które zdiagnozowały dla siebie niszę rynkową, czyli przestrzeń, którą nikt wcześniej się nie zainteresował. Czas pokaże, czy zrobiły to dobrze i czy umiejętności ich twórców okażą się skuteczne w dobie kryzysu. Jednak bez wątpienia przedsiębiorstwa te zyskały na starcie przewagę konkurencyjną oferując coś, czego jeszcze nie było na rynku bądź było gorszej jakości. W bajce takim symbolem są jabłka – nie zebrane we właściwym czasie spadają i mogą ulec zniszczeniu. Czyż jednak po usunięciu kilku obić i plamek nie można z nich zrobić soku, a potem go sprzedać? Wszak na targu w upalny dzień zawsze znajdzie się ktoś spragniony.

Tematyka poruszana w „Bajce o przedsiębiorczym Janku...” została doceniona przez Narodowy Bank Polski, który przyznał dofinansowanie na produkcję przedstawienia. Premiera miała miejsce 7 listopada 2012 roku w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław. Łącznie odbyło się 15 spektakli, w których uczestniczyło blisko 6 tys. dzieci wraz z opiekunami. Producentem spektaklu był Artenes Wrocławski Teatr Edukacji, który po zakończeniu projektu, może włączyć „Bajkę o przedsiębiorczym Janku...” do swego stałego repertuaru.

Na podkreślenie zasługuje doborowa obsada aktorska (m.in. w roli Urzędnika Stanisław Szelc) oraz oprawa muzyczna przedstawienia w postaci 8 dynamicznych piosenek utrzymanych w różnych stylach.

Istotnym przekazem przedstawienia jest przestroga przed lekkomyślnym zaciąganiem zobowiązań finansowych, zwłaszcza z niepewnych źródeł. Celem przedsięwzięcia ma być też próba zmiany postrzegania kredytu czy pożyczki jako remedium na wszelkie kłopoty finansowe. Wydaje się to szczególnie istotne w chwili, gdy niektóre nośniki reklamowe przedstawiają  zaciągnięcie zobowiązania finansowego jako sposób na życie, a nie obciążenie, które kiedyś trzeba będzie spłacić i to z odsetkami. Świadomość tego faktu leży u podstaw zachowania bezpieczeństwa finansowego i unikania spirali zadłużenia. 

Szlagierem przedstawienia ma szanse zostać piosenka o patriotycznym zabarwieniu lokalnym:

Jeśli głowę masz otwartą I chcesz niezależnym być Świat obserwuj, bo jest warto Możliwości chwytaj w mig! 

Nie w Afryce i nie w Azji Ale tutaj, w naszym kraju Znajdź okazję do biznesu I pieniądze pierwsze zarób! 

Sprawy weź we własne ręce| Ucz się, pytaj, wiedzę drąż Abyś wiedział coraz więcej! Abyś się rozwijał wciąż!

Nie w Afryce i nie w Azji Ale tutaj, w naszym kraju Znajdź okazję do biznesu I pieniądze pierwsze zarób!

Bądź uważny, czytaj wszystko, Zwłaszcza tam, gdzie mały druk. Na nim możesz się poślizgnąć I zniweczyć każdy trud. 

Nie w Afryce i nie w Azji Ale tutaj, w naszym kraju Znajdź okazję do biznesu I pieniądze pierwsze zarób! 

Bo świat pełen jest zasadzek, Co na twój czyhają błąd. Zatem szanuj swoja pracę I pamiętaj, żeś jest stąd! 

Nie w Afryce i nie w Azji Ale tutaj, w naszym kraju Znajdź okazję do biznesu I pieniądze pierwsze zarób! 

Producentem przedstawienia teatralnego jest ARTENES Wrocławski Teatr Edukacji. 

 

Folder dla nauczycieli do wykorzystania w procesie dydaktycznym

 

Ekonomiczne wycieczki Krasnala Złotóweczki

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami do spróbowania swoich sił w nowych grach edukacyjnych, zamieszczonych na stronie www.krasnal-zlotoweczka.pl. „Ekonomiczne wycieczki Krasnala Złotóweczki” to zestaw 4 gier, z których każda ma 3 stopnie trudności. Są to: „Odlicz pieniążki”, „Zarabianie”, „Trzy sklepy” oraz „Nominały”.

 

Nagrodą za przejście wszystkich etapów i poziomów jest możliwość wydrukowania pamiątkowego imiennego dyplomu.

„Ekonomiczne wycieczki Krasnala Złotóweczki” to świetna zabawa połączona z nauką liczenia, poznawaniem wartości pieniądza i rozwijaniem spostrzegawczości.Gry zostały wykonane w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, dzięki czemu stanowią cenne narzędzie nauki podstaw języka angielskiego.

Dzieci z wrocławskich przedszkoli znają doskonale Krasnala Złotóweczkę, który od ponad 4 lat – w ramach projektu Przedsiębiorczy Przedszkolak – uczy ich podstaw ekonomii, racjonalnego oszczędzania oraz bycia świadomym konsumentem.Podstawą zajęć zarówno w projekcie, jak i w grach, są autorskie scenariusze lekcyjne, stworzone przez ekspertów w zakresie wychowania przedszkolnego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl