Od życzliwości do współpracy

Słuchanie, rozmawianie i zrozumienie miały miejsce podczas debaty międzypokoleniowej „Od życzliwości do współpracy”, która odbyła się w piątkowe popołudnie 21 listopada w Kinie Nowe Horyzonty. W spotkaniu udział wzięli uczniowie wrocławskich szkół gimnazjalnych i seniorzy, w tym uczestnicy warsztatu „Międzypokoleniowość, czyli jak działają różnice”, który odbył się dzień wcześniej, również w przyjaznej i kulturalnej przestrzeni kina.

 • kino Nowe Horyzonty żółta wstęga

  Słuchanie, rozmawianie i zrozumienie miały miejsce podczas debaty międzypokoleniowej „Od życzliwości do współpracy”, która odbyła się w piątkowe popołudnie 21 listopada w Kinie Nowe Horyzonty.

 • kino Nowe Horyzonty prelegenci na scenie

  Zaprezentowano programy edukacyjnego wolontariatu senioralnego: „ISKRY – AKTYWNI SENIORZY” oraz „WROCŁAWSKIE ISKRY”, realizowane w kilku szkołach podstawowych

 • publiczność podczas debaty w kinie Nowe Horyzonty

  Zaproszeni goście podali przepis na udaną współpracę międzypokoleniową, którą, jak się okazało, gwarantuje wzajemne dogadywanie się, bycie ze sobą „na Ty”, integracja i poczucie, że jest się komuś potrzebnym i działa się dla wspólnego celu.

 • publiczność podczas debaty w kinie Nowe Horyzonty z okazji Dnia Życzliwości

  Debatę poprowadził Roland Zarzycki, doktor nauk matematycznych, publicysta i aktywista społeczny.

 • Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas debaty w kinie Nowe Horyzonty

  Swą obecnością zgromadzonych zaszczycił Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, który obiecał „trzymać kciuki” za pomyślność debaty i powodzenie wszystkich przedsięwzięć pozostających w sferze współpracy międzypokoleniowej, wypracowanych podczas spotkania.

 • uczniowie z wrocławskich szkół gimnazjalnych

  W spotkaniu udział wzięli uczniowie wrocławskich szkół gimnazjalnych.

 • młodzież podczas debaty w kinie Nowe Horyzonty

  Pomimo wielu zdań o życzliwości, nie wyczerpano tego tematu, ale wśród poruszonych kwestii ustalono przede wszystkim, że życzliwym i serdecznym należy być poi prostu codziennie, a nie tylko od święta.


Debatę poprowadził Roland Zarzycki, doktor nauk matematycznych, publicysta i aktywista społeczny. Swą obecnością zgromadzonych zaszczycił Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, który obiecał „trzymać kciuki” za pomyślność debaty i powodzenie wszystkich przedsięwzięć pozostających w sferze współpracy międzypokoleniowej, wypracowanych podczas spotkania.

debata w kinie Nowe Horyzonty

Wspaniały wykład wprowadzający, zawierający zarówno naukowe ujęcie życzliwości, jak i praktyczny jej wymiar, wygłosiła doktor Walentyna Wnuk, Doradca UM Wrocławia ds. Seniorów, między innymi autorka projektu „Wrocław – miasto pokoleń”, którego głównym celem była edukacja dzieci i młodzieży do starości. Wśród wielu aspektów i ciekawostek na temat życzliwości, doktor Wnuk wskazała na jej genezę wywodzącą się ze Stanów Zjednoczonych i wiążącą się ściśle z kategorią pozdrowienie. Przedstawiła także kilka, spośród 180, synonimów oraz rodzajów życzliwości, akcentując w nich uczuciowość i solidarność międzypokoleniową jako naturalne potrzeby człowieka. Podkreśliła również, że nie bez znaczenia dla udanej współpracy międzyludzkiej jest komplementowanie oraz dawanie sobie nawzajem „głasków”, których podobno siedem dziennie wydłuża życie o jeden dzień.

debata w kinie Nowe Horyzonty

Zaproszeni goście podali przepis na udaną współpracę międzypokoleniową, którą, jak się okazało, gwarantuje wzajemne dogadywanie się, bycie ze sobą „na Ty”, integracja i poczucie, że jest się komuś potrzebnym i działa się dla wspólnego celu.

Kolejna część debaty należała do bohaterów czwartkowych zmagań warsztatowych. Cztery zespoły senioralno-młodzieżowe zaprezentowały wyniki swej pracy, w ramach której grupy stworzyły w pełni realne do wykonania projekty z obszarów języka, uczuć, kultury i wiedzy. Każdy z zespołów obiecał wcielenie w życie swych pomysłów, dla których miejscami urzeczywistnienia mają być siedziby Gimnazjum nr 13 i nr 14 oraz Wrocławskie Centrum Seniora. Czy tak będzie? Czas pokaże. Z prezentacji grup wynika, że motywacja i zapał są, dodatkowo podbudowane obiecanym wsparciem finansowym Biura Promocji Miasta UM Wrocław.

debata w kinie Nowe Horyzonty

Debata w kinowej sali dobiegła końca wieczorową porą, ale nie zakończyła się poddana pod dyskusję problematyka. Pomimo wielu zdań o życzliwości, nie wyczerpano tego tematu, ale wśród poruszonych kwestii ustalono przede wszystkim, że życzliwym i serdecznym należy być poi prostu codziennie, a nie tylko od święta.

Zgłoś uwagę