wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czworo wrocławian w półfinale konkursu FameLab
Czworo wrocławian w półfinale konkursu FameLab

Czworo młodych naukowców z Wrocławia znalazło się w gronie 25 półfinalistów polskiej edycji konkursu FameLab, którzy w sobotę zaprezentują się przed jury

Reklama

Konkurs FameLab organizowany jest w 25 krajach na całym świecie pod patronatem British Council (w Polsce z udziałem Centrum Nauki Kopernik). To przedsięwzięcie dla młodych osób – pasjonatów nauki: studentów ostatnich roczników, doktorantów, młodych doktorów, pracowników instytutów badawczych i innych instytucji lub firm, które funkcjonują w obszarze nowych technologii, nauk przyrodniczych i ścisłych. Jej ideą jest popularyzacja wiedzy oraz promocja osób, które lubią i wiedzą jak opowiadać o tym, czym się zajmują w laboratoriach i salach ćwiczeniowych. Dotąd w siedmiu edycjach polskiego FameLab wzięło udział ponad pół tysiąca osób.

Na prezentację swojej dziedziny nauki każdy z uczestników ma trzy minuty. Nie można wykorzystywać sprzętu komputerowego, dopuszczalne są rekwizyty, które jest w stanie sam wnieść i obsłużyć na scenie.

Zwycięzcy polskiej edycji konkursu (organizowanej po raz siódmy) – poza nagrodą pieniężną – biorą udział w warsztatach językowych oraz ćwiczeniach autoprezentacji. Reprezentują Polskę w światowym finale FameLab w Wielkiej Brytanii.

Do półfinału polskiej odsłony FameLab, który zaplanowano na 24 lutego, zakwalifikowano 25 osób, w tym czworo wrocławian. Są to:

- Jarosław Sowizdraniuk, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego, ratownik medyczny. Prowadzi zajęcia dotyczące procedur medycznych i ratownictwa medycznego;

- Sara Kasprzyk jest studentką biotechnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w zakładzie immunologii klinicznej IITD PAN we Wrocławiu, gdzie genotypuje pacjentów chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;

- Ewa Dyk, architekt urbanista i doktorantka w Katedrze Urbanistyki i Procesów Osadniczych na Politechnice Wrocławskiej. W swojej pracy badawczej koncentruje się na zmianie modelu obsługi komunikacyjnej osiedli mieszkaniowych tzw. „blokowisk”, a dokładnie problemie parkingowym;

- Ruth Dudek-Wicher, farmaceutka, doktorantka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Bada strukturę biofilmu bakteryjnego oraz wpływ substancji oraz emocji na mikrobiom jelit.

To nie jedyny wrocławski akcent w tegorocznej edycji FameLab. Jednym z jurorów oceniających prezentacje półfinalistów będzie dr Tomasz Piekot z Instytutu Filologii Polskiej UWr, współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny.

FL/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl