wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zimą zadbaj o psie łapy

Mycie psich łap w ciepłej wodzie po spacerze i nacieranie oliwką – to teraz obowiązek wszystkich właścicieli czworonogów. Zwierzęta narażone są na poważne urazy spowodowane solą przemysłową, którą posypane są ulice.

Reklama

Ulice i chodniki są białe od soli, dzięki czemu ludzie się nie ślizgają. Jednak spacer po takiej nawierzchni to prawdziwa męka dla psów. Zmoczona w śniegu lub kałuży łapa chwyta sól, która od razu wsiąka w skórę i powoduje bardzo bolesne urazy. Co gorsza, sól przemysłowa jest o wiele bardziej żrąca od tej kuchennej.

Psie łapy z pozoru wydają się twarde i wytrzymałe, w rzeczywistości nawet kilku minut na chodniku posypanym solą przemysłową może zakończyć się bolesnym otarciem, trudno gojącym się odparzeniem i zranieniem.

– Po spacerze należy dokładnie umyć łapy. Najlepiej wkładając je kolejno do miednicy z ciepłą wodą. Możemy tam dodać delikatne mydło w płynie. Następnie trzeba dokładnie osuszyć łapy, uwzględniając zagłębienia w poduszeczkach podeszw. Po tym najlepiej wysmarować poduszki oliwką dla dzieci. Niezbyt dużo, aby pies się nie ślizgał po domu, i aby jej nie zlizywał – mówi Andrzej Zarzecki, lekarz weterynarii.

Niektórzy właściciele w zimie zakładają psom specjalne buty. To jest też dobry sposób, ale należy pamiętać, ze nie każdy pies potrafił chodzić w takim obuwiu. Jeśli jest nauczony tego od szczeniaka, to problemu nie powinno być. Jednak dorosły pies może nie chcieć zrobić w nich nawet jednego kroku, może się wywrócić, a nawet połamać łapy.

Lekarze weterynarii ostrzegają także przed ubieraniem psów w różnego rodzaju kombinezony i dresiki. Oczywiście, są rasy, które ubrania wymagają, bo nie mają tak zwanego podszerstka, są gładkowłose lub nawet łyse, np. grzywacz chiński. Również niektóre wielorasowe czworonogi mają słabą sierść i można ubierać je na spacery. Jednak ubieranie owczarka niemieckiego, alaskana malamuta, czy owczarka nizinnego – psów z gęstą sierścią – to narażanie go na przegrzanie, a w efekcie na większą podatność na infekcje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama