Sierpień na Rynku we Wrocławiu [LISTA IMPREZ]

Kończy się kino plenerowe i plaża na pl. Solnym, ale goście wrocławskiego Rynku nie powinni narzekać na brak wydarzeń. W każdy sierpniowy weekend będzie się sporo działo. Wśród propozycji m.in. śpiewające chóry i BuskerBus 2014.


 • 29 lipca-3 sierpnia plaża i kino w ramach festiwalu 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Dla spragnionych - kawa i zimne napoje, dla dzieci – piaskownice, dla aktywnych – trampolina i mini tor wodny. Plaża jest czynna do niedzieli 3 sierpnia, od godz. 10.00 do 22.00, tor wodny do godz. 21.00, a trampoliny do godz. 19.00.

Do 3 sierpnia o godz. 22 na Rynku wyświetlane są filmy. Na wszystkie seanse wstęp wolny. Repertuar:

29 lipca – „Rok 1863”, film z 1922 z muzyką na żywo, reż. Edward Puchalski
30 lipca – „Austeria”, reż. Jerzy Kawalerowicz
31 lipca – „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, reż. Alexey Fedorchenko
1 sierpnia – „Nie jestem nim”, reż. Tayfun Pirselimoglu
2 sierpnia – „Mary Is Happy,  Mary Is Happy”, reż.Nawapol Thamrongrattanarit
3 sierpnia – „Pozycja dziecka”, reż. Calin Peter Natzer

 

 • 3 sierpnia – CZY RZEMIOSŁO TO SZTUKA? Performance dyplomowanej hafciarki z Trójmiasta

Alicja Stańska-Stryjecka ukończyła najstarszą szkołę haftu Ecole Lesage Paris, współpracuje m.in. z rzemieślnikami i tworzy sztukę użytkową: od mebli i dodatków przez haftowane obrazy po odzież. W kilku polskich miastach, w tym we Wrocławiu, szuka odpowiedzi na pytanie, czy rzemiosło to sztuka? Jak pisze na stronie internetowej: „Naszym celem jest "wyprowadzenie" rzemieślnika z czterech ścian pracowni do przestrzeni publicznej oraz ukazanie jak pięknym i wdzięcznym zajęciem może być misterny proces tworzenia.”

W najbliższą niedzielę, od godz. 10.00 do 18.00, na rogu ul. Biskupiej i ul. Oławskiej hafciarka będzie pracowała nad kolejnymi etapami haftu przygotowywanego tradycyjną metodą Luneville. Motyw haftu oparty jest na jednej z prac Pera Dahlberga - artysty malarza i ilustratora.

 • 7, 21, 28 sierpnia akcja zbiorki krwi

Od godz. 12.00 do 16.30 autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekał na dawców na pl. Solnym.

 • 8-9 sierpnia Singing Europe 2014

Kilkuset chórzystów z Akademickiego Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Astrolabium, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu spotkają się w stolicy Dolnego Śląska, aby doskonalić warsztat śpiewaczy i dzielić się doświadczeniami artystycznymi. Zespoły opanują Requiem Giuseppe Verdiego. 8 sierpnia o godz. 20.00 na wrocławskim Rynku wszyscy chętni wspólnie ze 130 śpiewakami z Gdańska, Warszawy i Torunia będą mogą stworzyć stworzą wielki festiwalowy chór.

9 sierpnia o godz. 19.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny koncert finałowy. Wykonanie Messa da Requiem poprowadzi znany z wielkich kreacji artystycznych Paul McCreesh, partie solowe zaśpiewają Ewa Vesin, Edyta Kulczak, Robert Murray i Jan Martínik, zagra Orkiestra Symfoniczna NFM. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 • 1 i 10 sierpnia – obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W tym roku już po raz piąty  stowarzyszenie  Inicjatywa Historyczna wraz z  Grupą Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau organizują obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu. Specjalnie do Wrocławia przyjadą Grupy Rekonstrukcji Historycznych  kultywujące pamięć i tradycje batalionów powstańczych: „Chrobry I”, „Miotła” i słynny „Parasol”  mające w swych zbiorach oryginalne pamiątki z Powstania. Sensacją rekonstrukcji będzie oryginalny pojazd opancerzony SDKFZ 251 oraz udział kaskaderów.

Swój udział potwierdzili Powstańcy Warszawscy dziś mieszkający we Wrocławiu.

1 sierpnia
16.00-17.00 Akcja edukacyjna „ulotkowa” : Zatrzymaj się
18.00 msza święta - kościół garnizonowy pw. św. Elżbiety

10 sierpnia

godz. 16.00 Rynek (pl. Gołębi)

Rekonstrukcja historyczna - wydarzenie w formie multimedialnego spektaklu komentowanego opatrzona historycznym komentarzem „na żywo. Spektakl prezentować będzie próby ocalenia przez Powstańców okruchów „normalnego” życia w szaleństwie walk w Warszawie. W programie m.in. motyw ślubu pary powstańczej w przerwie miedzy walkami. Widzowie będą mogli zobaczyć pracę poczty powstańczej, zaprezentowany zostanie wątek tragedii z 13 sierpnia 1944 roku gdzie eksplozja 450 kg ładunku wybuchowego na warszawskiej staromiejskiej ulicy Kilińskiego spowodowała śmierć, co najmniej 300 polskich żołnierzy i cywili.

 

 • 14 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

 • 15 sierpnia MotoClassic Wrocław czyli Zlot Pojazdów Zabytkowych

Chociaż impreza będzie odbywała się w Zamku Topacz, zabytkowe pojazdy będzie można podziwiać tez na wrocławskim Rynku. W tym roku będą prezentowane auta w dwóch kategoriach wiekowych to jest do 1945 roku oraz z lat 1945 – 1980. Inauguracja Zlotu-Parada zabytkowych pojazdów ulicami Wrocławia

ok. godz. 14.30 - prezentacja automobili przy Operze Wrocławskiej
ok. godz. 16.00 - wyjazd z Opery Wrocławskiej w kierunku Rynku
ok. godz. 16.30- prezentacja pojazdów na pl. Gołębim w Rynku połączona z plebiscytem na najpiękniejsze auto Zlotu
ok. godz. 18.30 - wyjazd z Rynku w kierunku Hali Stulecia przez Ostrów Tumski
ok. godz. 20.30 - prezentacja automobili przy Hali Stulecia na placu pod Iglicą
ok. godz. 22.00 - specjalny pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli przy Hali Stulecia

 • 22-24 sierpnia BuskerBus 2014

18 edycja festiwalu artystów ulicznych, którzy przyjeżdżają na Dolny Śląsk z całego Świata. Buskerzy prezentują spektakle, happeningi, śpiewają, żonglują, grają na różnych instrumentach, tańczą i zapraszają widzów do wspólnej zabawy. Sztuka uliczna to występy z pogranicza cyrku, teatru, jarmarcznych widowisk. Busker Bus Festiwal organizowany jest w kilku miastach i zmienia się w tournee wielkiej, kolorowej trupy artystycznej.

 • 29-31 sierpnia Ręki Dzieło Fest pod chmurką

We Wrocławiu twórców rękodzieła jest co najmniej kilkudziesięciu. Każdy z nich ma swój indywidualny styl i tworzy wymyślone i zaprojektowane przez siebie przedmioty. W każdy ostatni weekend wakacji będzie można ich spotkać na wrocławskim Rynku od godz. 12.00 do 20.00

 • 30 sierpnia – Korowód Nadziei

O godz. 16. Z placu za CH Arena wyruszy Korowód Nadziei, czyli barwny i radosny pochód, do którego może przyłączyć się każdy. Około 16.30 pochód dotrze na pl. Gołębi i mniej więcej od 16.40 rozpocznie się zabawa. Na ustawionej w tym celu scenie będą występy rożnych zespołów tanecznych, dziecięcych i muzycznych.Będą strażnicy miejscy na koniach, popisy clownów, iluzjonistów i występy mażoretek z Leszna. Na zakończenie zaśpiewa nastoletnia gwiazda nowego pokolenia Honorata Skarbek. Impreza potrwa do godz. 19.

Imprezę organizuje go Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową wspólnie ze strażą miejską.

 • 31 sierpnia – tai chi na pl. Gołębim

Zgłoś uwagę