wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Debata o prawie do kultury w Hali Stulecia

W ramach zakończonego właśnie spotkania wieńczącego projekt „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka” o prawie do kultury rozmawiali specjaliści. Zależy im, by taki zapis znalazł się zarówno w karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, jak i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Reklama

– Nie ma tam zapisu prawa do kultury, choć jest prawo do życia, do wolności, swobody wypowiedzi, czy edukacji – podkreśla Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Prawo do kultury to wspaniała inicjatywa i chciałabym, aby stolicą, w której ono się tworzyło był Wrocław i takim pozostał, nawet kiedy Europejska Stolica Kultury 2016 przebrzmieje – ma nadzieję Lidia Geringer de Oedenberg. Europosłanka zwróciła też uwagę, że prawo do kultury może zmobilizuje Polskę, by przystąpiła do karty praw podstawowych.

Po co nam prawo kultury? – Chodzi o to, by każdy mieszkaniec Europy miał możliwość złożenia skargi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jeżeli jego prawo do kultury nie będzie respektowane – mówi Krzysztof Dudek. – W ramach zorganizowanych przez Narodowe Centrum Kultury badań Obserwatorium Kultury przekonaliśmy się, że są gminy, gdzie pozycja „budżet na kulturę” wynosi zero – dodaje. – To, co powinny robić szczególnie samorządy to podnosić kompetencje kulturowe, bo obawiam się, że ludzie nie korzystają z kultury, bo często nie mają kwalifikacji – zaznacza Krzysztof Dudek.

Kiedy można spodziewać się zmian w unijnym prawie z uwzględnieniem prawa do kultury, na razie nie wiadomo. – Byłoby fantastycznie, gdyby ESK 2016 mogła się poszczycić właśnie nowym prawem, ale z praktyki wiemy, że ten proces trwa kilka, nawet kilkanaście lat – mówi Krzysztof Dudek. Jose Torres, kubański muzyk, który wiele lat mieszał we Wrocławiu doradza jednak cierpliwość. – Widzę różnicę miedzy latami osiemdziesiątymi, a dniem dzisiejszym. Nie spodziewajmy się, że to się stanie z dnia na dzień, ale dajmy szansę zakorzenić się tym pomysłom – dodaje.

Spotkaniu dyskutantów moderowanym przez Jacka Żakowskiego przysłuchiwało się w Hali Stulecia 2000 uczniów wrocławskich liceów i techników.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl