Zwierzę na świąteczny prezent? Najpierw to przemyśl [PORADNIK]

Wielkimi krokami zbliża się czas przedświątecznych zakupów. Niektórzy z nas pewnie zastanawiają się nad podarowaniem swoim bliskim psa, kota lub innego żywego stworzenia. Jeżeli naprawdę chcecie kupić zwierzaka „pod choinkę”, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach.

  • Jeżeli naprawdę chcecie kupić zwierzaka „pod choinkę”, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach

    Jeżeli naprawdę chcecie kupić zwierzaka „pod choinkę”, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach, fot. pixabay.com


– Gdy ktoś planuje przygarnąć zwierzaka, nie powinien działać pochopnie. Nie jest ważne, czy adoptuje się królika, psa, kota czy decydujemy się na zakup innego stworzenia. Ważne, by zapewnić im dobre życie. By to się jednak stało, należy poznać potrzeby gatunków, ras i osobników, a nasz wybór musi być świadomy – podkreśla behawiorysta Marcin Wierzba, pracownik „zielonego departamentu”.

Świadoma decyzja

Gdy prezentem ma być zwierzak, powinniśmy pamiętać, że na przykład psy żyją średnio od 9 do 15 lat. Oznacza to, że taki „prezent” może dokładnie na tyle lat unieszczęśliwić i sam też szczęśliwy nie będzie, jeśli ulegniemy presji dzieci czy kaprysowi chwili.

– Najczęściej popełnianym błędem w wielu rodzinach jest uleganie swoim dzieciom bez sprawdzenia, czy one na pewno chcą mieć psa czy kota i czy zdają sobie sprawę z obowiązków, jakie wynikają z posiadania zwierzęcia – dodaje Marcin Wierzba.

Jak więc sprawdzić, czy dziecko jest gotowe do opiekowania się zwierzęciem?

Oto kilka porad:

  • Pomysł przygarnięcia zwierzaka przedyskutuj z całą rodziną – zgodzić muszą się wszyscy, podobnie jak zdawać sobie sprawę z obowiązków i dodatkowych wydatków. Należy ponadto uwzględnić wyjazdy, na które nie zawsze będzie można zabrać zwierzę, oraz koszty leczenia i pielęgnacji, a nie tylko „wyposażenia podstawowego”.
  • Kup dziecku na gwiazdkę książki o psach, kotach itp. – niech je przeczyta, a następnie odpytaj je z przyswojonej wiedzy.
  • Zaproponuj dziecku, by odkładało część swojego kieszonkowego na zakup zwierzaka lub rzeczy potrzebnych w jego utrzymaniu. Gdy zbierze odpowiednią kwotę, zabierz dziecko na zakupy oraz poinformuj, ilu rzeczy jeszcze brakuje – dziecko musi mieć świadomość ograniczeń budżetu, wynikających z posiadania zwierzęcia. Zrozumie wówczas, że zakup np. nowej lalki jest wykluczony z powodu konieczności kupienia karmy dla psa.
  • Ustal zakres obowiązków swojego dziecka, związanych z opieką nad zwierzakiem, i sprawdź, czy jest w stanie tym obowiązkom podołać – możesz np. kupić pluszowego psa i poprosić dziecko o spacerowanie z nim o ustalonych porach, codziennie, przez miesiąc, bez względu na pogodę i plany spędzania czasu z kolegami. Jeśli dziecko spełni te wymagania, masz szansę, że wszystkie obowiązki nie spadną na ciebie, gdy zwierzątko się dziecku znudzi, a poza tym sprawdzisz determinację dziecka.
  • Umów się na konsultacje ze specjalistą, który pomoże w wyborze psa ze schroniska lub psa rasowego. Weź na to spotkanie dziecko, by było świadkiem i uczestnikiem rozmowy.
  • Bądź odporny na łzy i tupanie nogami – kieruj się zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami. Czasami przecież trzeba trochę poczekać, by wybrać zwierzaka, który pasuje do waszej rodziny.

Liczne badania naukowe wskazują na korzyści, wynikające z posiadania zwierzęcia domowego. Są one jednak możliwe do uzyskania wówczas, gdy wybór zwierzaka jest przemyślany. W wyborze tym obowiązuje zasada: „Jeśli nie jesteś gotów na nowe zadania, nie podejmuj się ich”.

Zgłoś uwagę