Co wiesz o niskiej emisji?
Chcąc skutecznie walczyć z wrogiem, należy go dobrze poznać. Wiedza na temat niskiej emisji jest zwykle ogólnikowa i sprowadza się do utartych frazesów, które niekoniecznie są prawidłowo rozumiane.
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że niska emisja to nie tylko problem związany z piecami opalanymi węglem, ale również zanieczyszczenia powstałe w wyniku komunikacji samochodowej. Choć zanieczyszczonego powietrza nie widać, to szereg substancji, które się do niego przedostają mogą poważnie spustoszyć (negatywnie oddziaływać na, negatywnie wpływać niszczyć?) nasz organizm, a także nasze otoczenie. Co kryje się w zatrutym powietrzu?
- Pyły zawieszone – przedostają się do wody, powietrza i gleby zatruwając je. Wdychane do płuc utrudniają wymianę gazową, co w konsekwencji może prowadzić do pylicy, nowotworów, zatruć, astmy i chorób alergicznych.
- Dwutlenek siarki – jedna z głównych przyczyn powstawania kwaśnych deszczy
- Metale ciężkie – szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Mogą powodować uszkodzenia układy nerwowego doprowadzając do agresywności i zaburzeń snu.
- Tlenki azotu – jedna z przyczyn powstawania dziuro ozonowej czy smogu. Znacznie obniża również naszą odporność
- Wielopierścieniowe węglowodory aromantyczne – substancje rakotwórcze, powodujące ciężkie zatrucia
- Dioksyny – sprzyjające powstawaniu nowotworów oraz bezpłodności
Powietrze zatrute rozmaitymi substancjami bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Można wyróżnić konkretne choroby i dolegliwości, będące następstwem braku dbałości o środowisko:
- Choroby układu oddechowego – zapalenie błony śluzowej jamy nosowej, zapalenie gardła, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nowotwory płuc, przypadki chronicznego kaszlu, niewydolność pług, astma oskrzelowa,
- Zaburzenia centralnego układu nerwowego – bezsenność, bóle głowy, złe samopoczucie
- Choroby oczu
- Reakcje alergiczne
- Zaburzenia w układzie krążenia
- Choroby serca
- Osłabienie płodności
- Nowotwory
- Problemy dermatologiczne
Smog we Wrocławiu [RAPORT]
Smog to jedno z największych zagrożeń dla mieszkańców miast. Na Zachodzie od lat zabiega się o jego ograniczenie. W Polsce o szkodach, jakie powoduje zanieczyszczone powietrze, głośno mówi się dopiero od kilku lat. W największych miastach, także we Wrocławiu – wprowadza się programy i rozwiązania infrastrukturalne, które mają wyeliminować źródła smogu. Przeczytaj [RAPORT]