Darmowa książka kucharska na Międzynarodowy Dzień Migrantów

Z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów Fundacja Go’n’Act przygotowała specjalne wydawnictwo z przepisami wegetariańskimi z całego świata. Dostępne jest za darmo.


– Po sukcesie ubiegłorocznej edycji międzykulturowego projektu towarzysko-kulinarnego „Poznajmy się od kuchni”, polegającego na zapraszaniu się nawzajem na kolację lub wspólne gotowanie przez nieznajome osoby lub całe rodziny, planowaliśmy w tym roku zrobić to raz jeszcze – opowiada Magda Szymańska, prezes Fundacji Go’n ‘Act.

– Jednak w 2020 przyszła pandemia i okazało się, że te kontakty trzeba ograniczać. Projekt w takim kształcie nie miał racji bytu. Chcieliśmy jednak znaleźć sposób, by spotkać się w innej formie, która pozwoli na budowanie dialogu, przełamywanie barier między nami. Tak powstał pomysł książki kulinarnej pisanej przez wrocławian-migrantów – dodaje.

Zaproszenie do międzykulturowego stołu

W książce znajdują się wyłącznie wegetariańskie przepisy na dania rodem z Indii, Ukrainy, USA, Kanady, Syrii, Kenii, Izraela, Turcji i Tajlandii. To symboliczne zaproszenie do międzykulturowego stołu, który dziś obecny jest we wrocławskich domach.

– Wierzymy, że stwarzamy tym samym przestrzeń do wspólnego poznania się, budowania otwartości i wzajemnego zrozumienia – mówi Aleksandra Stachura, koordynatorka projektu. – Zależy nam, żeby wrocławianie i wrocławianki, pomimo, że zamknięci w domach, pozostali na siebie otwarci, tak jak do tej pory.

Organizatorzy podkreślają, że marzą o tym, żeby kugel jerozolimski stał się pretekstem do porozmawiania z dziećmi o judaizmie i innych religiach świata, kenijskie mahamri okazją do poznania różnorodności krajów Afryki a syryjska wersja fasolki z ryżem inspiracją do rozmowy o współczesnych migracjach.

Książkę można za darmo pobrać, ze strony internetowej fundacji.

Publikacja powstała w ramach projektu "Poznajmy się od kuchni", realizowanego przez Fundację Go'n'Act we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego w ramach programu "Wrocławska Strategia na rzecz Dialogu Międzykulturowego" 2018-2020 i współfinansowanego przez gminę Wrocław.Zgłoś uwagę